Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

W ostatnich latach suplementy diety zyskały ogromną popularność, a ludzie kupują je w ogromnych ilościach. Aktualnie można znaleźć suplementy prawie na wszystkie dolegliwości, a także poprawiające urodę, wytrzymałość i działające profilaktycznie. Jednak, czym tak naprawdę są suplementy i czy warto je stosować? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czym są suplementy diety i czym się różnią od leków?

Suplementy diety to środki spożywcze, które mają na celu uzupełnienie diety, o określone składniki odżywcze niezbędne dla zachowania zdrowia, dobrej kondycji i pięknej urody. W przeciwieństwie do leków, suplementy jako środki spożywcze nie muszą przechodzić skomplikowanych procedur i badań w celu otrzymania zezwolenia na ich wprowadzenie do obrotu. Producent jedynie musi zgłosić wprowadzenie danego środka na rynek (oczywiście podając na jego temat podstawowe informacje jak np. skład). Nie oznacza to, że suplementy nie podlegają żadnej kontroli. Po prostu kontrola ta jest dużo mniej restrykcyjna i prowadzona jest już po wprowadzeniu produktu do sprzedaży. Natomiast leki, aby zostały dopuszczone do obrotu, muszą uzyskać stosowne zezwolenie, co jest procesem bardziej praco – i czasochłonnym. Dodatkowo lek musi mieć udowodnione działanie, a suplement nie, ale oczywiście nie może szkodzić. Kolejna różnica to przeznaczenie: suplementy dedykowane są głównie osobom zdrowym, a leki przede wszystkim chorym.

Kiedy stosować suplementy?

Suplement powinien być stosowany jedynie jako uzupełnienie diety, a nie jej zamiennik. Środki te są szczególnie przydatne w okresach zwiększonego zapotrzebowania na jakiś składnik (np. białko u sportowców, wit. C w okresie przeziębień, czy wit. D w okresie jesienno – zimowym) lub w czasie, gdy nie jest się w stanie przyjmować odpowiedniej ilości pożywienia lub określonego rodzaju pokarmów (zazwyczaj jest to stan związany z chorobą lub urazami), a więc w sytuacjach, gdy sama dietoterapia jest niewystarczająca. Często w powyższych sytuacjach dochodzi do niedoborów określonych składników odżywczych, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest dietoterapia połączona z prawidłową suplementacją. Szeroką ofertę suplementów można znaleźć na stronie Sanatum Naturopatia.

Jak stosować suplementy?

Niezwykle ważne jest prawidłowe stosowanie suplementów diety, aby nie doszło do przedawkowania składników pokarmowych. Przede wszystkim powinno się stosować taką dawkę, jaką zalecił lekarz, farmaceuta lub producent na opakowaniu. Należy również zwracać uwagę, dla kogo przeznaczony jest dany środek (np. tylko dla dorosłych) oraz na to, jaki ma skład. Zdarza się, że stosując kilka różnych środków, w każdym jest np. wit. D i w takiej sytuacji łatwo przyjąć jej zbyt dużą ilość. Natomiast niedobór, jak i nadmiar może być równie niekorzystny dla organizmu. Dlatego czytanie etykiet jest niezwykle ważne, aby przyjmować odpowiednie dawki określonych składników.

Popularne suplementy

Najpopularniejszymi suplementami są te dla sportowców, witaminy oraz środki, które mają korzystnie wpływać na urodę np. na stan włosów, czy skóry. Kolejne to te działające profilaktycznie (np. przeciw osteoporozie), wspierające leczenie określonych chorób (np. serca, układu moczowego), poprawiające pamięć i koncentrację, uspokajające oraz pozytywnie wpływające na funkcje seksualne. Przed wyborem suplementu warto zwrócić uwagę, czy składniki w nim zawarte mają udowodnione działanie.

Czy suplementy działają?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż to zależy od ich składu. Na rynku jest wiele środków, których nie ma sensu wprowadzać, bo składniki pokarmowe w nich zawarte z łatwością można znaleźć w większości produktów spożywczych. Dodatkowo są również takie produkty, których składniki nie mają żadnego udowodnionego działania (chociaż jest ich coraz mniej). Jednak są również takie suplementy, które warto stosować, gdyż mają one istotny wpływ na zachowanie zdrowia. Dodatkowo część suplementów świetnie się sprawdza przy niektórych chorobach i jako wspomaganie leczenia. Tak jest w przypadku niektórych witamin, mikroelementów i probiotyków. Tak samo bardzo cennymi mogą być suplementy zawierające białko, gdyż jest ono ważne nie tylko u sportowców, ale również przy niedożywieniu, czy ciężkich chorobach wyniszczających organizm.