Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Większość osób nawet nie kojarzy słowa „dymista” z lekiem, a jest to środek farmaceutyczny. Przepisuje się go przy nieżycie nosa ze względu na jego działanie antyalergiczne. Dymista ma postać aerozolu do nosa, jest to produkt wydawany w aptece na podstawie recepty. Wystarczy rozpylić do obu otworów nosowych po jednej dawce leku. Po preparat mogą sięgać zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej dwunastego roku życia. Dymista działa przeciwhistaminowo, dzięki czemu można złagodzić reakcję alergiczną lub jej całkowicie zapobiec.

Kiedy sięga się po lek Dymista?

Wśród preparatów antyalergicznych znajduje się między innymi Dymista. Stosuje się go w przypadku silnych reakcji alergicznych, gdy inne leki nie przyniosły oczekiwanych efektów. Najczęściej zaczyna się od preparatów dostępnych bez recepty, ale czasem nie przynoszą one oczekiwanej ulgi. Wskazaniem do stosowania Dymisty jest średni/ciężki nieżyt nosa. Za skuteczność leku odpowiada znajdująca się w nim substancja czynna w postaci chlorowodorku azelastyny. Jest to związek niwelujący produkcję histaminy, czyli hormonu przyczyniającego się do nasilenia reakcji alergicznej. Z kolei propionian flutykazonu obecny w preparacie redukuje stan zapalny. Należy on do kortykosteroidów. Stosowanie Dymisty jest bardzo wygodne, bo polega na rozpylaniu w nozdrzach pojedynczej dawki leku. Nie trzeba martwić się o wystąpienie szeregu niepożądanych działań, jak ma to miejsce w przypadku większości tabletek. Bardzo ważne jest to, aby stosować Dymistę systematycznie, czyli rano i wieczorem. Pacjent nie powinien samoczynnie przerywać kuracji. Nie należy przekraczać dawki ze względu na to, że Dymista zawiera kortykosteroid mogący doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Wskazaniem do stosowania leku Dymista jest alergia sezonowa/całoroczna. Ma ona postać zapalenia błony śluzowej nosa. Najczęstszymi alergenami są zarodniki pleśni, kurz, sierść, kurz.

Na co należy uważać podczas przyjmowania leku Dymista?

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Dymista pojawiają się głównie u osób, które nie postępują zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadmierne ilości preparatu mogą przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych, co wynika z zawartości kortykosteroidu. Przedawkowanie skutkuje obniżeniem poziomu cukru we krwi, spadkiem masy ciała, chronicznym zmęczeniem, stanami depresyjnymi. Kortykosteroidy są problematyczne także pod wieloma innymi względami, mogą nawet przyczynić się zaburzenia gospodarki hormonalnej i zahamowania tempa wzrostu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nerek/wątroby. Pomimo tego, że Dymista jest relatywnie bezpiecznym lekiem, to zawsze mogą pojawić się jakieś negatywne skutki uboczne. Dosyć często pacjenci uskarżają się na krwawienia z nosa. U niektórych występują bóle i zawroty głowy. Jako że Dymista jest lekiem antyhistaminowym, to zmniejsza on zawartość histaminy. To z kolei może przyczynić się do wystąpienia problemów z wybudzaniem się. Zdarzają się także przypadki zaburzenia percepcji smaku.

Źródło: Recepta Online Medyk