Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Balkonik rehabilitacyjny to świetne rozwiązanie pośrednie pomiędzy kulami ortopedycznymi a wózkiem inwalidzkim. Zapewnia zachowanie samodzielności w pokonywaniu nawet sporych dystansów, a jednocześnie sprzyja poprawie kondycji zdrowotnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając balkonik do chodzenia?

Jakie są zalety korzystania z balkonika rehabilitacyjnego?

Podstawowym zadaniem balkonika ortopedycznego jest, oczywiście, wsparcie mobilności osoby starszej lub niepełnosprawnej. Konstrukcja ułatwia wstawanie i siadanie, utrzymanie pionowej postawy ciała oraz przemieszczanie się bez pomocy osób trzecich.

Atutem korzystania z balkonika do chodzenia jest również aktywizacja chorego, która wpływa na polepszenie jego kondycji fizycznej. Ruch, tak ważny dla seniorów, sprzyja wzmocnieniu mięśni, usprawnia krążenie i poprawia wydolność oddechową.

Nie bez znaczenia jest również sfera psychiczna. Osobom z ograniczeniami ruchowymi często trudno pogodzić się z koniecznością korzystania ze wsparcia bliskich. Z drugiej strony zakup wózka inwalidzkiego bywa traktowany jako ostateczność. Balkonik inwalidzki do doskonałe rozwiązanie, które pozwala zachować niezależność, a jednocześnie motywuje do pracy nad poprawą własnej sprawności fizycznej.

Rodzaje balkoników do chodzenia

Balkoniki dla niepełnosprawnych dostępne są w wariantach różniących się budową, a zatem i sposobem użytkowania.

  • Balkonik sztywny – to bardzo stabilna konstrukcja posiadająca cztery punkty podporu zakończone antypoślizgowymi nakładkami; w czasie chodzenia podpórkę trzeba unieść przy każdym kroku, zatem korzystanie z niej wymaga sprawnych kończyn górnych.
  • Balkonik kroczący – tego typu balkonik rehabilitacyjny dopasowuje się do ruchów użytkownika, nie ma więc konieczności unoszenia całej konstrukcji podczas chodzenia. Zaleca się go pacjentom o ograniczonej sile mięśni rąk.
  • Balkonik z kółkami – ułatwia płynne i stosunkowo szybkie poruszanie się, ale nie jest rekomendowany osobom zmagającym się z problemami z równowagą. Posiada dwa lub cztery kółka (balkonik typu rolator może mieć ich trzy), których ogumienie można dostosować do specyfiki terenu, gdzie będzie używany (utwardzony/podmiejski).

Na co zwrócić uwagę, wybierając balkonik chodzik?

Niezależnie od tego, na jaki typ sprzętu się zdecydujemy, przed zakupem balkonika inwalidzkiego trzeba upewnić się, że jego parametry i funkcje będą odpowiadać potrzebom seniora.

  • Należy sprawdzić, czy urządzenie jest dopasowane do wzrostu użytkownika. Optymalnie, by uchwyty znajdowały się na wysokości jego bioder, co zapewni komfort spacerów, a jednocześnie ułatwi wykonywanie ewentualnych manewrów sprzętem. Źle dobrany chodzik może powodować nadmierne forsowanie mięśni i stawów.
  • Ważny jest materiał wykonania. Najczęściej wykorzystuje się aluminium, które cechuje się dobrą wytrzymałością oraz lekkością. Niska waga jest istotna zwłaszcza w przypadku modeli sztywnych i kroczących.
  • Warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjonalnościom. Jeśli senior lubi dłuższe spacery bądź chce posługiwać się urządzeniem podczas wyprawy na zakupy, dobrym rozwiązaniem może okazać się balkonik do chodzenia z siedziskiem. Cennym udogodnieniem mogą być również specjalne podłokietniki, pozwalające na wygodne oparcie rąk. Opcją ułatwiającą transport oraz przechowywanie urządzenia jest możliwość złożenia.

Refundacja balkoników dla niepełnosprawnych

Balkoniki rehabilitacyjne, jako sprzęt medyczny, objęte są dofinansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Raz na pięć lat przysługuje ona każdej osobie ubezpieczonej i pokrywa 70% kosztów zakupu sprzętu przy limicie 240 zł. Aby otrzymać wsparcie finansowe, wystarczy uzyskać stosowne zlecenie od lekarza i po potwierdzeniu go w systemie e-zleceń, zaopatrzyć się w chodzik w sklepie medycznym, mającym umowę z NFZ.

Sprawdź ofertę z balkonikami od BRANDvital: https://esklep.brandvital.eu/produkty,2?search=balkoniki