Naturalne sposoby radzenia sobie z różnymi dolegliwościami są znane od początków ludzkości. Już wtedy ludzie wydobywali z roślin bardzo przydatne i cenne składniki, czyli olejki eteryczne. Działem w medycynie naturalnej zajmującym się tymi drogocennymi substancjami jest aromaterapia, która jest niezwykle skuteczna na wiele dolegliwości zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Naturalnych olejków eterycznych można używać na wiele sposobów, więc warto mieć je w domowej apteczce.
Spis treści
Czym są naturalne olejki eteryczne i jakie mają właściwości?
Olejki eteryczne to substancje wonne pozyskiwane z roślin najczęściej poprzez destylację z wykorzystaniem pary wodnej oraz surowca roślinnego. Rozkładając te substancje pod względem chemicznym, zobaczymy, że zawierają one różne związki np. laktony, ketony, estry. Lotne olejki w roślinach umieszczone są w komórkach wydzielniczych, w których pełnią funkcję produktów przemiany materii i są skoncentrowanym składnikiem z substancjami zapachowymi. Właśnie one mogą być używane w medycynie naturalnej.
Właściwościami, którymi charakteryzują się olejki eteryczne to właściwości detoksykujące oraz przeciwzapalne i przeciwbólowe. Używa się ich między innymi w celu odkażania, usprawnienia krążenia krwi w organizmie, ukojenia nerwów. Ważną funkcją jest także regeneracja – olejki wpływają przyspieszająco na odnowę komórek, więc często są składnikami kremów i balsamów.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje olejków eterycznych?
Substancje pozyskiwane są z wielu rodzajów roślin, zarówno drzew, jak i kwiatów, a nawet owoców. Każdy z olejków ma inne zastosowanie i może być pomocny w radzeniu sobie z różnymi problemami. Do najpopularniejszych naturalnych olejków eterycznych należą:
- olejek cedrowy (dobrze sprawdza się u osób z problemami skórnymi np. trądzikiem czy łupieżem, ma silne działanie antyseptyczne i moczopędne),
- olejek sosnowy (używany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ma także działanie pobudzające i łagodzi nerwobóle, działa na reumatyzm i artretyzm),
- olejek pomarańczowy (tonizuje i odpręża, a tym samym dobrze wpływa na nastrój),
- olejek z drzewa herbacianego (działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybiczo, skuteczny w walce z przeziębieniem, zalecany jest osobom z trądzikiem, opryszczką),
- olejek lawendowy (najbardziej uniwersalny, pomaga się zrelaksować i wyciszyć, działa przeciwbólowo, pomaga też w utrzymaniu dobrej kondycji włosów – stymuluje ich porost),
- olejek miętowy (łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych, działa przeciwbólowo, antyseptycznie).
Jak stosować naturalne olejki eteryczne?
Naturalne olejki eteryczne możne wprowadzać do organizmu człowieka na wiele sposobów. W czasie oddychania dostają się one do krwi poprzez płuca i skórę. Inhalacje z użyciem tych olejków pomagają przy przeziębieniu, więc warto mieć do tego dyfuzor, który ułatwia cały zabieg. Olejki można stosować również miejscowo na skórę – wykonywanie masażu i wcieranie produktu powoduje, że wartościowe substancje trafiają przez pory do krwiobiegu. Miejscami, które warto nacierać są kark, dłonie, stopy (ich podeszwy) oraz uszy. Na rynku dostępne są także olejki do doustnego użycia – w tym przypadku odpowiednią porcję olejku umieszcza się pod językiem lub płucze usta mieszanką olejku i wody.
Przy wyborze olejku należy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na substancje w nim zawarte. Kobiety w ciąży oraz osoby z epilepsją powinny skonsultować używanie olejków ze specjalistą lub dokładnie przeczytać ulotkę, gdyż nie każdy tego typu produkt nadaje się dla tych osób. Warto też pamiętać, że olejki są bardzo skoncentrowanymi produktami i nie można przekraczać dawki zalecanej na opakowaniu.
Najnowsze komentarze