Mianem antykoncepcji awaryjnej określa się antykoncepcję stosowaną po stosunku. Jak sama nazwa wskazuje, zalecana jest w awaryjnych sytuacjach, kiedy doszło do współżycia bez środka zabezpieczającego bądź też, kiedy stosowana metoda zabezpieczenia zawiodła.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że antykoncepcja awaryjna charakteryzuje się dużą skutecznością, jednak nie jest pozbawiona środków ubocznych. To tabletka, która dość mocno ingeruje w organizm kobiety. W jaki sposób działa?
Spis treści
Antykoncepcja awaryjna – co warto o niej wiedzieć?
Pomimo tego że antykoncepcja awaryjna EllaOne uznawana jest za metodę antykoncepcji, to jednak stosuje się ją wyłącznie w sytuacjach szczególnych i stanowi bardziej sposób na uniknięcie ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Stanowi legalną formę antykoncepcji, jednak w żadnym wypadku nie można stosować jej jako zastępstwa dla innych metod zabezpieczania. Bardziej należy ją traktować jako ostatnią deskę ratunku, którą można wykorzystać w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły.
Uwaga – w tym miejscu trzeba podkreślić, że antykoncepcja po stosunku nie działa na zasadzie środka wczesnoporonnego. Jej działanie polega na tym, że blokuje zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, a dodatkowo zmienia parametry śluzu, co utrudnia plemnikom drogę do komórki jajowej.
Czy tabletka dzień po jest bezpieczna?
Eksperci zgodnie twierdzą, że antykoncepcja po stosunku jest bezpieczna wyłącznie wtedy, kiedy nie stosuje się jej zbyt często. Zawiera ona bardzo dużą dawką hormonów, przez co może rozregulować pracę układu hormonalnego kobiety. Zbyt częste jej stosowanie może wiązać się z bardzo poważnymi skutkami ubocznymi, takimi jak krwawienia, plamienia, a nawet problemy z wątrobą. Tak samo jak w przypadku każdych innych leków – tak i w przypadku antykoncepcji awaryjnej, koniecznie trzeba zachować rozsądek i umiar.
Niemniej jednak, bardzo często stanowi ona jedyny sposób na uniknięcie niechcianej ciąży. W sytuacji, kiedy podczas stosunku seksualnego doszło do pęknięcia prezerwatywy, bądź też kobieta pominęła dawkę zażywanej antykoncepcji hormonalnej, tabletka dzień po może okazać się jedyną skuteczną metodą na uniknięcie zapłodnienia. W żadnym wypadku nie można jej jednak traktować jako regularnej antykoncepcji – według ginekologów nie poleca się stosowania tabletek awaryjnych częściej niż raz w ciągu jednego cyklu.
Jaką skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja awaryjna?
Jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji awaryjnej, jest ona bardzo wysoka i wynosi ponad 99%. Kobiety, które chcą upewnić się, że w ich przypadku na pewno nie doszło do zapłodnienia, po upływie 2 tygodni po stosunku mogą zdecydować się na przeprowadzenie testu ciążowego bądź też umówić się na wizytę u lekarza. Jeśli pomimo zażycia tabletki dzień po doszło do zapłodnienia, w żaden sposób nie wpłynie ona negatywnie na kondycję i rozwój ciąży.
Antykoncepcja awaryjna dostępna jest wyłącznie na receptę.
Najnowsze komentarze