Spis treści
Elektrostymulacja – czym jest?
Elektrostymulacja to forma zabiegu z zakresu rehabilitacji. Polega on na stymulacji nerwów bądź mięśni przy pomocy impulsów elektrycznych o odpowiedniej częstotliwości, amplitudzie i czasie trwania. Zabieg elektrostymulacji jest stosowany na całym świecie od ponad 50 lat. Jej całokształt zbadali w latach 60-tych naukowcy Ronald Mellzack i Patrick Wall, którzy przedstawili tzw. Teorię Bramki Kontrolnej (bólowej). Według tej sprawdzonej idei, włókna nerwowe typu C, które niosą informacje np. o dotyku czy temperaturze, pobudzane bodźcami elektrycznymi, dodatkowo przesyłają informacje do rdzenia kręgowego szybciej, niż włókna typu A, którymi „podróżują” bodźce bólowe. W efekcie końcowym bodźce bólowe są hamowane i nie dochodzi do pobudzenia centralnego układu nerwowego przez wymienione sygnały. Jest to technika sprawdzona klinicznie, bezinwazyjna i niefarmakologiczna. Do tego jest względnie tania i skuteczna. Dzięki szybkiemu postępowi technicznemu, zabiegi te można wykonywać nie tylko w szpitalach czy gabinetach rehabilitacyjnych, ale także w warunkach domowych. Zabiegi te są pozbawione niepożądanych działań i całkiem dobrze radzą sobie z zanikiem i osłabieniem mięśni, bólem różnorodnego pochodzenia, czy obrzękami.
Elektrostymulacja – efekty
Elektrostymulatory, które służą do terapii nerwowo-mięśniowej, sportowej i przy zaniku mięśni dają zaskakujące rezultaty przy regularnym stosowaniu. Oprócz utraty wagi (w połączeniu z regularną dietą) możemy poprawić wygląd całej naszej sylwetki oraz dodatkowo rozbić uporczywy cellulit . Poprzez spalanie tkanki tłuszczowej, znacznie poprawia się wygląd naszej skóry, staje się dotleniona, dodatkowo elektrostymulacja przyśpiesza produkcję kolagenu i elastyny, a także zmniejsza dolegliwości bólowe i ogólnie przyczynia się do poprawy naszej odporności.
Elektrostymulacja – przeciwwskazania
Główne przeciwwskazania do elektrostymulacji to:
- wstawiony rozrusznik serca,
- choroby serca (arytmia, zawał),
- choroby układu nerwowego (padaczka),
- nadciśnienie tętnicze,
- metalowe implanty (endoprotezy stawów, zębów),
- ból nieznanego pochodzenia,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- stany zapalne,
- grzybica w zasięgu dróg moczowych,
- menstruacja,
- zmiany nowotworowe,
- gorączka,
- stany wyczerpania fizycznego i psychicznego,
- brak reakcji pacjenta na stosowanie elektrostymulacji.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wahania związane ze wskazaniami lub przeciwwskazaniami do zabiegu elektrostymulacji w każdym przypadku, zawsze należy skontaktować je z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Elektrostymulacja – cena
W zależności od danego gabinetu oraz określonej partii ciała, cena jednorazowego, 45-minutowego zabiegu na całe ciało z wykorzystaniem 24 elektrod, waha się pomiędzy 60 a 100 zł. W różnych salonach kosmetycznych istnieje możliwość wykupienia pakietu, który składa się z kilku zabiegów lub wykorzystania elektrod na wybrane partie ciała – co może dodatkowo obniżyć koszty. Przykładowo: 12 elektrod, które umieszczamy na brzuchu lub pośladkach będzie w stanie stymulować wszystkie podskórne mięśnie, redukując tkankę tłuszczową oraz pozbawioną sprężystości skórę, już za ok. 40 zł za 40-minutową sesję.
Elektrostymulacja w domu
Coraz częściej wielu pacjentów decyduje się na przeprowadzanie elektrostymulacji przy użyciu prądu samodzielnie w zaciszu domowym. W krajach zachodnich jest to bardzo popularna metoda, a elektrostymulatory są zalecane przez lekarzy również na receptę. Te nowoczesne, podręczne urządzenia nie ustępują skutecznością tym typowym stacjonarnym urządzeniom, które na co dzień spotykamy w zakładach rehabilitacji. Przed zakupem elektrostymulatora powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki problem chcemy rozwiązać. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę sposób zasilania elektrostymulatora, liczbę kanałów, parametry i programy stymulacji oraz funkcję kontroli komfortu mocy. Na rynku obecnie najbardziej popularnym rodzajem elektrostymulacji jest TENS, który pomaga tylko objawowo przy nerwach czuciowych.
