Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Ból stawu skokowego może mieć różny charakter i pojawiać się przy okazji wykonywania pewnych czynności. Bardzo charakterystyczny jest ból kostki przy chodzeniu. Nie bierze się on znikąd, zwykle jest konsekwencją urazu powstałego poprzez poślizg, potknięcie, upadek czy uderzenie. Co może oznaczać bolący staw skokowy? Jak radzić sobie z bólem? Podpowiadamy!

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w stawie skokowym?

Nie tylko ból stawu skokowego przy chodzeniu, ale też w spoczynku czy w nocy wywołać mogą rozmaite urazy. Staw skokowy jest szczególnie narażony na takie kontuzje jak1:

  • nadwyrężenie – to uraz ścięgna polegający na częściowym zerwaniu znajdujących się w nim włókien. Powoduje ból stawu skokowego po bieganiu, a nawet chodzeniu, a także stan zapalny, opuchliznę oraz siniak;
  • stłuczenie – występuje ból stawu skokowego przy chodzeniu, który może lokalizować się zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie kostki, do tego lekka opuchlizna i krwiak. Nie obserwuje się zmian w budowie kości ani uszkodzenia struktur w obrębie stawu skokowego;
  • skręcenie – to najczęstszy uraz stawu skokowego. Cechuje się rozerwaniem torebki stawowej oraz więzadeł, bez przemieszczenia powierzchni stawowych. Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia stawu skokowego: I, II i III. W pierwszym stopniu nie dochodzi do uszkodzenia więzadeł, pojawia się niewielka utrata funkcji, lekki ból, obrzęk i tkliwość. Drugi stopień cechuje się częściowym uszkodzeniem więzadeł, następuje utrata ruchomości i funkcji, duży obrzęk i krwiak podskórny. W trzecim stopniu obserwuje się utratę integralności więzadeł, utratę funkcji stawu oraz jego ruchomości, a także niestabilność mechaniczną, rozległy krwiak podskórny, duży obrzęk i silny ból1;
  • zwichnięcie – przy dużej sile urazu dochodzi do całkowitego uszkodzenia tkanek miękkich (torebki stawowej, więzadeł) i następuje przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie. Przemieszczone elementy trzeba nastawić na swoje miejsce. Zwichnięciu towarzyszą takie objawy jak widoczna deformacja, przeszywający ból, opuchlizna kostki i krwiak w okolicach stawu2;
  • złamanie – polega na przerwaniu ciągłości tkanki kostnej. Wyróżnić można złamanie jednokostne, dwukostne i tró Przy złamaniu obserwuje się silny ból, duży obrzęk, krwiak i ograniczoną ruchomość1.

Możliwy jest też ból stawu skokowego bez urazu, choć taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Wtedy przykre dolegliwości w obrębie kostki mogą wynikać ze zmian zwyrodnieniowych lub innych schorzeń, np. zapalenia rozcięgna podeszwowego czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ból w stawie skokowym – jak z nim walczyć?

Podejście do leczenia bólu w stawie skokowym zależy od rodzaju urazu, występujących dolegliwości oraz stopnia ich nasilenia. Jeśli nie doszło do poważnego uszkodzenia struktur stawu, to raczej nie ma konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Wtedy w zupełności wystarczyć powinno leczenie zachowawcze3.

Na ból w stawie skokowym pomóc powinno3:

  • zabezpieczenie stawu skokowego przy pomocy opaski elastycznej lub ortezy,
  • oszczędzanie chorej kończyny,
  • regularne ochładzanie opuchniętego stawu,
  • optymalny ucisk w przypadku obrzęku,
  • jak najczęstsze unoszenie chorej kończyny.

Lek na ból stawu skokowego

Ból stawu skokowego w spoczynku i przy chodzeniu potrafi być bardzo dotkliwy i utrudniać normalne funkcjonowanie. Silny ból stawu skokowego w nocy potrafi nawet zakłócić sen. Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego wykorzystać można Diky Spray, który zawiera substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Produkt przeznaczony jest także do walki z bólem występującym po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych. Więcej informacji na temat Diky przeczytasz na: https://www.dikyspray.pl/.

 

Bibliografia:

  1. Pedrycz A., Frąckiewicz M., Cichacz B. i in., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka. leczenie operacyjne, Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society, 2014.
  2. Sułko J., Skręcenie stawu skokowego, Medycyna Praktyczna, 2017.
  3. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, Nr 15, 2019.