Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Przez lata wiele mitów zdążyło narosnąć wokół tematu farbowania włosów. Przeznaczone do koloryzowania włosów farby jeszcze kilka lat temu uważane były za produkty szczególnie szkodliwe dla delikatnej struktury włosów.

Dzisiaj profesjonalne farby dostępne są dla każdego, a sama koloryzacja jest znacznie prostsza, bezpieczniejsza i niekoniecznie wymaga już wizyt u fryzjerów – szczególnie ze względu na fakt, że osiągnięcie niezwykle modnych dzisiaj naturalnych odcieni włosów nie trzeba stosować żadnych drastycznych metod. Nawet, gdy w grę wchodzą siwe włosy.

Warto dowiedzieć się, co oznacza dzisiaj profesjonalna farba do włosów i jak ją stosować, żeby domowa łazienka zamieniła się w salon koloryzacji.

Profesjonalne farby, czyli jakie?

Przede wszystkim należy zacząć od faktu, że nowoczesne, obecnie stosowane farby do włosów zapewniają naturalny kolor włosów i pełne pokrycie siwych włosów w przypadku osób starszych, u których pigment z wiekiem zaniknął.

Trzeba powiedzieć więcej: profesjonalna farba nadaje się równie dobrze do domowej koloryzacji, ponieważ dostępne w drogeriach preparaty są gotowe do użycia i nie wymagają mieszania ich z innymi substancjami.

Nowoczesne farby do włosów są trochę jak kosmetyki pielęgnacyjne, na przykład odżywki do rzęs: są delikatne dla skóry głowy, nawilżają, nadają idealny odcień i przydają fryzurze blasku. Chcąc zmienić kolor włosów, nie trzeba się już martwić o skórę głowy, alergie czy przesuszanie.

Co więcej, nowoczesne farby można łączyć z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi i wizualnymi, stosowanymi we fryzjerstwie. Marzysz o trwałej ondulacji w zupełnie innym kolorze? Nie ma problemu – farba do włosów, jaką ma Twój fryzjer, sprawdzi się doskonale.

Co ma w składzie nowoczesna farba do włosów?

Wiele mówi się o tym, ze farby do włosów stosowane dzisiaj również w warunkach domowych to produkty zupełnie bezpieczne dla zdrowia i niepowodujące alergii. Takie popularne marki, jak Wella Professionals, cieszy się zaufaniem klientów i profesjonalnych stylistów nie tylko ze względu na efekty koloryzacji, ale też ze względu na skład.

Wella Professionals jest najlepszym przykładem tego, że farba może służyć jako kosmetyk pielęgnacyjny do włosów. Farba, jaką proponuje ta marka do koloryzacji, ma wygląd kremu, a wiec łatwo się nakłada, a jednocześnie nie tylko nadaje kolor, ale także wpływa na poprawę kondycji włosa. Oczywiście nie posiada w składzie amoniaku, który zawiera jeszcze wiele farb starej generacji.

Osiągnięcie naturalnego odcienia włosów nie jest trudne

Nowy kolor może dać Ci wiele produktów dostępnych na rynku i przeznaczonych do domowej koloryzacji. Farbowanie nie jest dzisiaj trudne nawet, jeśli nie masz zbyt wielkiej wprawy. W sumie największą trudność może sprawić dopasowanie odpowiedniego koloru farby do karnacji oraz do dominującego stylu ubierania się, o czym wiele dziewczyn wciąż jeszcze zapomina. Farba dostępna w wielu wersjach, czy to Garnier, Schwarzkopf, Delia, Loreal czy Palette, powinna po farbowaniu na włosach wyglądać naturalnie.

Jeśli nie jesteś pewna, w jakim kolorze Twoje włosy będą wyglądać najlepiej, nie musisz od razu decydować się na trwałą farbę. Sporo produktów, np. marki Schwarzkopf, oferują kilka rodzajów farb, w tym półtrwałe oraz zmywalne. Dzięki temu możesz poeksperymentować, aż trafisz na najlepszą dla Ciebie koloryzację i najlepszy preparat.

Do jakich włosów farby będą najodpowiedniejsze?

Dzisiaj w zasadzie każde włosy – naturalne oraz rozjaśnione – można z powodzeniem pokryć dobrą farbą, chociaż na rozjaśnionych pasmach mocniej będzie widać szczególnie intensywne barwy, jak rudości, a to ze względu na ściągnięty pigment. W przypadku naturalnych włosów nawet produkty najlepszych marek, jak Loreal, Joanna czy seria Matrix, dostępne w drogerii, mogą dać nieco jaśniejszy efekt niż ten obiecywany na opakowaniu.

Pamiętaj też, żeby nie myć włosów bezpośrednio przed farbowaniem, ponieważ nawet dobry “cream” może nierównomiernie rozłożyć się na pasmach czy nierówno pokryć siwiznę.

Koloryzacja włosów – najważniejsze zasady

Najważniejsze w domowej koloryzacji są rękawiczki ochronne – nawet w przypadku dobrych produktów, bazujących w sporej części na naturalnych składnikach. Każdy tego rodzaju produkt wymaga zabezpieczenia skóry dłoni choćby przed ich zafarbowaniem. Nakładając na głowę jakikolwiek produkt koloryzujący musisz być odpowiednio przygotowana: sięgnij po stare ubrania i ręczniki, których nie będzie szkoda, jeśli się pobrudzą. Będziesz potrzebować też między innymi grzebienia oraz pędzelka do rozprowadzania produktu po równo na każdej stronie.

Bardzo ważne jest trzymanie farby do włosów na głowie nie dłużej, niż zaleca to producent na opakowaniu – od tego zależy i piękny wygląd, i kondycja pasm po koloryzacji. Na koniec produkt do farbowania należy dokładnie spłukać, a głowę dokładnie umyć z użyciem odpowiedniego szamponu, najlepiej dedykowanego włosom po koloryzacji. Nie zaszkodzi też nałożenie odżywki. Dobrze również, aby włosy wyschły po tym zabiegu same, bez użycia suszarki.