Pęcherz nadreaktywny to dolegliwość, która może dotyczyć każdego człowieka – niezależnie od płci, czy wieku. Przypadłość ta powoduje wysoki dyskomfort i mocno wpływa na psychikę pacjentów. Bardzo często z powodu uczucia wstydu, czy zażenowania, osoby cierpiące na tę dolegliwość nie chodzą do lekarza. Czym dokładnie jest pęcherz nadreaktywny i jakie są jego objawy?
Spis treści
Co to jest pęcherz nadreaktywny?
Pęcherz nadreaktywny charakteryzuje się bardzo silnym parciem na pęcherz, a także dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu. Symptomy te mogą występować razem, jak i osobno. Podłoże tej choroby jest mocno zróżnicowane i może mieć charakter idiopatyczny albo wtórny. Idiopatyczny charakter tej dolegliwości objawia się tym, iż nieznane jest pochodzenie tej choroby. Podłoże wtórne zaś oznacza, iż dolegliwość pojawia się po operacjach układu moczowego, albo chorobach związanych z tym układem lub radioterapii. Pęcherz nadreaktywny może również pojawić się na skutek chorób takich jak choroba Parkinsona czy cukrzyca. Jego podłoże może również wynikać z chorób neurologicznych, którymi są choroba Alzheimera, udar, lub stwardnienie rozsiane.
Jakie czynniki mogą mieć wpływ na pęcherz nadreaktywny?
Na pojawienie się tej dolegliwości mogą mieć również wpływ czynniki zewnętrzne. Do takich czynników można zaliczyć:
- otyłość,
- duża ilość spożywanego alkoholu,
- wysoka ilość spożywanej kofeiny,
- siedzący tryb życia.
Pęcherz nadreaktywny jest dolegliwością powodującą bardzo duży dyskomfort, warto więc ograniczać wyżej wspomniane czynniki, aby zapobiec pojawieniu się tej choroby.
Czym charakteryzuje się pęcherz nadreaktywny?
Do najbardziej popularnych cech tej choroby należą:
- częste oddawanie moczu,
- silna potrzeba oddawania moczu w nocy (zwana nykturią),
- uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu,
- parcie na pęcherz,
- nietrzymanie moczu,
- uczucie niewystarczającego opróżnienia po oddaniu moczu.
Po rozpoznaniu u siebie tych objawów warto udać się do lekarza, aby potwierdził, bądź wykluczył pęcherz nadreaktywny i zalecił odpowiedni leki.
Co może być pomocne podczas leczenia pęcherza nadreaktywnego?
Do najbardziej przydatnych rzeczy w trakcie leczenia, należą pieluchomajtki dla dorosłych. Pieluchomajtki są niezwykle pomocne, zwłaszcza w przypadku nietrzymania moczu. Na stronie sklepu dlapacjenta.pl znajduje się szeroki wybór pieluchomajtek dla dorosłych, które występują w wielu rozmiarach i rodzajach. Takie produkty zapewnią poczucie komfortu w kłopotliwych sytuacjach i pomogą odpowiednio zabezpieczyć się przed niekontrolowanym oddawaniem moczu.
Jak leczyć pęcherz nadreaktywny?
Kluczową kwestią jest wizyta u lekarza, który po wystawieniu diagnozy wprowadzi dla pacjenta odpowiednie leczenie. Pęcherz nadreaktywny jest chorobą, z której niestety nie da się skutecznie wyleczyć. Można jednak minimalizować jej skutki poprzez częste i regularne leczenie farmakologiczne. Należy również pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków. Odstawienie leków bez konsultacji z lekarzem często jest przyczyną nawrotu choroby. W procesie leczenia, pomocna może być również zmiana diety oraz trybu życia. Warto zawrzeć w swojej diecie wysoką zawartość błonnika oraz odstawić napoje alkoholowe i takie, które zawierają kofeinę.
Najnowsze komentarze