Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Dentysta jest lekarzem, do którego wolimy nie chodzić, gdy nie jest to konieczne. Jednak jeśli znajdziemy właściwego stomatologa, takiego jak stomatolog Ewa Pawlak, wizyty związane z naszym uzębieniem mogą diametralnie się zmienić i stać przyjemnością. Dlaczego warto chodzić do dentysty, co oferuje nam stomatologia klasyczna oraz estetyczna?

Stomatologia jako podstawa, czyli dlaczego warto

Stomatologia należy do dziedzin medycyny, która zajmuje się naszymi zębami oraz jamą ustną. Sama stomatologia jest dziedziną rozbudowaną o wielu specjalizacjach, do których zaliczamy m.in. stomatologię zachowawczą (gdzie głównie łata się ubytki i prowadzi profilaktykę), endodoncję (skupiająca się na leczeniu kanałowym), protetykę, chirurgię (zajmująca się wyrywaniem zębów), periodontologię (skupionej na profilaktyce i leczenia chorób przyzębia i błony śluzowej) oraz ortodoncję (leczącą wady zgryzu u dorosłych i dzieci).

Do dobrego dentysty, takiego jak stomatolog Ewa Pawlak, najlepiej wybierać się co pół roku. Jak w każdej nauce medycznej profilaktyka jest lepsza od samego leczenia, tym bardziej jeśli czeka na nas dobry fachowiec. Regularne wizyty u dentysty to wiele zalet:

 • zapobieganie ciężkim chorobom zębów
 • wykrywanie chorób na wczesnym etapie
 • oszczędności w kosztach leczenia (zaawansowana choroba wiąże się z kosztowniejszymi zabiegami)
 • uniknięcie skomplikowanych i nieprzyjemnych zabiegów chirurgicznych
 • uniknięcie “nagłego bólu”
 • korygowanie złych nawyków dotyczących codziennej higieny jamy ustnej tzn. nauka prawidłowego szczotkowanie zębów
 • wyrabianie dobrych nawyków pozwala zachować zdrowy oraz ładny uśmiech

Popularne usługi dentystyczne

Wybierając dobrego stomatologa tj. Ewa Pawlak, możemy skorzystać z klasycznych, najbardziej popularnych usług dentystycznych, do jakich należą:

 1. Borowanie (usuwanie części zębów z próchnicą poprzez zastosowanie wiertła)
 2. Plombowanie (uzupełnianie ubytków)
 3. Leczenia kanałowe (usuwanie miazgi zębowej, dezynfekcja oraz wypełnienie)
 4. Ekstrakcja (wyrywanie zębów)
 5. Lakierowanie zębów
 6. Rekonstrukcja braków w uzębieniu (odbywająca się za pomocą ruchomych protez na zatrzaskach lub elementów nieruchomych tj. korony czy mosty)
 7. Dobór aparatów ortodontycznych

Stomatologia estetyczna

Wybierając się do dentysty, prócz leczenia, możemy skorzystać także ze stomatologii estetycznej. Polega ona na stosowaniu różnorodnych zabiegów, których celem jest poprawa wyglądu uzębienia, a co za tym idzie – również wpływ na piękno naszej twarzy. Decydując się na stomatologię estetyczną możemy wybrać spośród zabiegów takich jak:

 • skaling zębów (usuwanie kamienia nazębnego, który wywołuje stany zapalne dziąseł, próchnicę czy parodontozę)
 • piaskowanie zębów (uzupełnienie skalingu o usunięcie osadów)
 • wybielanie zębów
 • licówki (zmiana kształtu uzębienia za pomocą licówek z porcelany lub materiału kompozytowego z powodu przebarwień zębów, brzydkiego kształtu lub złamań)

Zabiegi stomatologii estetycznej teoretycznie dostępne są dla każdego. W praktyce jednak istnieją pewne ograniczenia w ich stosowaniu. Należą do nich: wiek poniżej 16 lat, ciąża, karmienie piersią, alergia lub nadwrażliwość na składniku danego preparatu oraz indywidualne choroby i stan zdrowia. Dlatego zanim zdecydujemy się np. na wybielanie zębów skonsultujmy się z dobrym stomatologiem.

Chodzenie do dentysty wcale nie musi być przerażające, jeśli mamy możliwość skorzystania z szeregu różnorodnych usług, dopasowanych do naszych potrzeb. Jeśli stomatolog jest otwarty, posiada szeroką wiedzę oraz doświadczenie, możemy być pewni, że dbanie o nasze zęby stanie się przyjemnością.