Toksyna botulinowa to substancja produkowana przez laseczki jadu kiełbasianego, która w naturalnych warunkach powoduje ciężkie zatrucia pokarmowe. Istnieje jednak do siedmiu podtypów toksyny, oznaczonych literami od A do G, a każdy z nich ma inne zastosowania. Toksyna botulinowa stosowana przez współczesną medycynę estetyczną to wysoko oczyszczona toksyna botulinowa typu A, potocznie botox. Czym więc jest toksyna botulinowa stosowana w medycynie i na czym polega leczenie toksyną botulinową?
Spis treści
Botoks w medycynie estetycznej
Toksyna botulinowa nie jest tylko niebezpieczną trucizną, a także substancją używaną od jakiegoś czasu w medycynie estetycznej. Salony kosmetyczne stosują zabiegi pielęgnacyjne toksyną botulinową — ich głównym celem jest odwrócenie procesu starzenia się skóry oraz likwidacja zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśnia zapobiega jego skurczom. Taki zabieg wygładza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, ale również znacznie zmniejsza ruchomość i mimikę — stąd wrażenie maski na twarz u osób, które przeszły kurację toksyną botulinową.
Dawki tej toksyny stosowane w medycynie estetycznej są niskie i nie stwarzają ryzyka zatrucia. Niemniej jednak po podaniu toksyny botulinowej w postaci zastrzyków możliwe są skutki uboczne, dlatego zabieg ten musi wykonać wykwalifikowany specjalista – lekarz specjalizujący się w estetyce, a nie kosmetyczka. Głównym celem stosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest redukcja zmarszczek i starzejącej się skóry twarzy, ale czasami substancja stosowana jest w leczeniu zeza oraz w leczeniu chorób neurologicznych. Objawiające się nadmiernym napięciem.
Jad kiełbasiany stosowany jest także do leczenia nadmiernej potliwości.
Warto mieć świadomość, że są to zabiegi, gdzie używana jest toksyna botulinowa w medycynie estetycznej to jedynie pozornie proste, wymagające w rzeczywistości dużej wiedzy anatomicznej, spostrzegawczości, doświadczenia i pewnej ręki. Autorzy w sposób bardzo metodyczny wnoszą wiedzę na temat stosowania dawek, współczynników przeliczeniowych, miejsc wstrzyknięć i oczekiwanych rezultatów. Komentarze dotyczące skutków ubocznych, jak ich uniknąć, jak sobie z nimi radzić, jeśli wystąpią, są niezwykle cenne. Podręcznik został opracowany z dużą starannością — zarówno pod względem merytorycznym, jak i graficznym. Bogaty materiał graficzny, ilustracje anatomiczne, zdjęcia i filmy dokumentujące przebieg zabiegów są niezwykle przydatnymi materiałami edukacyjnymi.
Jak działa toksyna botulinowa?
Neurotoksyna wytwarzana przez bakterię Clostridium Botulinum może mieć bardzo silne, a nawet śmiertelne działanie neurotoksyczne po zatruciu produktami skażonymi, jak również po infekcji ran.
Jednak wiele badań medycznych doprowadziło do powstania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej i potencjalnego paraliżu mięśni.
Obecnie na rynku najczęściej występują preparaty Botox i Azzalure.
W zależności od rodzaju toksyny botulinowej nieco inny sposób działania, jednak ma ona na celu blokowanie przekazywania impulsów nerwowych z synapsy do mięśni. Dzieje się to poprzez blokowanie uwalniania neuroprzekaźnika, który z kolei odpowiada za przekazywanie impulsów z nerwów do mięśni. W rezultacie powoduje tymczasowy paraliż skurczu. Zmarszczki mimiczne twarzy są wygładzane poprzez rozluźnienie mięśni. Chociaż neurotoksyna jest na stałe przyłączona do płytki nerwowo-mięśniowej, z czasem tworzą się nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, co skutkuje odbudową mięśni.
Najnowsze komentarze