Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się niewidoczne aparaty ortodontyczne. Czym dokładnie różnią się od tradycyjnych? Które warto wybrać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Tradycyjny aparat ortodontyczny

Piękny i estetyczny uśmiech jest dla wielu osób ważnym symbolem pewności siebie. Niestety, nawet najzdrowsze i najbielsze zęby nie spełniają naszych oczekiwań, kiedy w grę wchodzi wada zgryzu. Wówczas pomóc może ortodonta. Kraków jest miastem, w którym można znaleźć wielu profesjonalistów, którzy oferują tradycyjne lub niewidoczne aparaty ortodontyczne. Sprawdź, czym się od siebie różnią.

Leczenie ortodontyczne najczęściej odbywa się za pomocą tradycyjnego aparatu. Mowa tu o klasycznej metalowej konstrukcji. Składa się ona z przyklejonych do zębów zamków, które są bezpośrednio połączone z drutem. Często na zamkach umieszcza się kolorowe ligatury, zwane powszechnie gumkami.

To bardzo powszechnie stosowana metoda walki z wadami zgryzu. Aparaty tradycyjne są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Są także zdecydowanie tańsze od apartów estetycznych.

Niewidoczny aparat ortodontyczny, czyli jaki?

Niewidoczne aparaty ortodontyczne to tak zwane aparaty lingwalne. Od tradycyjnych konstrukcji różnią się przede wszystkim tym, że zamki są w ich przypadku mocowane na wewnętrznym łuku zębowym. Z tego powodu aparaty te są całkowicie niewidoczne z perspektywy osób postronnych.

To jednak nie wszystko. Aparaty lingwalne cechują się zdecydowanie mniejszymi gabarytami zamków, które umiejscowione są bliżej punktu oporu zęba. Z tego powodu redukują one wady zgryzu równie skutecznie co tradycyjne przy relatywnie mniejszym bólu.

Jaki aparat ortodontyczny warto wybrać?

Jeżeli planujesz leczenie ortodontyczne najpewniej zastanawiasz się, na jaki aparat warto się zdecydować. Na stronie www.galeriausmiechu.pl znajdziesz szeroką ofertę usług ortodontycznych. A jakie zalety cechują jeden i drugi rodzaj aparatu ortodontycznego?

Klasyczne metalowe aparaty są bardzo skuteczne, a przy tym zdecydowanie tańsze od modeli estetycznych. W niektórych środowiskach ich posiadanie jest dobrze widziane. Młode osoby – uczniowie i studenci mogą eksperymentować z kolorami gumek i w ten sposób podkreślać swój wizerunek.

Na nowoczesny niewidoczny aparat najczęściej decydują się osoby, które wysoko cenią sobie kwestie estetyczne. Metalowe zamki umieszczone na zębach na wiele miesięcy mogą zaburzać pewność siebie. W niektórych grupach zawodowych mogą być również odbierane jako przejaw braku profesjonalizmu.

Wybierając konkretny rodzaj aparatu ortodontycznego warto również spojrzeć na cenę. Aparaty przezroczyste są zdecydowanie droższe od swoich tradycyjnych metalowych odpowiedników a różnice mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Są one wybierane przez osoby, które dysponują większym budżetem i którym zależy na kwestiach estetycznych oraz na mniejszym uczuciu dyskomfortu podczas leczenia.

Podsumowanie

Współczesna ortodoncja daje klientom szeroki wybór metod leczenia. Tradycyjne metalowe aparaty ortodontyczne nie są już jedyną alternatywą. Zamiast nich można zdecydować się na droższe, ale jednocześnie bardziej estetyczne aparaty lingwalne, które są zdecydowanie bardziej dyskretne. Ze względu na swoją budowę mogą również redukować ból i dyskomfort związany z przesuwaniem się zębów na ich właściwe miejsce.