Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Coraz więcej osób cierpi z powodu występowania różnorodnych dolegliwości zdrowotnych. Jednych męczą one bardziej, innych trochę mniej. Bardzo popularna w ostatnim czasie stała się przepuklina. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystko na temat zagadnienia jakim jest przepuklina dysku. Jeśli jest ktoś kto podejrzewa u siebie taką przypadłość, a wizytę ma dopiero za kilka dni to warto, aby zapoznał się z treścią tekstu. Być może znajdą się w tekście bardzo przydatne informacje, z których ktoś skorzysta.

Czym jest przepuklina dysku?

Na pewno dużo osób zastanawia się co to jest w ogóle przepuklina. Otóż to nic innego jak wypadnięty dysk. Warto dodać, iż dysk to krążek międzykręgowy, który jest zbudowany przede wszystkim z bardzo wytrzymałej i dość elastycznej tkanki łącznej. Dzięki czemu stanowi także połączenie między kręgami. Można śmiało powiedzieć, iż przepuklina dysku to inaczej dyskopatia. Jak poznać, że mamy do czynienia z przepukliną czyli wypadniętym dyskiem? Otóż możemy skarżyć się na takie dolegliwości jak: ucisk na struktury nerwowe kręgosłupa, ból, drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśniowej i czucia w obrębie kończyn dolnych. Dodatkowo objawami świadczącymi o tym, że wypadł dysk jest także ból pleców.

Jak wyleczyć wypadający dysk?

Zazwyczaj jest tak, iż przepuklina dysku nie wymaga interwencji chirurga. Nie jest na tyle poważna. Najczęściej zatem wykorzystuje się tak zwane leczenie zachowawcze. Polega ono oczywiście na częstym odpoczynku, leżeniu, fizjoterapii i farmakoterapii. Oczywiście należy pamiętać, aby nie leżeć za długo, gdyż to także może zaszkodzić. Najlepiej poprosić o instrukcję jak należy wykonywać czynności życia codziennego. Należy pamiętać, aby unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Jakie leki należy stosować przy dyskopatii? Na pewno najczęściej wybierane są leki, które działają przeciwbólowo, rozluźniająco na mięśnie oraz są w stanie zmniejszyć stan zapalny lub obrzęk występujący wokół struktur nerwowych. Oczywiście muszą być przepisane przez lekarza. Dawkujemy także zgodnie z jego zaleceniami. Nie można brać więcej.

Ważna jest także w tym przypadku rehabilitacja. Regularne ćwiczenia mogą nie tylko zmniejszyć objawy ale także pozwolą pozbyć się go na dobre. Warto skorzystać z profesjonalnych fizjoterapeutów, gdyż to oni pomogą ustalić dla nas odpowiednie ćwiczenia. Jeśli po upływie tygodni dolegliwości nie minął to trzeba podjąć dalsze kroki. W tym przypadku pozostaje leczenie chirurgiczne. Jego celem jest przede wszystkim usunięcie ucisku i podrażnień struktur nerwowych.

Często osoby, którym wypada dysk mają problemy z wyprostowaniem się. To wszystko przez gwałtowny ból jakiego mogą doświadczyć w tym przypadku. Jeśli ktoś cierpi na tą dolegliwość to jak najszybciej powinien udać się do lekarza na badania. Trzeba dodać, iż przepuklina daje albo ostry albo przewlekły ból, który może powodować problemy neurologiczne. Dlatego warto udać się z tym do lekarza, aby sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić.