Dieta beztłuszczowa polega na ograniczeniu spożywania tłuszczy do koniecznego minimum. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego powinno się wyeliminować całkowicie – organizm nie potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Warto jednak w pewnych ilościach dostarczać wraz z pokarmem wysokiej jakości tłuszcze pochodzenia roślinnego. Nawet na dietach beztłuszczowych ich obecność jest niezbędna do zachowania odporności, sprawności układu nerwowego oraz odpowiedniej kondycji naczyń krwionośnych.
Spis treści
Co można jeść na diecie bez tłuszczy?
Zalecanymi produktami na diecie beztłuszczowej są:
- jasne, pszenne pieczywo;
- kasza manna, ryż, cienki makaron;
- chude mleko, fermentowane przetwory mleczne, np. kefir, maślanka;
- chude sery, chude mięso, ryby i wędliny;
- białko jaj;
- warzywa o niskiej zawartości tłuszczu, np. sałata, szpinak, marchew, buraki, pomidory, dynia, ogórki, koper, papryka;
- owoce o niskiej zawartości tłuszczu, np. cytrusy, winogrona bez pestek, wiśnie, jabłka, brzoskwinie, jagody, owoce suszone;
- większość przypraw;
- słaba herbata.
Przebywanie na diecie beztłuszczowej nie oznacza, że należy całkowicie wyeliminować tłuszcze z jadłospisu. W niewielkich ilościach wręcz niezbędne staje się spożycie oleju słonecznikowego, sojowego, kukurydzianego lub oliwy z oliwek. Dodatkowo w ograniczonych ilościach można sięgać po śmietanę, choć zaleca się unikanie jej. Stosowanie diety bez tłuszczy szybko wchodzi w nawyk. Na jej podstawie można przygotowywać niemal wszystkie posiłki w sposób przyjazny zdrowiu. Przykładowo, do sałatek zamiast tłustego majonezu wystarczy dodać naturalny jogurt, natomiast smażenie i pieczenie z dodatkiem tłuszczu można zastąpić grillowaniem czy gotowaniem na parze. Organizm człowieka – pomimo ograniczenia spożycia tłuszczu – potrzebuje witamin, składników mineralnych oraz innych źródeł energii. W innym razie wystąpić mogą zaburzenia wchłaniania.
Dieta beztłuszczowa – czego należy unikać?
Produktami niedozwolonymi na diecie bez tłuszczy są:
- pieczywo razowe i żytnie;
- grube makarony;
- kasza jaglana i gryczana;
- pełne mleko;
- tłuste, dojrzewające oraz topione sery;
- całe jaja i żółtka w większej ilości;
- tłuste mięsa, ryby, wędliny;
- pasztet;
- śmietanka, kwaśna śmietana;
- niektóre warzywa – kalafiory, kapusta, jarmuż, brukselki, cebula, czosnek, pory, grzyby;
- niektóre owoce – gruszki, figi, agrest, maliny, jeżyny oraz owoce nieobrane ze skórek;
- niektóre przyprawy – ocet, musztarda, ostra papryka, pieprz, curry;
- napoje alkoholowe, kawa.
Przede wszystkim jednak należy unikać bezpośrednich, dużych źródeł tłuszczu spożywczego pochodzenia zwierzęcego. Zabronione są: olej rzepakowy, słonina, margaryna, boczek oraz wszelkie fast-foody i słodycze. Należy pamiętać, że w większości słodyczy (czekolady, żelki, wafelki, ciastka, ciasta) znajduje się spora ilość nie tylko cukrów, ale i tłuszczy.
Dieta bez tłuszczy – podsumowanie
Dietę beztłuszczową stosuje się najczęściej po to, aby schudnąć. Umożliwia ona szybką utratę zbędnych kilogramów oraz trwałość efektów. Jednocześnie wpływa na poprawę zdrowia, ponieważ ogranicza, a zwykle wręcz całkowicie eliminuje spożycie tłuszczów zwierzęcych. Tym samym zmniejsza ryzyko wielu chorób takich jak miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, żylaki, otyłość, depresja czy problemy dermatologiczne. Eliminację tłuszczy zwierzęcych poleca się wszystkim osobom dbającym o swoje zdrowie. Nie należy jednak zapominać, że organizm potrzebuje tłuszczy do prawidłowego funkcjonowania. Każdego dnia należy spożywać tłuszcze roślinne. Dieta bez tłuszczy często zalecana jest przed poważnymi operacjami czy zabiegami.
Najnowsze komentarze