Elektrostymulacja mięśni – opinie
Elektrostymulacja daje upragnione efekty, ale pod określonymi warunkami. Główna zasada to systematyczność w stosowaniu elektrostymulacji mięśni brzucha oraz racjonalne odżywianie się, czego skutkiem będzie utrzymywanie prawidłowego bilansu kalorycznego i dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników. Dodatkowo w czasie walki o smukłą talię i płaski brzuch warto zadbać o lekko ujemny bilans kaloryczny co dodatkowo przyśpieszy redukcję tkanki tłuszczowej przy równoczesnym stosowaniu elektrostymulacji. Pozytywne skutki i wpływ na poprawę kondycji mięśni w testach spowodowało, że wiele firm zaczęło swoje prace nad produkcją urządzeń do zastosowania w medycynie. Urządzenia do elektrostymulacji początkowo nie były zbyt wygodne w użyciu, natomiast lata praktyki i coraz większy zasięg zastosowań wymógł na konstruktorach poprawę działań elektrostymulatorów.
Elektrostymulacja – jak często?
Jak już wspominaliśmy powyżej, zabieg elektrostymulacji można stosować na wszystkich częściach ciała, ale najlepsze efekty redukcji tkanki tłuszczowej są widoczne na brzuchu i udach i pośladkach. Dlatego wiele kobiet często stosuje ten rodzaj zabiegu w celu podniesienia pośladków. Dzięki elektrostymulacji najlepsze efekty będą widoczne w przeprowadzanych seriach zabiegów najlepiej codziennie lub co dwa dni.
Elektrostymulacja w kosmetyce
Zabiegi elektrostymulacji dzięki swojej udowodnionej skuteczności cieszy się dużym powodzeniem także w kosmetyce. Elektrostymulacja w kosmetyce zdecydowanie odżywia komórki, stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny.
Jakie efekty możemy osiągnąć przy zabiegach elektrostymulacji:
poprawiony owal twarzy,
ujędrnienie i napięcie skóry,
odżywienie skóry , dzięki lepszemu ukrwieniu i usuniętym metabolitom.
Elektrostymulacja to dodatkowo bezpieczna alternatywa dla liftingu, który wymaga dużej ingerencji chirurgicznej. Należy jednak pamiętać o tym, że skutki uboczne też mogą wystąpić przy tego typu zabiegach. Jeżeli wystąpią wszelkie efekty uboczne, koniecznie należy skontaktować się z kosmetologiem, który taki zabieg przeprowadzał.
Elektrostymulacja brzucha
Jednym ze skutecznych sposobów na mięśnie brzucha po ciąży, będzie zabieg elektrostymulacji brzucha. Jak wiadomo, po urodzeniu dziecka większość kobiet ma problemy z mięśniami brzucha. Są one zwiotczałe i rozciągnięte, dodatkowo nie wyglądają zbyt estetycznie. Powrót do formy sprzed ciąży zazwyczaj może trwać pół roku lub nawet dłużej, dlatego trzeba stosować skuteczne metody, które przyspieszą ten proces. Co zatem robić, aby ujędrnić skórę brzucha, czy decydować się na mordercze odchudzanie? Może niekoniecznie, bowiem jednym ze skutecznych rozwiązań jest elektrostymulator mięśni brzucha. Jest to popularna metoda, który poprawi naszą sylwetkę po ciąży oraz ujędrni skórę na brzuchu świeżo upieczonej mamy. W trakcie zabiegu brzuch kobiety zostaje owinięty specjalistycznymi pasami, które mają za zadanie stymulować mięśnie prądem. Impulsy kurczą się i dodatkowo rozciągają je, imitując w ten sposób ich określone zachowanie w trakcie treningu. Efekt jest identyczny, ale znacznie bardziej przyspieszony. Co ważne, pacjentka nie musi wtedy wykonywać absolutnie żadnych ćwiczeń fizycznych, które dodatkowo mogą obciążać jej kręgosłup, stawy a nawet spowodować kontuzję. Elektrostymulacja brzucha może być bowiem stosowana w każdej pozycji ciała, nawet na leżąco. Efekty tej metody to przede wszystkim wyszczuplenie i ujędrnienie brzucha poprzez spalenie znacznej warstwy tkanki tłuszczowej, i nie tylko. Inne pomocne skutki to m.in. przyspieszenie naszego metabolizmu, pobudzenie krążenia limfatycznego czy znaczna poprawa wyglądu naszej skóry. Regularne stosowanie zabiegów elektrostymulacji pozwali każdej kobiecie po ciąży poczuć się swobodnie nawet w kostiumie kąpielowym.
Najnowsze komentarze