Przeciążenie stawu biodrowego, wystąpienie stanu zapalnego, zmiany w budowie stawu, reumatoidalne zapalenie stawu, zmiany zwyrodnieniowe czy uraz stawowy taki jak zwichnięcie stawu biodrowego – to tylko kilka możliwych przyczyn silnego bólu biodra. W zależności od czynnika wywołującego ból w obrębie bioder dolegliwość ta może mieć różny charakter. Dość powszechny jest ból biodra promieniujący na nogę, a także taki, któremu towarzyszy sztywność i ograniczenie ruchomości stawu. Bez względu jednak na źródło i charakter, ból bioder potrafi mocno dawać się we znaki i utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego należy z nim walczyć. Jak leczyć ból biodra? Poznaj domowe metody i pokonaj ból bez wizyty u specjalisty!
Spis treści
Jakie są domowe sposoby na ból biodra?
Sprawdzone domowe sposoby na ból biodra to1:
odpoczynek i odciążanie bioder oraz unikanie czynności nasilających dolegliwości bólowe,
robienie zimnych lub ciepłych okładów wokół bioder (trzeba samemu sprawdzić, jakie okłady przynoszą większą ulgę),
robienie kąpieli zdrowotnych z dodatkiem ziół,
smarowanie bioder maściami o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu, np. 4Flex Pure Gel4,
zastosowanie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Pamiętajmy jednak, że leczenie bólu bioder w warunkach domowych możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy ból występuje krótko i nie jest zbytnio nasilony. Jeśli pacjent odczuwa ból przez długi czas, w dodatku stale się on nasila i zastosowane leczenie nie przynosi rezultatu, wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.
Ćwiczenia na ból biodra – jaka aktywność może pomóc?
W przypadku bólu stawów biodrowych warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty, który pokaże nam ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające, jakie warto wykonywać w domu. Warto wiedzieć, że odpowiednie ćwiczenia mogą zmniejszyć ból i zwiększyć zakres ruchu w stawie. Z kolei regularne uprawianie sportu nie tylko zmniejsza dolegliwości ze strony biodra, ale też zapobiega pogłębianiu zmian zwyrodnieniowych, jeśli takie zaczęły się pojawiać. Polecane na biodra aktywności to między innymi pływanie, aerobic, pilates i stretching1.
Ból stawu biodrowego – co może oznaczać?
Rodzaj i umiejscowienie bólu stawu biodrowego sporo nam mówi o jego źródle. Najczęściej dolegliwość jest zlokalizowana w jednej z trzech okolic: przedniej, bocznej lub tylnej2,3.
Ból przedniej okolicy biodra
Jeśli ból jest rzutowany, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z patologią wewnątrz jamy brzusznej lub miednicy, z kolei ból pozastawowy zwykle dotyczy ścięgien mięśni zginaczy. Pozostałe przyczyny bólu biodra w przedniej okolicy, po wewnętrznej stronie, to2,3:
konflikt udowo-panewkowy,
uszkodzenie obrąbka panewki,
złamanie szyjki kości udowej,
martwica jałowa kości,
choroba zwyrodnieniowa stawów,
złamanie bliższego odcinka kości udowej,
zapalenie stawu biodrowego.
Ból bocznej okolicy biodra
Ból w bocznej okolicy biodra zazwyczaj jest spowodowany przez tzw. zespół krętarzowy. Zespół krętarzowy obejmuje takie przypadłości jak2:
zapalenie kaletki,
tendinopatia lub naderwanie/zerwanie ścięgna mięśnia pośladkowego średniego,
zewnętrzny zespół trzaskającego biodra,
zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.
Ból tylnej okolicy biodra
W przypadku bólu w tylnej okolicy biodra, po zewnętrznej stronie, przyczyną może być2:
patologia wewnątrz jamy brzusznej lub miednicy,
zespół głębokiego bólu pośladka,
konflikt kulszowo-udowy,
odcinek lędźwiowy kręgosłupa lub mięśnie tej okolicy,
ból stawu krzyżowo-biodrowego,
tendinopatia lub naderwanie/zerwanie bliższych ścięgien tylnej grupy mięśni uda.
Widać zatem, że ból w okolicy biodra może mieć wiele różnych źródeł. Dlatego, chcąc poznać dokładną przyczynę dolegliwości bólowych, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania. Bibliografia:
Guła Z., Ból stawów: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow (dostęp: 2022.12.20.)).
Chamberlain R., Ból biodra u dorosłych – ocena i diagnostyka różnicowa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/285364,bol-biodra-u-doroslych-ocena-i-diagnostyka-roznicowa (dostęp: 2022.12.20.)).1,2
Wilson J., Furukawa M., Ocena pacjenta z bólem biodra, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119403,ocena-pacjenta-z-bolem-biodra (dostęp: 2022.12.20.)).
Witryna internetowa: https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2022.12.20.).
Na zlecenie marki 4Flex
Najnowsze komentarze