Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Naturalna pielęgnacja włosów to coś więcej niż chwilowa moda! Z coraz większą uwagą podchodzimy do kupowania kosmetyków i szczegółowo analizujemy ich skład. Co sprawia, że decydujemy się właśnie na naturalne kosmetyki do włosów?

Każdy z nas ma swoje rytuały pielęgnacyjne, których celem jest zachowanie włosów w jak najlepszej kondycji. Wybór kosmetyków do pielęgnacji i koloryzacji włosów jest ogromny, ale nie wszystkie są godne uwagi! Preparaty wypełnione po brzegi butelek i tub sztucznymi substancjami mogą podrażniać skórę głowy oraz negatywnie wpływać na zdrowie i wygląd włosów, przyczyniając się do ich wysuszania, zwiększając ich łamliwość i obniżając elastyczność.

W świecie pełnym zanieczyszczeń nie skazujmy włosów na nierówną walkę z dodatkową porcją chemii! Dajmy im odetchnąć i zaserwujmy naturalną pielęgnację z wykorzystaniem ekologicznych kosmetyków.

Co w ogóle oznacza, że kosmetyk jest naturalny?

Kosmetyki do włosów określane jako naturalne to preparaty, w których składzie znajdują się przede wszystkim substancje pochodzenia naturalnego – roślinne ekstrakty i składniki mineralne. W kosmetykach naturalnych mogą znajdować się również składniki syntetyczne, dlatego warto wiedzieć, jakich dodatków zdecydowanie należy unikać.

Na czarnej liście znajdują się między innymi: Acetaldehyde (aldehyd octowy), Benzaldehyde (syntetyczny olejek migdałowy), Beta-naphthol, Boric acid (kwas borowy), Diethylene glycol (glikol dietylenowy), Parabens (parabeny), Salicylic acid (kwas salicylowy), Sodium laureth sulphate i Sodium lauryl sulphate (SLS) i Thiourea (tiomocznik). W naturalnych farbach do włosów nie powinny się z kolei znaleźć: amoniak, rezorcyn, nikiel, alkohol, kobalt, hydrochinonu, sód, a także silikony i parabeny.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że sięgamy po preparat w 100% wolny od wszelkich sztucznych substancji – wybierzmy certyfikowany kosmetyk organiczny, do którego dodawanie sztucznych barwników, konserwantów czy parabenów jest po prostu zabronione. Potwierdzeniem naturalności kosmetyków są certyfikaty Cosembo, Ecocert, ICEA lub NATURE (i certyfikat BDIH).

Jak czytać etykiety kosmetyków do pielęgnacji włosów?

Producenci kosmetyków działający w krajach Unii Europejskiej są zobowiązani do umieszczania na etykietach swoich preparatów składu produktów w systemie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).

W systemie stosowane są dwa języki; związki chemiczne definiowane są po angielsku, a składniki roślinne po łacinie. Składniki na etykiecie umieszczane są malejąco, czyli na pierwszych miejscach znajdziesz te komponenty, których w danym preparacie jest najwięcej.

Wybierając kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne koniecznie zwróć uwagę na datę przydatności do użycia. Preparaty pozbawione konserwantów i innych sztucznych dodatków mogą ulegać szybszej degradacji.

Jak działają kosmetyki naturalne?

Zadaniem naturalnych kosmetyków do włosów jest bezpieczne mycie, odżywianie, nawilżanie lub stylizowanie i koloryzowanie włosów. Naturalne preparaty do włosów powinny więc zapewniać to, co wszystkie inne kosmetyki pielęgnacyjne, ale bez ryzyka podrażniania skóry głowy i obciążania włosów chemicznymi substancjami. Kluczem do satysfakcjonującej pielęgnacji jest dobranie kosmetyku do indywidualnych cech i potrzeb włosów.

Czy naturalne kosmetyki są lepsze od drogeryjnych?

Wybierając pomiędzy kosmetykami naturalnymi, a klasycznymi kosmetykami drogeryjnymi, lepiej zdecydować się na te pierwsze. W składzie kosmetyków naturalnych królują bowiem składniki eko lub składniki organiczne – różnego rodzaju oleje i ekstrakty roślinne oraz sole mineralne.

Biokap stawia na naturę, a sięgając po syntetyki – wybiera wyłącznie te doskonale przebadane, których neutralności lub pozytywnego wpływu na skórę marka jest po prostu pewna. Nie bez powodu Farby Biokap do bezpiecznej koloryzacji włosów są preparatami aptecznymi, czyli sprzedawanymi właśnie w aptekach!