Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Zanim na rynku pojawiły się ekspresy ciśnieniowe lub wersje na kapsułki, w domach standardem były ekspresy przelewowe. Z wielu powodów te ekspresy wciąż znajdują swoich zwolenników, którzy przyrządzają w nich codziennie ulubioną kawę.

  1. Jak działa ekspres przelewowy?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?
  3. Co dokupić do ekspresów przelewowych?

W ekspresie przelewowym można szybko i łatwo przygotować dużą ilość świeżej, aromatycznej, pobudzającej do działania kawy. Wystarczy wybrać odpowiedni ekspres – opcji na rynku nie brakuje.

Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspresy przelewowe przypadną do gustu głównie osobom, które lubią pić kawę zalewaną wrzątkiem lub piją kawę rozpuszczalną aby uniknąć konieczności utylizacji fusów po kawie. Tradycyjny ekspres zaspokoi potrzeby obu tych grup konsumentów, ponieważ pozwala na przygotowanie tzw. “zalewajki”, a jednocześnie niweluje konieczność wsypywania zmielonej kawy bezpośrednio do kubka.

Przygotowanie kawy w ekspresie przelewowym jest niezwykle proste. Każdy ekspres posiada trzy główne elementy – pojemnik na kawę, zbiornik na wodę oraz dzbanek. Aby przyrządzić napój, do pojemnika na kawę należy włożyć jednorazowy filtr, a do filtra wsypać odmierzoną ilość kawy. Co ważne, do tego rodzaju ekspresu wykorzystywana jest zmielona kawa, ponieważ urządzenia te nie posiadają młynka do ziaren. Sam zbiornik na kawę może mieć formę wysuwaną, podwieszaną lub obrotową – jest to zależne od wybranego modelu ekspresu, natomiast filtry zwykle są papierowe.

Po umieszczeniu w pojemniku filtra i kawy, trzeba jeszcze nalać wodę do zbiornika. Zbiornik ten zwykle posiada miarkę, pozwalającą na dokładne odmierzenie ilości wody, z której zostanie przygotowana kawa. W zależności od modelu, zbiornik może mieć od 300 ml, do nawet 2l pojemności! Podczas parzenia kawy, woda ze zbiornika zostaje podgrzana do niemal 100°, a następnie przez cienką rurkę skierowana do pojemnika, w którym znajduje się kawa. Tam następuje parzenie, a gotowy napój ścieka do umieszczonego poniżej dzbanka. Dzbanek wykonany jest najczęściej ze szkła lub stali nierdzewnej, a więc materiałów bezpiecznych dla zdrowia człowieka, nie powodujących zmiany smaku lub koloru kawy.

Ekspres do kawy przelewowy posiada jedną, niekwestionowaną zaletę – przygotowana kawa pozostaje ciepła nawet przez kilka godzin. Pod dzbankiem znajduje się bowiem płyta grzewcza, która utrzymuje temperaturę znajdującej się w dzbanku kawy na długi czas.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

Chcąc cieszyć się smakiem i aromatem dobrze przyrządzonej kawy, trzeba poświęcić czas na wybór odpowiedniego modelu ekspresu przelewowego. Na rynku znajduje się szeroki asortyment tego rodzaju urządzeń, które posiadają liczne funkcje dodatkowe oraz odmienną pojemność dzbanka i zbiornika na wodę. Właśnie na te cechy warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ od nich zależy funkcjonalność sprzętu.

Podstawową cechą ekspresu przelewowego jest jego pojemność. Chodzi zarówno o pojemność dzbanka, jak i zbiornika na wodę – powinny być one takie same. Pojemność określa, jak dużą ilość napoju będzie można przygotować podczas jednego parzenia. Wyboru warto dokonać w oparciu o własne potrzeby. Jeśli domownicy wypijają niewielką ilość kawy, kupowanie ekspresu o pojemności 2l jest bezcelowe, i odwrotnie – w domach, w których kawy pije się dużo, nie sprawdzi się ekspres o pojemności 0,5 l.

Ekspres przelewowy jest urządzeniem elektrycznym, a więc uwagę należy zwrócić także na jego moc. Od niej zależy, jak szybko urządzenie przygotuje kawę oraz jak długo płyta grzewcza będzie w stanie podtrzymać jej temperaturę. Im niższa moc, tym więcej czasu zajmie parzenie kawy. Jeśli wybór padnie na ekspres o dużej pojemności, dobrze jest kupić urządzenie o dużej mocy, które szybko zagotuje dużą ilość wody.

Uwagę warto zwrócić także na obecność płyty grzewczej, ponieważ nie wszystkie modele ją posiadają. To bardzo przydatny element, dzięki któremu kawa pozostaje ciepła przez kilka godzin i nie trzeba jej parzyć za każdym razem, kiedy któryś z domowników chce się jej napić.

Co dokupić do ekspresów przelewowych?

Pula gadżetów, które można dokupić do ekspresu przelewowego, jest całkiem pokaźna. Oczywiście niezbędne są filtry, które umieszcza się w zbiorniku na kawę. Dla zwolenników rozwiązań wielorazowych, w Neonet dostępne są filtry wielokrotnego użytku, które można myć w zmywarce. Jeśli domownicy nie chcą kupować gotowej, zmielonej kawy, dobrze jest zainwestować w niewielki młynek do ziaren, w którym będzie można zmielić ziarna aromatycznej kawy. Przydatny okazać się może również spieniacz do mleka, a także szklanki termiczne lub filiżanki, w których będzie można przygotować ulubiony rodzaj napoju.

Ze względu na to, że ekspres przelewowy należy od czasu do czasu czyścić i odkamieniać, dobrze jest też zaopatrzyć się w odpowiednie do tego celu środki chemiczne. Powinny one być bezpieczne dla ludzi oraz dobrane odpowiednio do materiału, z którego wykonany jest ekspres oraz dzbanek.