Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Czas ciąży to czas wielu zmian, nie wszystkie są pozytywne. Szczególnie mowa tutaj o ciele, które zmienia się w wyniku zmagań z ogromnym wysiłkiem i zmianą.

Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie?

W ciąży wiele zalet naszego kobiecego ciała znika, a pojawia się kilka wad. Jednak nasze ciało posiada niesamowite możliwości i potrafi odpowiednio dojść do siebie po przyjściu maleństwa na świat. Oto odpowiedź na pytanie jak ciało dochodzi do siebie po porodzie?:

  1. Obkurczanie macicy – musi ona przecież wrócić do mniejszego rozmiaru. W tym czasie możesz spodziewać się krwawienia z dróg rodnych,
  2. Rozpoczęcie laktacji – czyli wydzielanie pokarmu najodpowiedniejszego dla twojego maluszka,
  3. Gojenie krocza – które niestety często pęka podczas porodu albo jest nacinane. Jednak jeśli personel zrobi to w odpowiednim momencie, nie boli. Możesz odczuwać dyskomfort podczas siedzenia w czasie gojenia rany krocza,

Zakończenie

To właśnie procesy, które podejmuje twoje ciało aby wrócić do formy po porodzie. Ten czas nazywany jest czasem połogu i może sprawiać czasami trudności. Nie trwa on jednak wiecznie, bo jedynie kilka tygodni. W tym czasie bardzo ważna może okazać się pomoc bliskich osób, przy opiece nad noworodkiem i jego pielęgnacją. Każdy poród jest inny, każda kobieta inaczej go przechodzi i znosi. Po porodzie, w czasie połogu, kobieta może być osłabiona, odczuwać bóle w okolicy krocza czy pleców i po prostu potrzebować wsparcia w pierwszych dniach opieki nad nowonarodzonym maleństwem. Aby twoje ciało szybciej wróciło do normy, warto spróbować zwiększyć to prawdopodobieństwo. Zrobić to możesz poprzez odpowiednią aktywność fizyczną w czasie ciąży, zdrową dietę, która będzie zapewniała wam odpowiednią ilość kalorii. Twój organizm dzięki tym działaniom będzie jeszcze silniejszy, sprawniejszy i skłonny do szybszej regeneracji. Warto o to zadbać jak najwcześniej, aby móc cieszyć się efektami swojej pracy jak na przykład sprawniejszy organizm.