Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Jednym z elementów dbania o swoje zdrowie jest wykonywanie regularnych badań. Podstawowym z nich jest pomiar ciśnienia krwi – siły, z jaką krew napiera na naczynia krwionośne. Można go przeprowadzić samodzielnie w domu przy pomocy ciśnieniomierza.

Jakim ciśnieniomierzem mierzyć ciśnienie krwi?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ciśnieniomierzy. Wyróżnia się aparaty manualne, półautomatyczne i automatyczne (inaczej elektroniczne). Różnią się one zasadą działania i sposobem pomiaru. Obsługa niektórych z nich może wymagać odpowiednich umiejętności. Dlatego bardzo ważny jest rodzaj ciśnieniomierza, który powinien znaleźć się w domowej apteczce.

Do użytku domowego polecany jest ciśnieniomierz automatyczny. Jest on bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga pomocy innych osób. Pomiar przy jego pomocy jest wiarygodny. Wyniki są wyświetlane na czytelnym ekranie. Część urządzeń jest wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak:

  • komunikaty głosowe,
  • interpretacja wyników,
  • zapamiętywanie wyników,
  • pomiar tętna i monitorowanie pracy serca.

Ciśnieniomierze automatyczne są dostępne z mankietem zakładanym na ramię lub nadgarstek.

Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Pomiar ciśnienia krwi jest prostym i bezbolesnym badaniem. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, aby wynik był wiarygodny. Przede wszystkim należy przystąpić do niego po około 5-minutowym odpoczynku w pozycji siedzącej. Wysiłek fizyczny (nawet niewielki) może spowodować, że urządzenie pokaże podwyższone wartości. Zalecane jest także powstrzymanie się od posiłku i palenia tytoniu bezpośrednio przed pomiarem.

Pomiar ciśnienia krwi powinien być wykonany w pozycji siedzącej (wyjątkiem są osoby leżące). Łokieć należy oprzeć o blat – tak, aby ramię znajdowało się na wysokości serca. W czasie badania nie wolno się ruszać i rozmawiać. Atmosfera panująca w pomieszczeniu powinna być spokojna. Stres i hałas mogą zaburzać wyniki.

Nie można zapomnieć również o tym, aby mankiet ciśnieniomierza był dopasowany do danej osoby. Standardowy rozmiar może nie pasować na osoby otyłe lub z rozbudowaną tkanką mięśniową. Wówczas może być konieczne dokupienie nieco szerszego mankietu.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120–129/80–84 mmHg. Za normę uznaje się także wartości, które nie przekraczają 139/89 mmHg. Wszystkie wyniki, które są wyższe, są nieprawidłowe i wymagają konsultacji lekarskiej.

Co robić, gdy ciśnienie krwi jest za wysokie?

Ciśnienie tętnicze, które przybiera wartości 140/90 mmHg i wyższe, wskazuje na nadciśnienie tętnicze. Jest to schorzenie, które prowadzi do wielu powikłań groźnych dla życia i zdrowia. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz działań profilaktycznych. Im wcześniej się to stanie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na przyjmowaniu preparatów, które obniżają ciśnienie krwi. Konieczna jest też zmiana stylu życia. Mowa głównie o normalizacji masy ciała, ograniczeniu podaży soli, codziennej aktywności fizycznej i zaprzestaniu palenia.