Stany zapalne mięśni i stawów, czy widoczny po ciąży cellulit – motywacji do wykonania zabiegu endermologii może być naprawdę wiele. Jeśli chcesz ujędrnić swoje ciało, a w niektórych przypadkach również pozbyć się bólu czy przyspieszyć proces regeneracji skóry, to ten rodzaj ingerencji kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej może znacząco pomóc. Potrzebne jest specjalistyczne urządzenie, a także wiedza z zakresu przeprowadzania tego typu zabiegów. Zatem, czy endermologia w domu jest możliwa? Jaki jest przebieg zabiegu oraz na czym polega? Tego dowiesz się z naszego poradnika, który pomoże Ci podjąć decyzję czy potrzebujesz takiej pomocy. Powiemy również więcej o przeciwwskazaniach.
Spis treści
Co to jest endermologia?
Endermologia to zabieg, który polega na masażu podciśnieniowym specjalnym urządzeniem, które jednocześnie masuje i zasysa skórę. Jednak manipulacja urządzeniem nie jest skierowana bezpośrednio na skórę, gdyż pacjent przed zabiegiem musi ubrać specjalny kombinezon ściśle przylegający do ciała. Dzięki temu może być on mniej bolesny, choć mimo takiego zabezpieczenia nie jest on przeznaczony dla każdego. Przede wszystkim jest doskonałym wyborem dla sportowców, gdyż doskonale przygotowuje ciało do treningu. W przypadku uszkodzeń więzadeł i ścięgien może być także pomocny. Może niwelować bóle mięśni i stawów, np. spowodowane intensywnym treningiem. Jest polecany w stanach napięcia mięśniowego. Osoby po zabiegu liposukcji bardzo często korzystają z endermologii, gdyż może przywrócić jędrność skóry i pomóc zwalczyć rozstępy. Kobiety zmagające się z tego typu problemami po ciąży także powinny skorzystać z endermologii. Obrzęki i niewydolność żylna również bywają wskazaniem do zabiegu, jednak to czy jest on bezpieczny musi ocenić lekarz na podstawie wywiadu. W czasie zabiegu głowica prowadzona jest po fałdach skóry zasysa je i masuje jednocześnie. Cały zabieg sterowany jest komputerowo i doskonale pobudza układ limfatyczny.
Endermologia – efekty
Warto zastanowić się, jakie są efekty endermologii. Przede wszystkim jest to zależne od tego, na ile zabiegów się zdecydujemy. Kosmetolodzy rekomendują wykonanie serii przynajmniej 10 zabiegów. Od 10 do 15 zabiegów powinno rozwiązać lub zniwelować dany problem. Skóra może być wyraźnie jędrniejsza, można wymodelować sylwetkę, a także zniwelować bóle mięśni i stawów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sam zabieg nawet wykonany w serii nie da spektakularnych efektów i trzeba jednocześnie wdrożyć odpowiednią dietę, pić duże ilości wody i wdrożyć do codziennej aktywności ruch. Wtedy możliwe jest pozbycie się zarówno cellulitu, jak i tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć, że stymulacja poprzez głowicę urządzenia sprawia, że nie tylko redukuje się ilość tkanki tłuszczowej, ale również poprawia się metabolizm i można pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn.
Endermologia – jak często?
Jak już wspomnieliśmy endermologię należy wykonać w serii, tylko wtedy ma on sens. Jednorazowy zabieg nie zniweluje problemu. Jaki powinien być odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami? Choć nie jest inwazyjny i teoretycznie można wykonywać go nawet codziennie, to jednak kosmetolodzy zalecają odstęp i wykonywanie 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście jest to kwestia indywidualna. U osób, które nie są aktywne fizycznie już jeden zabieg może wywołać zakwasy, a w takiej sytuacji przepracowane mięśnie muszą odpocząć. Skutki uboczne to również drobne siniaki. Po wykonaniu serii warto wykonywać zabieg przypominający raz w miesiącu, a także stosować zbilansowaną dietę i ćwiczenia. Dzięki temu można utrzymać jego efekty.
