Od czasu do czasu, nawet najbardziej zadbana i świetnie pielęgnowana skóra ulega podrażnieniom. Powodów może być wiele począwszy od kosmetyków, których składniki mogą być nieodpowiednie dla danej skóry, poprzez produkty spożywcze zawierające chemiczne dodatki, aż wreszcie po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Oto pięć sprawdzonych sposobów, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości.
Skóra twarzy codziennie styka się z czynnikami, które mogą ją podrażniać. Destrukcyjnie działają na nią: zanieczyszczone powietrze, wysoka temperatura latem i mróz zimą, nieprzyjemne wiatry i opady atmosferyczne. Na skórę niekorzystnie wpływa także działanie promieniowania UV. To wszystko może powodować zmiany w obrębie struktur skóry w postaci zaczerwienień, łuszczenia się, a mogą pojawiać się miejscowe stany zapalne. Trzeba więc szukać sposobów łagodzących podrażnienia, by nie dopuszczać do ich pogłębiania się. W takich sytuacjach warto sięgać po znane kosmetyki np. od Avon, które uspokajają skórę, zapobiegają jej nadmiernemu wysuszeniu, co szybko pozwala przywrócić jej dobrą kondycję.
Spis treści
Dobroczynny wyciąg z aloesu
Aloes i jego kojące właściwości znane są od wieków. Z setek odmian aloesu pozyskuje się cenny ekstrakt znany pod nazwą Aloe Vera. Surowiec ten wykorzystuje się w produkcji wielu kosmetyków. Znajdziemy go kremach, żelach i balsamach do ciała. Wyciąg z aloesu działa na skórę kojąco i ochronnie. Skutecznie niweluje zarówno zwykłe podrażnienia skóry, jak i stany zapalnie. Ekstrakt z aloesu polecany jest także do łagodzenia dolegliwości spowodowanych pospolitymi oparzeniami słonecznymi i drobnymi skaleczeniami. Aloes przyspiesza też proces gojenia ran, bo doskonale nawilża nawet głębsze warstwy skóry.
Babciny rumianek
Cudowne właściwości rumianku znały już nasze babcie. Dziś wiemy, że wyciąg z tej rośliny zawiera takie substancje, jak: bisabolol czy kwercetyna. To one fantastycznie łagodzą podrażnienia skóry, jednocześnie blokując wydzielanie się histaminy będącej swego rodzaju mediatorem stanów zapalnych. Preparaty zawierające ekstrakty z rumianku polecane są nawet do łagodzenia dolegliwości związanych z atopowym zapaleniem skóry. Co ciekawe, zapach rumianku ma działanie aromaterapeutyczne i potrafi łagodzić nieprzyjemne skutki nadmiernego stresu.
Soja i jej mało znane właściwości
W Polsce soję znają głównie wegetarianie i weganie, którzy przyrządzają z niej wiele pysznych potraw. Soja zawiera mnóstwo białka roślinnego, aminokwasów i niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz witamin i mikroelementów, które są niezwykle cenne dla zdrowia. Niedawno jednak dostrzeżono też, że soja ma zbawienny wpływ na skórę. Azjatyccy naukowcy zauważyli, że ci, którzy pracują przy produkcji wyrobów z soi, mają przepięknie zachowaną skórę dłoni. Okazało się więc, że soja świetnie oczyszcza skórę, a nawilżając ją, wzmacnia jej naturalne zdolności ochronne. Ekstrakty z soi niwelują przebarwienia posłoneczne. Co ważne, soja nie powoduje alergii , ani innych skutków ubocznych. Warto więc łagodzić podrażnienia kosmetykami, zawierającymi wyciągi sojowe.
Płatki owsiane nie tylko na poprawę metabolizmu
Fantastyczne właściwości ziaren owsa znano już w starożytnym Egipcie. Płatki owsiane koją i działają przeciwzapalnie. Nic więc dziwnego, że stosuje się je do łagodzenia wszelkich podrażnień skóry. Owsianka przyspiesza gojenie się oparzeń i skaleczeń. Wszystko to za sprawą beta-glukanu. To substancja znajdująca się w ziarnach owsa, która – dzięki zdolnościom zapobiegania utracie wilgoci – wspiera naturalne funkcje ochronne skóry. Owsianka jest bezpieczna i może być stosowana przez każdego.
Właściwości bananów i ogórków
Niemal w każdej kuchni można znaleźć banany i ogórki, ale nie wszyscy wiedzą, że wykorzystuje się je także do łagodzenia podrażnień. Banany zawierają mnóstwo witamin z grupy B i fantastycznie łagodzą zaczerwienienia i swędzenie. W tym celu warto wykorzystać ich skórkę i jej wewnętrzną część delikatnie przykładać tam, gdzie dolegliwości są odczuwalne. Z kolei ogórek zawiera mnóstwo witaminy C i doskonale nawilża skórę. Plasterki ogórka przyłożone w okolicach oczu niwelują tak zwane worki pod oczami, a przyłożone w miejscach innych podrażnień, uwalniają od nieprzyjemnych dolegliwości.
Najnowsze komentarze