Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Homeopatia to dziedzina, która wykorzystuje do leczenia substancje pochodzenia roślinnego. Ten rodzaj leczenia powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, a jego twórcą był niemiecki lekarza Samuel Hahnemann. Jest ona oparta na kilku zasadach, które stanowią podstawę homeopatii.

Do podstawowych zasad homeopatii zalicza się:

  • reguła podobieństwa, zgodnie z którą do wyleczenia choroby konieczne jest podanie choremu preparatu, który spowoduje podobne objawy, jakie dręczą pacjenta w danym momencie. Dzięki czemu układ immunologiczny jest stymulowany jak radzić sobie ze wskazanymi symptomami;
  • zasada dynamizowania, w której chodzi o rozcieńczanie substancji aktywnej w wodzie i wstrząsanie roztworu. Według zasady na jedną część substancji powinno przypaść 99 części wody (rozcieńczenie jest nazywane potencją lub potęgą homeopatyczną);
  • reguła diadoksji, która zakłada, że postępujący proces zdrowienia sprawia, że choroby toczące organizm stają się powierzchowne i nie zagrażają życiu człowieka.

W przypadku stosowania preparatów homeopatycznych oznakami poprawy samopoczucia jest powrót energii życiowej.

Czym są preparaty homeopatyczne?

Składniki stosowane do produkcji leków homeopatycznych są pochodzenia naturalnego (np. roślinnego). Z kolei jak wypełniacz używany jest cukier. Natomiast jako nośnik substancji czynnych i stabilizator wykorzystywany jest etanol. Niskie stężenie substancji czynnej sprawia, że preparat homeopatyczny jest prawie całkowicie pozbawiony działań niepożądanych czy skutków ubocznych. Z tego powodu mogą być stosowane u kobiet w ciąży, niemowląt czy matek karmiących piersią.  Zaleca się, aby niemowlętom podając preparat homeopatyczny rozcieńczyć go w wodzie.

Gdzie kupić preparaty homeopatyczne?

Współcześnie homeopatia często jest elementem wspomagającym tradycyjną kurację lekami przepisanymi przez lekarza. Na rynku można zakupić preparaty złożone, które są wskazane na konkretne schorzenia lub pojedyncze leki w postaci granulek lub kropli. Łatwiej dostępne są preparaty złożone, natomiast jednoskładnikowe produkty dostępne są zwykle w specjalnych aptekach, które specjalizują się w sprzedaży leków homeopatycznych. Pomimo niewielkich stężeń substancji aktywnych leki homeopatyczne są wydawane na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Leków homeopatycznych nie należy stosować na własną rękę, lecz trzeba skorzystać z wiedzy lekarza znającego się na homeopatii. Lekarz po dokładnych oględzinach pacjenta wskaże objawy choroby oraz postawi odpowiednią diagnozę. Duży wybór preparatów homeopatycznych znajduje się na stronie https://www.apo-discounter.pl/leki-homeopatyczne-c-412. W przypadku homeopatii nawet osoby cierpiące na tą samą chorobę mogą mieć dobrane inne leczenie. Z tego powodu ważne jest, aby skorzystać z wiedzy lekarza lub doświadczonego homeopaty.

Jak przebiega leczenie produktami homeopatycznymi?

Przede wszystkim warto zauważyć, że leki homeopatyczne powinny być stosowane już na samym początku choroby, gdy objawy nie są jeszcze nasilone. Tylko wtedy organizm odczuje stymulację układu odpornościowego lekami homeopatycznymi. Dzięki temu też okres leczenia będzie krótszy i szybciej wrócimy do zdrowia.