Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

W odcieniach beżu, druciane, a może klasyczne Wayfarery? Poznaj 5 najmodniejszych typów oprawek roku 2021.

W kolorze skóry

Cenisz sobie naturalność i styl minimalistyczny? Jeśli tak, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jednym z najmodniejszych kolorów oprawek w roku 2021 będzie właśnie beż oraz barwy utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Gama odcieni jest nader szeroka, bowiem rozpoczyna się oprawkami transparentnymi, białymi i pudrowymi, a kończy na kolorach karmelowych i odcieniach zbliżonych do barwy mlecznej czekolady. Na który kolor oprawek warto się zdecydować? Wybierając odcień okularów należy kierować się zasadą, iż barwa oprawki powinna być w jak największym stopniu zbliżona do koloru naszej własnej skóry.

Te kocie oczy…

Okulary stylizowane na tzw. kocie oczy stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych trendów lat 50. Duży wpływ na popularność opisywanego modelu oprawek wywarł fakt, iż były one noszone przez największe gwiazdy srebrnego ekranu ówczesnych lat, takie jak chociażby kultowa aktorka Marilyn Monroe. Dokładnie ten sam model oprawek nosiła równie sławna Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”. Obecnie – a więc niemalże 70 lat później! – oprawki kocie oczy wracają do łask projektantów mody. Kto powinien zdecydować się na noszenie opisywanego modelu? Tak naprawdę… niemalże każdy. Kocie oczy stanowią bowiem wzór uniwersalny, a zatem świetnie komponują się z prawie wszystkimi kształtami twarzy. Co więcej, optycznie wyszczuplają one buzię nadając jej zarazem świeżego, młodzieńczego wyrazu.

Robimy na drutach?

Analizując tegoroczne trendy w kategorii oprawek okularowych można z powodzeniem stwierdzić, iż stanowią one swego rodzaju pochwałę przeszłości. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż zdecydowana większość proponowanych modeli stanowi nawiązanie do poszczególnych okresów minionej epoki. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku oprawek drucianych. Cienkie, druciane oprawki z zawiniętymi nausznikami były bowiem noszone zarówno przed wojną, jak i w latach 70. W ostatnim z przypadku szły one w parze z okrągłymi szkłami. To właśnie ten model okularów preferował słynny członek grupy The Beatles czyli John Lennon. Ponieważ były one swoistym znakiem rozpoznawczym muzyka, toteż szybko zaczęto określać je mianem lenonek. Obecnie w modzie są zarówno wspomniane lenonki, jak i druciane oprawki w wersji kwadratowej.

Tortoise czyli z miłości do… żółwia?

Na wstępie uspokajamy – opisywany model oprawek w żaden sposób nie godzi w dobro tytułowych gadów; wręcz przeciwnie! Jest on nawet swego rodzaju ukłonem w stronę tych sympatycznych zwierząt. Tortoise (ang. żółw) to wzór do złudzenia przypominający ten, jak widoczny jest na skorupie wspomnianych żółwi. Choć w ubiegłym sezonie królował on głównie na oprawkach okularów przeciwsłonecznych, to jednak w roku 2021 jest on obecny również na oprawkach okularów korekcyjnych. Tortoise może zdobić zarówno całą powierzchnię oprawek, jak i być obecny wyłącznie na ich górnej linii.

Nieśmiertelne Wayfarery od Ray-bana

Bodaj najmodniejszym modelem okularów produkowanych przez markę Ray-ban jest oczywiście Wayfarer (ang. wędrowiec) zaprojektowany w 1952 roku przez amerykańskiego projektanta optyki Raymonda Stegemana. To właśnie ten rodzaj oprawek obecny był na nosach zdecydowanej większości nastolatków lat 50 i 60. Z uwagi na fakt, iż w kolejnych latach sprzedaż opisywanego modelu ustawicznie spadała, Ray-ban zdecydował się na organizację akcji promocyjnej. Tym sposobem w roku 1982 r. marka podpisała umowę lokowania Wayfarerów w filmach i programach telewizyjnych. Efekt? Wzrost sprzedaży z 18 000 par (w roku 1981) do aż 1,5 miliona (w roku 1986). Nic dziwnego, w końcu nosił je sam Tom Cruise w filmie Risky Business z 1983 r. Obecnie model Wayfarer ponownie jest jednym z najmodniejszych wzorów oprawek, zdobiących zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne.