Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Ból przy okresie jest związany ze złuszczaniem się błony śluzowej macicy i wywoływanymi przez to jej skurczami. Stanowi naturalną reakcję organizmu na zmiany, również te hormonalne. Zaburzenia poziomu hormonów sprawiają też, że organizm jest bardziej wrażliwy na bodźce zewnętrzne, co objawia się gorszym samopoczuciem i tkliwością.

Kiedy można mówić o bolesnych miesiączkach?

Dyskomfort w trakcie menstruacji jest jednym z tych objawów, których doświadczyła prawdopodobnie każda kobieta w wieku rozrodczym. Jeśli wewnątrz macicy nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa, dochodzi do złuszczenia się jej błony śluzowej, czyli endometrium. To naturalna reakcja organizmu, która cyklicznie się powtarza. Jednym z objawów, jakie mogą się pojawić, jest ból o różnym nasileniu, który zależy również od osobniczych cech danego organizmu. Wahania hormonów także powodują zwiększoną tkliwość organizmu i mniejszą tolerancję na ból, co może potęgować wrażenie natężenia dolegliwości. Jeśli jednak uniemożliwia to normalne funkcjonowanie, a bólowi towarzyszą objawy dodatkowe i obfite krwawienia, warto skonsultować się ze specjalistą w celu określenia przyczyny bolesnych miesiączek.

Bolesne miesiączki mogą świadczyć o policystycznych jajnikach lub tzw. wielotorbielowatości. Bywają również związane ze zmianami chorobowymi, także tymi o charakterze nowotworowymi, dlatego wymagają specjalistycznej diagnostyki. Bolesne miesiączki są też charakterystyczne dla młodych kobiet, które dopiero wkraczają w okres rozrodczy, oraz osób w okresie przed menopauzą.

Jak łagodzić bolesne miesiączki?

W doraźnym łagodzeniu bólu miesiączkowego o lekkim lub umiarkowanym nasileniu bardzo dobrze sprawdzają się leki dostępne bez recepty, np. te z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają ketoprofen, naproksen lub ibuprofen. Przy dotkliwych skurczach warto sięgnąć po środki o działaniu rozkurczowym, które również można dostać bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o właściwym dawkowaniu i zapoznać się z przeciwwskazaniami. Przy intensywnym bólu koniecznie należy się skonsultować ze specjalistą, który może zlecić silniejszą farmakoterapię. Samodzielnie nie wolno podejmować decyzji o zwiększaniu dobowej dawki ani o łączeniu leków, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jeśli chodzi o domowe sposoby łagodzenia bolesnych miesiączek, to rozluźniająco działają ciepłe okłady. Warto do nich wykorzystać termofor lub poduszkę elektryczną. Wskazany jest też kontrolowany ruch, np. spacery, ćwiczenia rozluźniające, które można wykonać w domu, lub rozciąganie. W tych dniach najlepiej sobie pozwolić na więcej odpoczynku, ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny i zadbać o zdrowy sen. Wskazana jest również lekkostrawna dieta, która usprawni pracę jelit, zapobiegając w ten sposób możliwym biegunkom, oraz właściwe nawodnienie.