Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Umieszczanie w nazwie kosmetyków jak i innych produktów słowa naturalne, ekologiczne, bio jest powszechnie stosowaną praktyką. Niekiedy jednak określenia te mijają się z prawdą ponieważ nie ma ściśle ustalonych, międzynarodowych regulacji prawnych pozwalających precyzyjnie zdefiniować kosmetyki naturalne.

Wybierają kosmetyki warto zapoznać się z ich składem. Nie jest to najłatwiejsze, ponieważ naturalne składniki według INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – międzynarodowa nomenklatura składników kosmetyków) określane są nazwami łacińskimi, a syntetyczne komponenty nazwami angielskimi. Kosmetyki naturalne są wyraźnie droższe od wyprodukowanych z użyciem syntetycznych substancji, ale przy regularnym stosowaniu o wiele bardziej skuteczne. Działają w sposób nieinwazyjny i są doskonałą alternatywą dla osób z wrażliwą cerą i skłonnościami do alergii.

Gdzie kupić kosmetyki naturalne ?

Wyjątkowo bogatą ofertę kosmetyków naturalnych prezentuje firma Orientana. Jej założycielką jest Anna Wasilewska, która podczas długich pobytów w krajach azjatyckich szczegółowo zgłębiała tajniki tradycyjnej medycyny i kosmetyki. Wszystkie produkty Orientana opierają się przede wszystkim na komponentach z Azji – niektóre są doskonale znane i popularne – na przykład kurkuma czy papaja, inne znane są wyłącznie specjalistom – takie jak neem, reishi czy konjac. Kosmetyki naturalne Orientana produkowane są z pełnym poszanowaniem natury – nie są testowane na zwierzętach, nie wykorzystują również żadnych składników pozyskiwanych od zwierząt z ich szkodą. Stosowane są natomiast składniki pochodzenia zwierzęcego takie jak mleko, miód czy śluz ślimaka. Na stronie orientana.pl oprócz szczegółowych opisów kosmetyków i ich składników można poczytać interesujące artykuły na blogu, przybliżające azjatycką filozofię pielęgnacji ciała.

Dla kogo polecane są kosmetyki naturalne ?

W zasadzie dla wszystkich bez ograniczeń płci i wieku, którzy chcą zadbać o piękną i zdrową skórę. Przeciwwskazaniami są jedynie alergie na poszczególne składniki, jednak przy rzetelnych i dokładnych opisach można tego uniknąć. Kosmetyki naturalne nie są środkiem na szybkie, „cudowne” poprawienie wyglądu. Działają wolno, ale skutecznie poprawiając przede wszystkim zdrowie i kondycję skóry, co w efekcie doskonale poprawia jej wygląd. Kosmetyki naturalne odpowiednie są dla wegetarian, a niektóre dla wegan – taki informacje również można znaleźć na opakowaniach i w opisach kosmetyków firmy Orientana.