Chirurgia stomatologiczna jest niezbędna w leczeniu wielu dysfunkcji oraz chorób w obrębie jamy ustnej. Operacyjnej interwencji z pomocą specjalisty wymagają m.in. takie przypadłości jak ekstrakcja zęba mądrości. Czym dokładnie jest chirurgia stomatologiczna oraz czym różni się od chirurgii szczękowej? I jakie zabiegi są wykonywane przez chirurga – stomatologa?
Spis treści
Chirurgia stomatologiczna a chirurgia szczękowa – czym są i co je odróżnia?
Podobnie jak każdą inną dziedzinę medycyny również stomatologię można podzielić na kilka specjalności, zalicza się do nich m.in.: ortodoncję, protetykę, chirurgię stomatologiczną, chirurgię szczękowo – twarzową, periodontologię, stomatologię zachowawczą z endodoncją, stomatologię dziecięcą. Chirurgia stomatologiczna to fachowo mówiąc: dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz obszarów jej przyległych (m.in.: szczęki, żuchwy, języka). Obejmuje więc diagnozowanie i leczenie problemów wyłącznie w obszarze jamy ustnej, nie zajmuje się natomiast leczeniem operacyjnym i rozpoznawaniem schorzeń dotyczących szczęki oraz żuchwy. Chirurgia szczękowa, a dokładniej, chirurgia szczęko – twarzowa obejmuje większy zakres wykonywanych zabiegów oraz inne obszary na których są przeprowadzane. Zajmuje się także diagnostyką i leczeniem bardziej skomplikowanych przypadków.
Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?
Chirurg stomatologiczny operuje wyłącznie w obszarze jamy ustnej. Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem takich schorzeń jak: choroby błony śluzowej oraz przyzębia, infekcje jamy ustnej, wady zgryzu, parodontoza. Do zabiegów jakie przeprowadzane są przez specjalistę chirurgii stomatologicznej zalicza się: ekstrakcja zatrzymanego zęba mądrości, autotransplantacja zęba, hemisekcja – usuwanie zainfekowanych bądź uszkodzonych korzeni zębów, usuwanie zmian oraz guzków o charakterze łagodnym oraz, w niektórych przypadkach także złośliwych (m.in. torbieli, brodawczaków, włókniaków), nacinanie wiązadeł oraz języka w terapii logopedycznej. Chirurg stomatologiczny to osoba, która ukończyła studia na kierunku lekarsko – dentystycznym oraz odbyła odpowiednią specjalizację z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Czym zajmuje się chirurg szczękowo – twarzowy?
Choć często zdarza nam się mylić ze sobą te dwie profesje, to w rzeczywistości różnią się one znacząco zakresem obowiązków i wykonywanych zabiegów. Chirurg szczękowo – twarzowy zajmuje się leczeniem i operowaniem kości szczęki, żuchwy a także szyi. Zatem do przeprowadzenia znacznej ilości zabiegów często jest konieczne znieczulenie ogólne, a co za tym idzie, cała procedura musi odbywać się na sali operacyjnej. W zakres zabiegów chirurgii szczękowo – twarzowej wchodzą: leczenie różnego rodzaju złamań i urazów w obrębie twarzoczaszki leczenie złamania oczodołów, leczenie zwichnięcia żuchwy, zabiegi chirurgii onkologicznej, leczenie zaburzeń rozwojowych i wad szczękowo-twarzowych: leczenie rozszczepów warg oraz podniebienia, wczepianie implantów. Chirurgia szczękowa obejmuje zatem bardziej skomplikowane operacje związane z urazami, wadami oraz rekonstrukcją żuchwy, twarzy oraz szyi, rzadko natomiast zajmuje się leczeniem chorób zębów i jamy ustnej.
Najnowsze komentarze