Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Obrzęki kostek, tkliwość piersi czy inne dolegliwości pojawiające się w przebiegu ciąży zwykle są wynikiem fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy i nie stanowią powodu do niepokoju. Niektóre jednak objawy mogą być przesłanką do natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Dolegliwości ciążowe – kiedy i czego można się spodziewać?

Ciąża wywołuje znaczne zmiany anatomiczne, fizjologiczne i metaboliczne w ciele przyszłej mamy, które pozwalają zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju nienarodzonego jeszcze dziecka, ale jednocześnie warunkują przebieg ciąży oraz jej rozwiązanie. W zależności od trymestru kobieta może odczuwać wiele nieprzyjemnych, acz niegroźnych i zupełnie naturalnych, dolegliwości. W przebiegu pierwszych trzech miesięcy najczęściej dokuczają nudności i wymioty, nadwrażliwość na mocne smaki i zapachy, tkliwość piersi czy uczucie chronicznego zmęczenia. Nierzadko można odczuwać również wahania ciepła i nastroju oraz tzw. zachcianki na coś do jedzenia. Wraz z postępującym rozwojem malucha, którego ciało coraz bardziej rozpiera macicę oraz uciska pobliskie narządy i wpływa na ich pracę, można odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu, bóle kręgosłupa lędźwiowego czy zaparcia. Do objawów wzbudzających największy niepokój u przyszłej mamy należą dolegliwości ze strony brzucha. Ból brzucha w ciąży zwykle pojawia się już na jej początku i towarzyszy przyszłej mamie do porodu. Dyskomfort w pierwszych tygodniach najczęściej wiąże się z procesem zagnieżdżania się zarodka i odbierany jest jako uporczywy, kłujący, nierzadko przypominający ból miesiączkowy. Bóle brzucha w drugim trymestrze wynikają najczęściej z szybkiego rozwoju i wzrostu dziecka oraz rozciągania się macicy. Dyskomfort mogą również wywoływać ruchy maluszka. W dalszym etapie ciąży bóle brzucha różnego charakteru świadczą o stopniowym przygotowaniu się organizmu przyszłej mamy do porodu, kiedy to macica zmienia swoją elastyczność, jej szyjka się skraca, a brzuch twardnieje.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W zależności od charakteru doznań, miejsca i okoliczności nasilania się, ból brzucha w ciąży może stanowić przesłankę do konsultacji lekarskiej. Szczególnie niepokojący jest ból w towarzystwie dodatkowych dolegliwości, takich jak plamienie i krwawienie z dróg rodnych, uporczywe wymioty i biegunka. Równie podejrzana jest twardość i tkliwość brzucha czy długotrwałe i nieustępujące bóle podbrzusza. Wszelkie dolegliwości wzbudzające obawy o zdrowie przyszłej mamy i dziecka powinny zostać możliwie szybko zdiagnozowane. Czasami bowiem ból brzucha, kłucie w boku czy uczucie ciągnięcia w okolicy pachwin nie są bezpośrednio związane z rozwojem malucha i dynamiczną fizjologią ciąży, a łączą się z postępującymi w organizmie procesami chorobowymi lub tymczasowymi zaburzeniami pracy narządów. Do najczęstszych przyczyn wywołujących ból brzucha należą m.in. zatrucie pokarmowe, niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego i zapalenie pęcherza moczowego.