Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Aktywność fizyczna a wygląd skóry – jak sport wpływa na nasz wygląd? Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści nie tylko ze względu na zdrowie, ale również na urodę. Decydując się na uprawianie sportu można zadbać nie tylko o formę i piękną sylwetkę, lecz także o dobrą kondycję i wygląd skóry oraz cery. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zagadnieniu?

Wszystkie procesy zachodzące podczas aktywności fizycznej, takie jak pocenie się, stymulowanie mięśni i zwiększony przepływ krwi, mają istotny wpływ na wygląd skóry. Po 30 minutach uprawiania sportu zwiększa się ilość endorfin wytwarzanych przez organizm, co wpływa na poprawę samopoczucia, wytrzymałości i wywołuje uśmiech na twarzy. Po treningu krew krąży szybciej, a układ krążenia jest pobudzony, co wpływa na zwiększenie się ilości tlenu i składników odżywczych trafiających do krwi. Dzięki temu z kolei skóra zyskuje promienny wygląd. Wysiłek fizyczny wpływa też na obniżenie poziomu stresu. Stres jest czynnikiem, którzy w dużym stopniu działa negatywnie na wygląd skóry – staje się sucha, traci jędrność, nawilżenie i elastyczność, a jej naturalna bariera ochronna zostaje naruszona, co zwiększa jej podatność na zanieczyszczenia i uszkodzenia oraz szybsze starzenie się. Ćwiczenia pozwalają obniżyć poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu. Osoby, które chcą dopiero zacząć przygodę z aktywnością fizyczną, mogą skorzystać z przydatnych porad umieszczonych na portalu Fit2Fit – znajdują się tam zagadnienia związane z różnymi dziedzinami sportu. Informacje dla siebie odnajdą tam osoby ćwiczące zarówno w domu, jak i na zewnątrz czy na siłowni.

Aktywność fizyczna a młodszy wygląd cery

Regularne treningi zapewniają nie tylko piękną sylwetkę, ale również młodszy wygląd. Dzieje się tak ze względu na wydalanie wraz z potem wolnych rodników z organizmu. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które są skutkiem ubocznym różnych reakcji zachodzących w organizmie. Ich zbyt duża ilość prowadzi do stresu oksydacyjnego, który z kolei wpływa na szybsze starzenie się organizmu, rozwój chorób i stanów zapalnych. Nie należy więc unikać pocenia się, ponieważ przy zachowaniu odpowiedniej higieny po treningu pot może świetnie wpłynąć na kondycję cery.

Aktywność fizyczna a cellulit

Z problemem cellulitu zmaga się prawie 90% kobiet. Wynika on z nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i ma związek z gospodarką hormonalną oraz nadwagą. Zarówno z cellulitem wodnym, jak i tłuszczowym, można walczyć za pomocą aktywności fizycznej. Pobudzenie krążenia oraz wydatek energetyczny spalający tłuszcz przyczyniają się do redukcji pomarańczowej skórki. Najlepsze efekty w przypadku walki z cellulitem przyniesie połączenie treningu aerobowego z siłowym, który angażuje uda oraz pośladki, narażone najbardziej na jego obecność. Mięśnie wzmocnią się, dzięki czemu skóra nabierze jędrności i elastyczności. W tym przypadku dobrze jest postawić na ćwiczenia z obciążeniem. Warto pamiętać, że do zobaczenia efektów konieczna jest nie tylko regularność treningów, ale również odpowiednia dieta, najlepiej ułożona przez dietetyka.

Podsumowanie

Jest wiele powodów, dla których warto rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Poza oczywistymi korzyściami takimi jak wzmocnienie formy i uzyskanie pięknej sylwetki, może wpłynąć ona także pozytywnie na kondycję i wygląd skóry oraz cery. Regularne ćwiczenia pozwolą szybko zobaczyć efekty w postaci młodszego i promiennego wyglądu twarzy, a także elastycznej i jędrnej skóry.