Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Masz ochotę zmienić coś w swoim wyglądzie i wyróżnić się z tłumu? W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, kiedy pragnie ona dokonać prawdziwej metamorfozy swojego wyglądu, aby znowu poczuć się młodo i atrakcyjnie. Nie musi to od razu oznaczać wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. Niekiedy już drobna zmiana taka jak przefarbowanie włosów czy nowa fryzura potrafią poprawić samopoczucie i dodać nowej energii. Chciałabyś popracować nad swoją fryzurą, ale zupełnie nie wiesz, od czego zacząć? Według specjalistów trzy podstawowe elementy dobrze dobranej fryzury to cięcie, farbowanie oraz uczesanie. Kluczem do sukcesu jest ich umiejętnie dopasowanie do swojego typu urody. W ten sposób można zatuszować drobne mankamenty urody oraz podkreślić jej atuty. Co to oznacza w praktyce? Poznaj nasze praktyczne wskazówki.

Dobierz fryzurę do kształtu twarzy

Aby dobrać idealną fryzurę, na samym początku musisz określić swój kształt – dzięki temu zdecydujesz się na takie uczesanie, które korzystnie wpłynie na Twój wygląd. Jak możesz samodzielnie ocenić swój kształt twarzy? Musisz związać włosy oraz stanąć przed lustrem, a następnie zrobić sobie zdjęcie z dystansu. Niekiedy od razu widać kształt twarzy jednak, jeżeli nie jesteś pewna, możesz zrobić kilka prostych rachunków. W tym celu należy zmienić trzy odcinki swojej twarzy – od linii włosów do oczu, od oczu do końca nosa, a następnie od nosa do brody. Jeżeli są one takie same, to znaczy, że masz owalną twarz. Jeżeli się różnią, musisz wizualnie je skorygować. Kolejnym krokiem jest zmierzenie szerokości twarzy, także w trzech odcinkach – na poziomie czoła, policzków oraz żuchwy. Jeżeli jest ona szersza w granicach czoła i zwęża się ku dołowi, to oznacza, że jest trójkątna. Natomiast jeżeli wręcz przeciwnie – jest szersza na dole niż na górze, Twoja twarz ma kształt odwróconego trójkąta.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Wiesz już jaki jest Twój kształt twarzy? To świetnie! Teraz pora, aby zastanowić się, jaka fryzura okaże się w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem. Najbardziej idealnym kształtem twarzy jest owal – osoby o takich rysach wyglądają idealnie niemal w każdej długości włosach i najróżniejszych uczesaniach. Wszystkie inne typy twarzy powinny dążyć do tego, aby za pomocą fryzury wizualnie wyrównać swoje proporcje. Oto kilka praktycznych przykładów

  • Twarz okrągła – jej szerokość oraz długość są niemal identyczna. Linia włosów u nasady jest zaokrąglona, a policzki są pełne i mało zarysowe. Posiadaczki tego typu twarzy powinny pracować nad jej wyszczupleniem oraz wydłużeniem. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zasłonięcie boków twarzy włosami. Jaki fryzury sprawdzą się w Twoim przypadku? Na przykład asymetryczne grzywki oraz włosy cieniowane na czubku głowy. Atrakcyjnie będą wyglądać też fryzury nadchodzące na twarzy. Czego natomiast unikać? Prostych grzywek, które optycznie skrają twarz oraz gładko zaczesanych fryzur, które ukazują skronie. Nie pożądane są też fryzury, w których objętość skupiona jest na linii kości policzkowych.
  • Twarz kwadratowa – to drugi, dosyć kłopotliwy typ twarz, który charakteryzuje się podobną szerokością na poziomie czoła, policzków oraz szczęki. Linia włosów w takim przypadku ma kształt kwadratu o subtelnie zaokrąglonych bokach, a żuchwa jest wyraźnie zarysowana. Jakie fryzury są polecane dla tego kształtu twarzy? Przede wszystkim o miękkiej linii – mogą nachodzić na twarz i ją lekko zakrywać. Pożądane są loki oraz cięcia asymetryczne. Atrakcyjnie prezentują się też fryzury spięte, w których wypuszczono kilka kosmyków. Unikać należy natomiast prostych grzywek oraz cieć kończących się na linii brody. Włosy nie powinny przylegać prosto do twarzy, aby nie podkreślać jej wyraźnych rysów.
  • Twarz pociągła – przypomina wydłużony owal. Jej cechy charakterystyczne to wydłużona broda oraz wysokie czoło. Za pomocą fryzury możesz optycznie skroić twarz, dzięki czemu nabierze bardziej zaokrąglonych kształtów. W takiej sytuacji sprawdzą się długie grzywki zasłaniające czoło oraz luki, które zatuszują zaburzone proporcje. Unikać natomiast należy fryzur równych na całej linii włosów, których pasma przylegają do twarzy.

Postaw na idealną fryzurę!

Nie tylko za pomocą cięcia możesz podkreślić swoją urodę – innym sposobem jest odpowiednie farbowanie. Kolor podobnie jak rodzaj fryzury ma właściwości modelujące. O czym powinnaś wiedzieć? Ciemne włosy skutecznie wyszczuplają twarz. Jeżeli jednak drastycznie przyciemniasz swoje włosy, pamiętaj też o przyciemnieniu rzęs oraz brwi – możesz w tym celu wykorzystać hennę. Od kilku sezonów bardzo modna jest koloryzacja włosów ombre i sombre, które można zastosować zarówno na ciemnych, jak i jasnych włosach. Jeżeli interesuje Cię koloryzacją włosów oraz dobieranie fryzur, możesz nawet pójść o krok dalej i zdecydować się na kurs fryzjerski dla początkujących, oferowany na przykład przez Beautyart – studia wizażu. Dzięki temu, nie tylko dokonasz metamorfozy swojego wyglądu, ale też zdobędziesz nowe umiejętności, a być może nawet odkryjesz swoje nowe powołanie. Może to być pierwszy krok, aby dokonać także zmiany w życiu i zacząć przygodę z nową pasją, która stanie się Twoim przyszłym zawodem. Wszystko jest możliwe!