Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Popękane naczynka na twarzy potrafią odebrać kobiecie pewność siebie. Mogą się one jednak pojawić u kobiety w każdym wieku. Na szczęście istnieją sposoby, aby nie tylko zmniejszyć ich widoczność, lecz także zapobiec pojawianiu się kolejnych. Co zrobić?

Dlaczego naczynka pękają?

Przyczyn powstawania popękanych naczynek jest naprawdę wiele. Wpływ na ten proces mają zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki hormonalne i środowiskowe. Najczęściej występują one oczywiście u osób z cerą naczynkową, a więc taką, w której naczynia są mało elastyczne i położone płytko pod skórą, co sprawia, że bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. Pękające naczynka to także problem, z którym mierzą się osoby z trądzikiem różowatym. Tendencja do ich pękania wiąże się często także z występowaniem określonych czynników hormonalnych, genetycznych czy immunologicznych.

Powodem pękania naczynek może być także długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne czy w ogóle przebywanie w wysokiej temperaturze. Nie pomaga także palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu. Maści sterydowe także mogą przyczyniać się do pękania naczynek. Wszystkie te czynniki szczególnie negatywnie oddziałuję na skórę delikatną, wrażliwą, cienką i suchą.

Jak pomóc sobie z walce z pękającymi naczynkami?

Głęboko odżywczy eliksir, zmniejszający pory, głęboko i długotrwale nawilżający skórę, kojący i tonizujący z pewnością może przynieść zauważalną poprawę kondycji skóry. Generalnie, skóra naczynkowa wymaga bardzo przemyślanej i odpowiednio dobranej pielęgnacji. Kosmetyki, które stosujesz, powinny być delikatne, pozbawione szkodliwych, chemicznych substancji. Dobrze, aby eliksir, serum, krem bazowały na składnikach, które wykazują nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale i lecznicze. Cenne składniki to oczywiście kwas hialuronowy, witamina C i E, masło shea, olej macadamia oraz ekstrakty roślinne. Kluczowe są przede wszystkim te składniki, które chronią skórę przed nadmierną utratą wody.

  • Wybieraj jedynie te produkty, które pozbawione są substancji drażniących – sztucznych barwników, aromatów, alkoholu etylowego.
  • Koniecznie dbaj o delikatny, ale dogłębny demakijaż i oczyszczenie twarzy.
  • Unikaj peelingów mechanicznych, zarówno tych domowych, jak i przeprowadzanych w gabinecie kosmetycznym. Stawiać ja peelingi enzymatyczne, które nie grożą uszkodzeniem naczynek.
  • Suplementuj witaminę C, zarówno w diecie (cytryny, natka pietruszki itp.), jak i poprzed odpowiedniego rodzaju produkty lecznicze.
  • Stosuj pielęgnację dedykowaną dla cery naczynkowej. Zainwestuj w kosmetyki głęboko odżywiające skórę, chroniące ją przed utratą wody, wzmacniające włókna kolagenowe. Pamiętaj jednak, że ogromne znaczenie ma tutaj regularne stosowanie. Koniecznie także uwzględnij pielęgnację z ochroną przeciwsłoneczną, szczególnie latem, choć o kremach z filtrem warto pamiętać cały rok.