Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Odczyny fotoalergiczne najczęściej pojawiają się od kilku minut do kilkunastu godzin po kontakcie ze światłem słonecznym. Mogą jednak wystąpić z opóźnieniem nawet do 2 dni. Najczęściej spowodowane są lekami, zarówno podawanymi doustnie, jak i stosowanymi zewnętrznie na skórę.

Czym różni się reakcja fototoksyczna od reakcji fotoalergicznej?

Częściej występującą reakcją na promieniowanie UV jest odczyn fototoksyczny. Zmiany przypominają silne oparzenie słoneczne i występują tylko w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne, które miały kontakt z substancją fototoksyczną. Najczęściej są to perfumy. Może również wystąpić po kontakcie z roślinami zawierającymi furanokumaryny: pietruszką, koperkiem, selerem. Szczególnie niebezpieczne są reakcje fototoksyczne po przyjęciu leków o potencjale fototoksycznym np. antybiotyków, leków ziołowych, leków uspokajających.

Reakcja fotoalergiczna występuje rzadziej. Często obserwuje się ją u osób z dodatnim wywiadem w kierunku chorób atopowych. Lista leków mogących powodować reakcję, jaką jest alergia na słońce, jest długa. Znajdują się tam leki na nadciśnienie, leki przeciwbólowe, leki przeciwnowotworowe czy leki psychiatryczne. Najbardziej powszechnie stosowane to: ibuprofen, ketoprofen, metotreksat. Informacja, czy lek ma potencjał fotouczulający lub fototoksyczny, znajduje się na ulotce produktu, którą powinniśmy przeczytać przed użyciem każdego leku.

Jak wygląda reakcja fotoalergiczna?

Występuje jako ogniska rumieniowe, rumieniowo-grudkowe, czasem pęcherzowe, głównie w miejscach eksponowanych na promieniowanie UV. Gojenie może przebiegać ze złuszczaniem się skóry i powstaniem przebarwień pozapalnych. Należy pamiętać, że dany lek nie u wszystkich spowoduje niepożądaną reakcję. Przykładem mogą być leki przeciwbólowe, które często stosowane są w okresie wakacyjnym, a jednak rzadko słyszy się o ich niebezpiecznych powikłaniach po kontakcie ze słońcem.

Jak leczymy fotoalergię?

Przede wszystkim należy natychmiast odstawić leki mogące powodować wystąpienie alergii. Jeśli zmiany są rozległe, konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Obraz fotoalergii jest niespecyficzny i może wyglądem przypominać inne choroby skóry. Najważniejsze podczas stawiania diagnozy jest wykazanie związku między przyjmowaniem leku lub kosmetyku i ekspozycją na promieniowanie słoneczne a pojawieniem się zmian. Leczenie miejscowe opiera się na lekach przeciwzapalnych: glikokortykosterydach oraz inhibitorach kalcyneuryny. Stosowane są także leki przeciwhistaminowe, łagodzące świąd i wpływające na ograniczenie odczynu zapalnego. Jeśli reakcja fotoalergiczna prowadzi do uszkodzenia skóry, konieczne mogą okazać się specjalistyczne opatrunki. Po zakończonym leczeniu należy unikać słońca i stosować kremy z wysokim SPF w celu uniknięcia przebarwień. Przy każdej wizycie w placówce leczniczej, gdzie będzie wymagane zastosowanie leków, należy uprzedzić personel o wcześniejszym epizodzie reakcji fotoalergicznej.

Więcej porad na temat zdrowia i urody znajdziesz na portalu https://pgmedyczna.pl/.