Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Oregano to pachnące zioło, które pochodzi z Europy, ale rośnie obecnie na całym świecie. Znane jest jako jeden z najpopularniejszych składników włoskiej kuchni, choć starożytne cywilizacje greckie i rzymskie używały go także do celów leczniczych. Dziś na nowo odkrywa się jego prozdrowotne właściwości, stosując m.in. olejki z oregano. Opisujemy kilka najważniejszych zalet tego niezwykłego suplementu.

  1. Działa jak naturalny antybiotyk

Olejek z oregano i zawarty w ziołach organiczny związek karwakrol mogą pomóc zwalczać pospolite bakterie, które są jedną z najczęstszych przyczyn infekcji, powodujących dolegliwości takie jak zatrucia pokarmowe, choroby skóry czy schorzenia układu moczowego. Jedno z badań wykazało, że przeciwko bakteriom Staphylococcus aureus olejek z oregano jest prawie tak samo skuteczny, jak popularne antybiotyki.

  1. Zwalcza niektóre grzyby

W badaniach laboratoryjnych naukowcy odkryli, że olej z oregano może pomóc w walce z rozwojem pasożytniczych grzybów Candida albicans, które występują w przewodzie pokarmowym oraz pochwie i przy nadmiernym namnażaniu przyczyniają się do wielu infekcji, w tym pleśniawki jamy ustnej, infekcji skóry czy infekcji drożdżakowych. Ziołowy suplement może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu zakażeń wywołanych u ludzi przez pasożytnicze grzyby.

  1. Ułatwia kontrolę wagi

Olejek z oregano może pomóc również w walce ze zbędnymi kilogramami. Wykazano, że jego główny składnik aktywny – karwakrol – zmniejsza przyrost masy ciała. Co więcej, może nawet obniżyć poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi i usunąć toksyny z przewodu pokarmowego. Łącząc zbilansowaną dietę, aktywny tryb życia oraz olej z oregano, efektywnie hamuje się produkcję nowych komórek tłuszczowych w organizmie.

  1. Chroni przed przeziębieniem

Oprócz właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, olej z oregano okazuj się skuteczny także przeciwko niektórym wirusom, szczególnie tym, które atakują drogi oddechowe. Można więc wykorzystać go do wzmacniania odporności organizmu i tym samym uchronić się przed przeziębieniem czy grypą. Jako środek o właściwościach przeciwzapalnych działa łagodząco na kaszel i zmniejsza gromadzenie się śluzu w drogach oddechowych.

Dodatkowe zalety olejku z oregano

Wymienione korzyści to nie jedyne efekty przyjmowania dziennie kilku kropli olejku z oregano. Popularne zioło jest bogate w przeciwutleniacze, które mogą nie tylko neutralizować wolne rodniki, ale także pomóc w zabijaniu komórek rakowych. Oprócz tego oregano może być skuteczne w zwalczaniu dolegliwości bólowych pleców czy stawów. Jego stosowanie jest bardzo proste. Na rynku oferowana jest szeroka gama suplementów w postaci olejków z oregano, ale warto pamiętać, że najlepsze efekty otrzymuje się poprzez stosowanie produktów z czystym, naturalnym składem.