Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Zima to pora roku, w której większość z nas wolny czas poświęca na odpoczynek lub nadrabianie domowych zaległości. Jednak wśród nas są też tacy, dla których sezon zimowy to doskonała okazja do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Aby dostarczała nam ona maksimum satysfakcji, warto zadbać nie tylko o odpowiedni strój, ale również o obuwie, które zapewni nam komfort cieplny oraz bezpieczeństwo w czasie sportu. Podpowiadamy, jak wybrać obuwie zimowe dla aktywnych.

Najwyższa jakość materiału

Tym, co powinno mieć dla nas kluczowe znaczenie przy wyborze obuwia sportowego na zimę, jest jakość materiału, z którego zostało ono wykonane. Ma to olbrzymie znaczenie z uwagi na fakt, że buty będą narażone na działanie trudnych warunków atmosferycznych, takich jak niskie temperatury, deszcz, śnieg, silny wiatr czy błoto. Dlatego należy wybierać buty zimowe męskie wykonane na przykład z wysokiej jakości skóry, która jest odporna na takie warunki, jest przy tym odpowiednio elastyczna, aby idealnie dopasować się do kształtu stopy oraz jest materiałem oddychającym, dzięki czemu wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz. Jeśli wybieramy buty wykonane z materiałów syntetycznych, upewnijmy się, że zapewniają one przynajmniej częściową wodoodporność, a także przepuszczają powietrze. W przeciwnym razie, używając ich w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, narazimy swoje stopy na przemoknięcie, a zalegająca w bucie wilgoć przyczyni się do rozwoju bakterii i grzybów.

Stabilizacja kroku

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając buty zimowe do sportu, jest ich stabilizacja. Dobrze jest wybrać buty o wyższej cholewce, które chronią kostkę przed nieprawidłowym odchyleniem, co może grozić kontuzją. Buty nie powinny być też ani za luźne, ani zbyt ciasne. W pierwszym przypadku nie pozwolą one na stawianie stabilnych kroków, w drugim – ograniczą ruchomość stawu skokowego oraz ruchów stopy.

Właściwości podeszwy

Ogromne znaczenie przy wyborze obuwia zimowego przeznaczonego do aktywności fizycznej ma rodzaj podeszwy. Powinna ona być odpowiednio elastyczna, aby umożliwiała wygodne stawianie kroków pod różnym kątem, jednocześnie niezbyt sztywna, by nie ograniczała zakresu ruchu. Podeszwa musi cechować się również odpowiednią amortyzacją, której zadaniem jest ochrona naszych stawów przed wstrząsami i uderzeniami stopy o podłoże. Im bardziej dynamiczny sport uprawiamy i im twardsze podłoże, po którym się poruszamy, tym większą amortyzację powinny posiadać nasze buty.

Ważną cechą podeszwy, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu sportowego obuwia zimowego, jest jej przyczepność do podłoża. Należy wybrać takie obuwie, które będzie bardzo dobrze przyczepne na zróżnicowanym podłożu, czyli na mokrej lub oblodzonej nawierzchni, na błotnistych lub kamienistych ścieżkach, a także na asfalcie.

Biorąc pod uwagę wszystkie, wyżej opisane aspekty, zakup zimowego obuwia sportowego nie będzie już nam sprawiał problemu i dzięki temu uda nam się wybrać buty, które spełnią nasze oczekiwania.