Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Istnieją powody, by przypuszczać, że w najbliższych tygodniach kurs BTC pozostanie stabilny albo zacznie spadać. Co na ten temat myślą eksperci? Przekonajmy się.

Po niezwykle dynamicznym pierwszym półroczu 2023 roku, kurs bitcoina zatrzymał się na pewien czas pomiędzy 29 a 31,5 tys. dolarów. 

Istnieją powody, by przypuszczać, że w najbliższych tygodniach kurs BTC pozostanie stabilny albo zacznie spadać. Co na ten temat myślą eksperci? Przekonajmy się.

Najważniejsze informacje na temat bitcoina (BTC)

Bitcoin to pierwsza na świecie kryptowaluta, uruchomiona w 2009 roku przez tajemniczego twórcę znanego jako Satoshi Nakamoto. 

Słowo “kryptowaluta” odnosi się do grupy cyfrowych aktywów, w których transakcje są zabezpieczane i weryfikowane za pomocą kryptografii.

Bitcoin dzieli się na mniejsze jednostki zwane “satoshi” (do 8 miejsc po przecinku). Służy do płatności, ale jest również traktowany jako magazyn wartości, podobnie jak złoto. Wynika to z faktu, że cena jednego bitcoina znacznie wzrosła od momentu jego powstania – z mniej niż centa do dziesiątek tysięcy dolarów. 

Sieć bitcoin jest całkowicie publiczna, co oznacza, że każda osoba na świecie z dostępem do internetu może z niej korzystać bez ograniczeń. Każdy może przeglądać lub udostępniać kod źródłowy, na którym bitcoin został zbudowany.

Ile kosztuje bitcoin?

Największa na świecie kryptowaluta ponownie podąża ścieżką odbudowy. Wartość monety wzrosła prawie o 1% w ciągu ostatniego tygodnia. Osiągnęła poziom 30 500 USD, co zwiększa miesięczny zysk do 12,87%. Bitcoin w końcu przekroczył psychologiczny próg 31 000 USD.

Różne czynniki, takie jak osłabienie dolara, spadek inflacji, przerwa w podwyżkach stóp procentowych w USA, doprowadziły do odbudowy bitcoina na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni. Według CoinMarketCap, w ciągu ostatnich 24 godzin, rynek kryptowalut wzrósł o prawie 1,37%. Osiągnął wartość 1,19 biliona dolarów.

Wcześniej, gdy SEC pozwał Binance, jedną z największych giełd kryptowalut, bitcoin spadł poniżej 26 000 USD. Interwencja Komisji wiązała się z rzekomym nieprawidłowym zarządzaniem funduszami konsumentów i naruszeniem prawa papierów wartościowych.

Ceny kryptowalut zmieniają się niezwykle dynamicznie. Radzimy, abyś na bieżąco sprawdzał aktualny kurs bitcoina

Prognoza ceny bitcoina

Eksperci uważają, że jeżeli bitcoin utrzyma poziom oporu na poziomie 30 000 USD, odbicie stąd jest prawdopodobne. Jednak przełamanie tego poziomu może doprowadzić do spadku nawet do 28 000 USD. Zdaniem analityków, bitcoin musi utrzymać wartość 31 000 USD i więcej, aby mógł osiągnąć 60 000 USD do końca tego roku.

Jednak droga do odbudowy jest długa. Kurs BTC nadal jest o prawie 50% niższy od historycznego szczytu, który przekroczył 69 000 USD w listopadzie 2021 roku.

Czynniki takie jak pogłębiający się kryzys bankowy w USA, osłabienie indeksu dolara i spadek inflacji pozwoliły bitcoinowi i innym cyfrowym walutom wrócić na ścieżkę wzrostu. Ostatni kryzys finansowy w USA zwiększył apetyt na kryptowaluty, uważane za alternatywę dla konwencjonalnego systemu bankowego.

W przyszłym roku odbędzie się kolejny halving bitcoina. Wydarzenie to polega na zmniejszeniu nagród dla górników BTC o połowę co cztery lata. Ma to pozytywny wpływ na cenę kryptowaluty. Ogranicza podaż i napędza popyt. Historycznie, halving uważano za bardzo dobry znak dla wzrostu wartości bitcoina.

Czy warto inwestować w bitcoina? 

Zwrot z inwestycji na poziomie 100 milionów procent przez ostatnią dekadę sugeruje, że decyzja o inwestowaniu w bitcoina jest niemal zawsze trafna. Największym wyzwaniem w maksymalizacji zysków jest odpowiednie wyczucie momentu na kupno lub sprzedaż.

Oczywiście, bitcoin może doznać drastycznego spadku. Jednakże historia uczy nas, że po każdym dołku, to tylko kwestia czasu, kiedy rynek się odbuduje. 

Pamiętaj, inwestując w BTC, zakładasz, że adopcja tej kryptowaluty będzie nadal rosła, a cały sektor zyska miejsce w codziennych transakcjach. Wielu użytkowników wierzy w rozwój bitcoina. Jest najszybciej rosnącą kryptowalutą na świecie. To sprawia, że staje się atrakcyjną inwestycją.

Podsumowanie

Prognozy dla bitcoina są różne. Niektórzy eksperci wykazują optymizm, podczas gdy inni wieszczą gwałtowne spadki. Tylko czas pokaże, w którym kierunku podąży najpopularniejsza kryptowaluta. 

Bitcoin ma ogromną zdolność do powrotów. Przez ostatnią dekadę wielu analityków przewidywało, że bańka krypto wkrótce pęknie. Jednak moneta nadal cieszy się sympatią wielu osób i pomaga inwestorom zdobyć znaczne fortuny na przestrzeni lat.

Niezależnie od prognoz, rynek wirtualnych walut jest nieprzewidywalny. Pamiętaj, że inwestowanie w kryptowaluty niesie ze sobą ryzyko.