Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Krótkowzroczność jest jedną z częstszych wad wzroku. Osoby nią dotknięte nie widzą ostro oddalonych przedmiotów. Jej korekcja jest dość prosta. Pomocne mogą okazać się okulary, szkła kontaktowe. Najnowocześniejszą metodą leczenia jest zabieg laserowy.

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, która charakteryzuje się zaburzeniem ostrości podczas patrzenia w dal. Jest to związane z nieprawidłowym skupianiem światła – przed siatkówką, a nie na niej. W efekcie wszystkie przedmioty, które znajdują się daleko, są widziane nieostro. Inną nazwą krótkowzroczności jest miopia.

Osoby z krótkowzrocznością często pomagają sobie poprzez mrużenie oczu. W ten sposób nieco rozpraszają promienie świetlne. Nie jest to jednak poprawne postępowanie. Warto dodać, że przy krótkowzroczności nie jest w żaden sposób zaburzone patrzenie z bliska.

Wyróżnia się kilka rodzajów krótkowzroczności. Są to:

  • krótkowzroczność krzywiznowa – zbyt wypukła rogówka lub soczewka,
  • krótkowzroczność osiowa – zbyt długa gałka oczna,
  • krótkowzroczność refrakcyjna – skutek niektórych chorób (np. zaćmy).

Najczęściej spotykanym typem jest krótkowzroczność osiowa. Wada ta w większości przypadków rozwija się w okresie dojrzewania.

Jakie są przyczyny krótkowzroczności?

Krótkowzroczność bardzo często ma podłoże genetyczne. Jeżeli taka wada występuje u najbliższych członków rodziny (rodziców lub dziadków), ryzyko jej pojawienia się znacznie wzrasta. W takich przypadkach zaburzenie to jest spowodowane nieprawidłową budową gałki ocznej. Dokładniej chodzi o to, że jej elementy optyczne są zbyt wypukłe.

Za przyczyny krótkowzroczności uważa się również czynniki środowiskowe. Mowa o codziennych przyzwyczajeniach i nieprzestrzeganiu tzw. higieny wzroku. Na wystąpienie wady są narażone szczególnie te osoby, które przez długi czas skupiają wzrok blisko (np. na ekranie monitora, smartfonie, kartce papieru).

Korekcja krótkowzroczności

Najprostszym sposobem na korekcję krótkowzroczności są okulary lub szkła kontaktowe. Moc obu z nich jest podawana w dioptriach. Dodaje się do nich znak minus. Zarówno szkła kontaktowe, jak i okulary, mają wklęsło-wypukłe soczewki. Dzięki temu mogą one odpowiednio rozpraszać promienie świetlne.

Szkła kontaktowe lub okulary należy dopasować u okulisty. Specjalista przeprowadza badanie okulistyczne, dzięki któremu jest w stanie określić stopień wady. Następnie dokonuje pomiaru mocy soczewek i wydaje stosowną receptę. Szkła kontaktowe i okulary można kupić w sklepie optycznym stacjonarnym lub internetowym.

Nowoczesną metodą leczenia krótkowzroczności jest korekcja laserowa. W terapii wykorzystuje się laser femtosekundowy. Przy jego pomocy w rogówce tworzona jest soczewka o odpowiednich wymiarach – takich, które są indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta. Laserem można także spłaszczyć rogówkę, gdy jest ona zbyt wypukła. Laseroterapia jest metodą małoinwazyjną, a więc nie wymaga długiej rekonwalescencji i wiąże się z małym ryzykiem powikłań.