Endermologia – opinie
Wiele osób przed decyzją o wykonaniu zabiegu sprawdza opinie. Jeśli chodzi o endermologię, dominują te pozytywne. Rozczarowane bywają osoby, które w krótkim czasie spodziewają się spektakularnych efektów. Jednak kosmetolog zawsze tłumaczy, że potrzebna jest seria, a także odpowiednie podejście po zabiegu, czyli wdrożenie diety i ćwiczeń. Wiele kobiet wskazuje na fakt, że dzięki endermologii mogły szybciej wrócić do szczuplejszej sylwetki. Zabieg doceniają również sportowcy, których trapią urazy, jak uszkodzenia więzadeł czy ścięgien. Dzięki serii zabiegów mogą szybciej wrócić do zdrowia i wznowić pełnowymiarowy trening.
Endermologia – cena
Endermologia czy warto? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, a w niejednym przypadku ostateczną decyzję podejmuje się biorąc pod uwagę cenę. Ta może być dość przystępna, gdyż można znaleźć gabinety kosmetologii, gdzie pojedynczy zabieg kosztuje mniej niż 100 zł. Jednak bardzo często cena sięga nawet około 200 zł. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy na pewno chcemy oszczędzać na własnym zdrowiu? Wszak szczuplejsza sylwetka to również lepszy metabolizm, lepsze krążenie. A trzeba również zaznaczyć, że dzięki zabiegowi pozbywamy się także toksyn z organizmu. Jednak wykonanie zabiegu nie jest proste. Urządzenie musi być odpowiednio zaprogramowane. Trzeba wiedzieć w jaki sposób poruszać głowicą sprzętu. Zatem nawet w przypadku posiadania przez kogoś specjalistycznego sprzętu nie poleca się wykonywania go w domu przez niewykwalifikowane osoby. Można przeforsować mięśnie lub doprowadzić do większych wylewów podskórnych czyli siniaków. Zatem renomowany gabinet kosmetologii lub medycyny estetycznej to najlepsze miejsca na wykonanie zabiegu.
Endermologia – przeciwwskazania
Warto poznać przeciwwskazania do endermologii. Przede wszystkim zabiegu nie mogą wykonywać osoby chore na nowotwory. Jak wiadomo w przeboegu radioterapii mogą występować miejscowe obrzęki, jednak endermologii w takim przypadku wykonywać nie można. Choć endermologia polecana jest na żylaki, to jednak nie każda osoba kwalifikuje się do zabiegu. W przypadku twardych żylaków nie można go wykonać. Tłuszczaki występujące na skórze także są przeszkodą do jego wykonania. Również przepuklina czy stany zapalne skóry są przeciwwskazaniami. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe nie mogą poddać się zabiegowi. Jego wykonanie uniemożliwiają także stany zapalne naczyń krwionośnych. Oczywiście tak jak w przypadku wielu innych zabiegów kosmetologii endermologii nie mogą się poddać kobiety w ciąży, a także karmiące piersią. Mając wątpliwości co do tego, czy zabieg może być wykonany, warto umówić się na wcześniejszą konsultację z dermatologiem, choć oczywiście kosmetolog na podstawie wywiadu także może stwierdzić czy może być on wykonany.
Osoby z płytko unaczynioną skórą powinny rozważyć wybranie innego zabiegu modelującego, gdyż zmian może pojawić się więcej. W takiej sytuacji należy zdecydować się na kawitację ultradźwiękową czy też fale radiowe. W przypadku pojedynczych żylaków istnieje możliwość wykonania zabiegu z pominięciem strefy, gdzie występują tego rodzaju zmiany. Wbrew pozorom endermologia nie jest zabiegiem przeznaczonym jedynie dla kobiet, a mogą się nim zainteresować również mężczyźni, zwłaszcza czynnie uprawiający sport, bądź też dążący do wypracowania lepszej sylwetki. Gabinety mają przygotowane zwykle kostiumy zabiegowe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Najnowsze komentarze