Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Wiele kobiet pragnie wyglądać pięknie, zwłaszcza kiedy czują, że ich wygląd się zmienia. Starają się wtedy swoim makijażem czy fryzurą zrekompensować niedoskonałości reszty. Jednym z takich momentów jest ciąża. Zmieniające się ciało kobiety i szalejące hormony prowadzą do pytań czy jest możliwość wykonania zabiegu makijażu permanentnego w ciąży. Dziś postaramy się wytłumaczyć dlaczego jest to niemożliwe.

Ciąża a makijaż permanentny brwi – czy można wykonać zabieg?

Warto wiedzieć na czym dokładnie polega makijaż permanentny. Jest to zabieg związany z przerwaniem ciągłości skóry przy pomocy igły i umieszczeniem barwnika kilka milimetrów pod wierzchnią warstwą. Niesie to wiele niebezpieczeństw i przeciwwskazań. Tak więc makijaż permanentny w ciąży jest zabroniony i żadna linergistka nie podejmie się jego wykonania. Wynika to z prostych względów, może stwarzać zagrożenie dla dziecka i ciąży kobiety.

Czy można wykonać makijaż permanentny brwi w okresie karmienia piersią? Wyjaśniamy

Nic nie stoi na przeszkodzie do wykonania makijażu permanentnego brwi w okresie karmienia piersią, ale są pewne kwestie, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę! Po pierwsze, chociaż badania wykazują, że nie ma przeciwskazań do zabiegu, to linergistka w trosce o Twoje dobro może odmówić wykonania zabiegu. Po drugie, musisz mieć na uwadze, że nie będziesz mogła przyjmować leków doustnych (np. przeciwwirusowych, ponieważ wraz z pokarmem mogą przeniknąć do Twojego dziecka, po trzecie taką decyzję koniecznie skonsultuj z lekarzem i poinformuj linergistkę o wynikach konsultacji. Zapoznaj się też z ewentualnymi przeciwskazaniami dotyczącymi tuszu, który będzie użyty w trakcie zabiegu. Może mieć wpływ na dziecko.

Wykonanie zabiegu makijażu permanentnego brwi w ciąży – przeciwwskazania

  • Przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Często zaleca się przyjmowanie środków przeciwwirusowych aby zapobiec rozwojowi niechcianych infekcji i wirusów. W okresie ciąży lekki mogą wpłynąć na płód i spowodować powikłania.
  • Pigment. Wszystkie pigmenty stosowane w salonach kosmetycznych są atestowane i przebadane dermatologicznie, niestety nie istnieją odpowiednie badania dotyczące ich wpływu na kobietę i dziecko w okresie ciąży. Taki pigment może być potencjalnie niebezpieczny.
  • Środki znieczulające. Podobnie jak leki przeciwwirusowe, miejscowe znieczulenie może negatywnie wpływać na rozwijający się płód.
  • Osłabienie organizmu, stres i ryzyko infekcji. W trakcie wykonywania makijażu permanentnego naruszamy skórę, aby doprowadzić do wprowadzenia pigmentu. Nawet przy odpowiedniej pielęgnacji i higienie występuje ryzyko infekcji. Dodatkowo cały zabieg prowadzi do osłabienia organizmu, który musi zmierzyć się z dodatkowym wysiłkiem regeneracyjnym. Wszystko to wprowadza niepotrzebny stres i zaburza gospodarkę hormonalną, która w trakcie ciąży i tak jest niestabilna.

Kiedy po ciąży można zrobić makijaż permanentny?

Tak jak już zostało wspomniane, okres laktacyjny nie niesie ze sobą dużego ryzyka, jeśli zachowa się wszelkie środki ostrożności. Trzeba tylko zadbać, aby ani Twoje zdrowie, ani zdrowie Twojego dziecka przez okres karmienia piersią nie było zagrożone. Infekcje, zapalenia, zabieg inwazyjny i jego negatywny wpływ na samopoczucie. To czynniki ryzyka, które trzeba rozważyć. Warto także stosować odpowiednią pielęgnację i ochronę, aby zminimalizować zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji. Trzeba dokładnie dbać o miejsce makijażu i stosować odpowiednie kremy, które pozwolą przyspieszyć gojenie. Świetnie sprawdzą się produkty NebaPMU – krem, masło i serum. Sprawdzony, czysty skład, widoczny wpływ na regenerację i kompleksowe wsparcie w każdym momencie.

Wykonanie makijażu permanentnego w ciąży – podsumowanie

Ciąża to nieodpowiedni moment na poddanie się zabiegowi makijażu permanentnego. Może negatywnie wpływać tak na przebieg ciąży jak i zdrowie przyszłej mamę. Choć po ciąży taki zabieg jest teoretycznie możliwy w okresie laktacji, jeśli jesteś gotowa poczekać nie warto ryzykować i lepiej odłożyć zabieg makijażu permanentnego do momentu, aż przestaniesz karmić dziecko piersią. Dla Twojego dobra i dobra Twojego dziecka.