Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Choroby oczu dotykają ogromnej część populacji. Pomimo występowania wieku różnorodnych schorzeń, jednym z najbardziej popularnych jest astygmatyzm. Co to jest astygmatyzm? Jakie soczewki na astygmatyzm warto wybrać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Astygmatyzm i jego krótka charakterystyka

Astygmatyzm jest chorobą oczu, która może występować u pacjentów w każdym wieku. Z chorobą oczu noszącą nazwę astygmatyzm mamy do czynienia wówczas, gdy powierzchnia oka, a więc rogówka, bądź soczewka, która znajduję się w oku tuż za rogówką, nie posiadają kulistego, regularnego kształtu. Jeśli któreś z tych części naszego narządu wzroku przypomina swoim kształtem piłkę do gry w rugby, wówczas występuje astygmatyzm. Taka dysfunkcja oka sprawia, że światło wpadające do oka jest rozproszone, nie skupiając się prawidłowo na siatkówce. W konsekwencji zjawisko uniemożliwia poprawne widzenie. Wyróżnić można astygmatyzm regularny oraz nieregularny.

Objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm – objawy ma niezwykle jednoznaczne. Przede wszystkim polega one na nieostrym, rozmazanym widzeniu w każdej odległości. Astygmatyzm bardzo często występuje łącznie z krótkowzrocznością oraz nadwzrocznością. Dodatkowe objawy to m.in.: ból głowy, mrużenie oczu czy ogólne zmęczenie organizmu. W związku z tym astygmatyzm uniemożliwia nam czytanie, szycie, czy innego rodzaju wykonywanie zadań z bliskiej odległości. Co więcej, nie potrafimy także “wyostrzyć”, skupić wzroku na przedmiotach znajdując się w oddali.

Soczewki kontaktowe dedykowane dla osób cierpiących na astygmatyzm 

Soczewki na astygmatyzm są najskuteczniejszą metodą leczenia schorzenia. Soczewki kontaktowe sprawiają, że na nowo odzyskujemy całkowitą radość życia, cieszymy się doskonałym, ostrym widzeniem, bez względu na sytuację, w której się znajdujemy. Soczewki kontaktowe w niezwykle precyzyjny i skuteczny sposób skorygują wadę astygmatyzmu. Różnią się od standardowych modeli soczewek.

Czym różnią się soczewki kontaktowe na astygmatyzm od standardowych modeli?

Soczewki kontaktowe dedykowane do korekcji astygmatyzmu różnią się od innych, standardowych modeli. Przede wszystkim są miękkie, toryczne. Cecha, jaką jest toryczność, umożliwia korekcję indywidualnych różnic w kształcie oka każdego pacjenta. Takie rozwiązanie sprawia, że soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem poprawnie skupiają docierające do oka światło na siatkówce.

Dodatkowo, soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm muszą być stabilne, nie przemieszczać się po powierzchni oka ani nie obracać, by móc zagwarantować nienaganną jakość wzroku, nawet podczas wykonywania aktywności fizycznej. W związku z tym, soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm, wyposażone są w cztery strefy stabilizacji, dodatkowo współpracując z naturalnymi ruchami powiek.

Pomimo tego, że astygmatyzm jest schorzeniem, które niejednokrotnie uniemożliwia komfortowe wykonywanie czynności dnia codziennego, właściwe soczewki kontaktowe pozwolą na doskonałą jakość wzroku każdego dnia.