Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Wysokoporowate włosy, które bardzo szybko chłoną wilgoć, mają naturalną skłonność do puszenia się. Trudno jest je okiełznać i uzyskać idealnie gładki efekt. Jest jednak sporo sposobów, które mogą znacząco przybliżyć nas do posiadania lśniącej tafli włosów.

Dlaczego włosy się puszą?

Nie tylko budowa włosa ma wpływ na to, że ulega on puszeniu. Taki stan rzeczy może być spowodowany również stosowaniem licznych zabiegów fryzjerskich, także tych typowo domowych. Skłonność do nadmiernego puszenia mają włosy poddawane trwałej ondulacji czy też rozjaśniane. Poza tym negatywnie wpływa na nie suszenie przy pomocy suszarki oraz korzystanie z prostownicy. Wysoka temperatura sprawia, że naturalna tłuszczowa otoczka włosa, ulega degradacji. Jej uszkodzenie wiąże się z utratą wilgoci wewnątrz włosa, który w ostatecznym rozrachunku staje się suchy, tępy i matowy. Takie włosy są niezwykle podatne na puszenie

Jak wygładzić puszące się włosy?

Jest wiele skutecznych sposobów, w tym także domowych, na puszące się włosy. Aby uzyskać pozytywne efekty, trzeba jednak wykazać się cierpliwością. Zazwyczaj po około miesiącu można zauważyć widoczną poprawę, szczególnie jeśli wcześniej mieliśmy do czynienia z włosami bardzo zniszczonymi. Na sam początek warto zrezygnować z ich intensywnej stylizacji, odstawić na jakiś czas prostownicę oraz suszarkę. Włosy powinny schnąć same a jeśli chcemy je wymodelować, możemy skorzystać z zimniejszego powietrza suszarki i szczotki modelującej.

Dobrym sposobem na odbudowanie takich włosów, jest olejowanie. Można olejować je na mokro, na sucho oraz z odżywką. Najczęściej stosuje się olejowanie na sucho, które polega na nakładaniu oleju przed myciem włosów. Olej powinien być nałożony na całe włosy jeśli nie mają one tendencji do przetłuszczania się lub też na ich połowę jeśli taka tendencja jest. Po zastosowaniu oleju trzeba odczekać mniej więcej 0,5 h, aby mógł on dogłębnie wniknąć w ich strukturę. Można nałożyć go również wieczorem i pozostawić na całą noc, jeśli włosy są myte rano. Wśród polecanych olei można wymienić kokosowy, arganowy oraz lniany. Każdy stosowany olej powinien być nierafinowany.

Puszące się włosy – czy kosmetyki mogą pomóc w wyeliminowaniu problemu?

Problem puszących się włosów jest znany nie od dziś. Nic zatem dziwnego, że rynek kosmetyczny znalazł już wiele sposobów na radzenie sobie z tym stanem rzeczy. Obecnie można zakupić specjalne kosmetyki, dedykowane włosom z tendencją do puszenia się. Są to między innymi szampony, odżywki bądź też maski. Szczególnie ważną rolę w tym zestawieniu, odgrywają jednak dwa ostatnie produkty.

Maskę oraz odżywkę można zastosować bezpośrednio po olejowaniu włosów. Zamiast zmywać olej szamponem, warto lekko zwilżyć włosy wodą i odcisnąć je w ręcznik. Następnie nałożyć jeden z wybranych przez siebie produktów. Po około 0,5 h można zmyć całość przy pomocy szamponu. Oczywiście trzeba być przy tym dokładnym ponieważ pozostawienie resztek oleju na głowie sprawi, że będą one mocno przetłuszczone. Oczywiście taki zabieg zagwarantuje im dokładne nawilżenie i odżywienie, co wpłynie znacznie na ich mniejsze puszenie się.

Tak naprawdę odżywkę powinno nakładać się po każdym myciu włosów. Zgodnie z zaleceniem producenta, może być to zaledwie kilka minut. Dobrze by taka odżywka posiadała w swoim składzie naturalne silikony oraz oleje, które domkną łuskę włosa, a całość odżywią. Wiele osób jednak obawia się korzystania z kosmetyków, które mają w sobie silikony. Czy takie obawy są słuszne? W większości przypadków są bezpodstawne, ponieważ mogą one pozytywnie wpłynąć na stan włosów, szczególnie tych trudnych w codziennej stylizacji. Silikony chronią włos przed nadmierną utratą wilgoci, sprawiają, że jest on bardziej sprężysty oraz pełen blasku.

Każda odżywka z tym składnikiem musi być zmywana przy pomocy szamponu. Najlepiej w tym celu zakupić szampon o działaniu oczyszczającym.

Spośród wielu odżywek dostępnych na rynku najlepiej jest wybierać te, które mogą pochwalić się sporym procentem składników naturalnych. Wśród nich szczególną rolę będą odgrywać różnego rodzaju oleje. Nasze wymagania pod tym względem spełnić mogą odżywki Joico (https://miastowlosow.pl/odzywki-joico). To profesjonalne produkty, które nadają się do pielęgnacji włosów o różnych predyspozycjach, w tym również do puszenia się. W wielu odżywkach marki można znaleźć oleje, silikony oraz keratynę. Ma one bardzo silne działanie odbudowujące oraz wygładzające sprawiając, że włosy stają się sypkie i dużo łatwiejsze w stylizacji.