Tomografia komputerowa, podobnie jak rezonans magnetyczny, to dwa różne rodzaje badań obrazowych. Można je wykonać odpłatnie lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oba badania, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się do siebie podobne, oparte są na różnych zjawiskach fizycznych. Podpowiadamy, czym się różnią i jakie schorzenia można dzięki nim zdiagnozować.
Spis treści
Tomografia komputerowa – badanie oparte na promieniowaniu UV
Badanie TK (tomografia komputerowa) pozwala na lepsze uwidocznienie w przestrzeni tkanek i narządów niż tradycyjny rentgen. Zleca się je, gdy ważne jest sprawne zbadanie układu kostnego, na przykład po urazie. Lepiej obrazuje struktury kostne niż rezonans magnetyczny. Jednak badanie TK niewystarczająco uwidacznia niewielkie struktury w mózgu i w tkankach miękkich.
Działanie tomografu komputerowego opiera się na emitowaniu promieniowania rentgenowskiego. Ponieważ w dużych dawkach może być ono szkodliwe dla człowieka, badanie wymaga skierowania. Konieczność jego wykonania należy rozważyć zwłaszcza u dzieci i osób młodych. Badanie bez podania środka kontrastowego nie wymaga przygotowania, chyba, że jest wykonywane w sedacji. Do TK z podaniem kontrastu trzeba się przygotować. Pacjent powinien nie jeść 6 godzin przed tomografią, a w dniu jej wykonania wypić większą niż standardowa ilość wody, ale nie później niż na 2 godziny przed TK. Przed wykonaniem TK z kontrastem należy też zbadać parametry nerkowe i poziom TSH we krwi. Warto mieć też ze sobą wyniki ostatnich badań tomograficznych, o ile były takie wcześniej wykonywane.
Badanie TK jest bezbolesne. Pacjent zostaje ułożony w pozycji leżącej, nad nim zaś krąży głowica, która emituje fale rentgenowskie. Wykonuje ona zdjęcia wnętrza ciała człowieka w wielu płaszczyznach, co pozwala uchwycić zmiany przestrzenne w obrębie narządów.
Czym się różni tomografia komputerowa od rezonansu magnetycznego?
Rezonans magnetyczny (RM) to badanie diagnostyczne umożliwiające dokładne obrazowanie struktur tkanek miękkich oraz układu nerwowego. Sposób działania aparatów to jedna z różnic pomiędzy RM a tomografią komputerową. W RM pole magnetyczne oddziałuje na ustawienie atomów wodoru, w związku z czym nie dochodzi do napromieniowania.
Odmiennie wygląda też sam przebieg badania. Rezonans magnetyczny pracuje o wiele dłużej i jest inaczej skonstruowany. Pacjent nie leży na otwartej przestrzeni, lecz jest wsuwany do specjalnej tuby, będącej częścią aparatu. Niekiedy zdarza się możliwość wykonania badania w rezonansie otwartym. Różni się on od klasycznego budową i pozwala przeprowadzić badanie u osób z klaustrofobią, ale nie jest dostępny we wszystkich placówkach. Badanie wykonywane rezonansem trwa średnio dwa razy dłużej niż za pomocą tomografu. Czas badania zależy od ilości i rodzaju sekwencji, które są wykonywane.
Tomografię zaleca się zwłaszcza w badaniu struktur kostnych, przy poszukiwaniu przerzutów nowotworowych oraz jako badanie po urazie. Z kolei niewielkie struktury tkanek miękkich i układu nerwowego są lepiej widoczne w RM.
Najnowsze komentarze