Szacowany czas czytania artykułu: 5 minut

Technika ozonowania od zawsze wykazywała się dużą skutecznością w swoim działaniu. A obecna sytuacja, jaka jest ogólnoświatowa pandemię Covd-19 nie jest tu wyjątkiem, a jedynie jest ona potwierdzeniem skuteczności tej metody walki o czystsze oraz co najważniejsze- zdrowsze powietrze. Zresztą spora grupa ludzi od zawsze przywiązywała większą wagę do czystości, higieny oraz dezynfekowania powierzchni i przestrzeni. Także ten trend zdrowotny w czasie trwającej teraz epidemii, można by powiedzieć, że jeszcze bardziej się umocnił i nadal nabiera na sile.

Generator powietrza – co to jest za urządzenia oraz jak ono działa?

Ozonator powietrza to urządzenie mechaniczno-elektryczne, w którym w wyniku wyładowań elektrycznych powstaje ozon (O3). W przypadku urządzeń wytwarzających ozon, które są nieprzemysłowe, są one wypełnione gazem pochodzącym prosto z powietrza i który wszędzie otacza nas dookoła. Potocznie jest on zwany “powietrzem”. Atmosfera ziemska składa się zaledwie z 21% tlenu- dwucząsteczkowy O2, tak potrzebnego do życia: ludziom, zwierzętom i roślinom.

Z kolei maszyna służąca do produkcji ozonu, zamienia tlen dwucząsteczkowy- O2 na O3 ( trójcząsteczkowy). Wszystko ma miejsce w środku obudowy generatora, kiedy powietrze omywa (przebiega przez) lampę wyładowań elektrycznych (inaczej koronowych), dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w czasie burz. Podczas wyładowań atmosferycznych dochodzi do aktywacji oraz przekształcenia się O2 w wyższą postać tlenu (O3).

Dokładnie w jaki proces zachodzi we wnętrzu obudowy każdego generatora ozonu? We wnętrzu urządzenia, dwuatomowa cząsteczka tlenu ulega rozpadowi i dzieli się ona na dwa jednoatomowe tlenki oraz jedną cząsteczkę wody (2 x cząsteczki O3 + 1x atom H2O), można to też zapisać jako = O-H-O, przy czym znak (-) oznacza tutaj łańcuch wiążący ze sobą poszczególne atomy tlenu i wody . Następnie tak oto powstała nowa cząsteczka (O3), określana również jako niskoenergetyczna i niezaktywowana cząsteczka trójatomowa – zwana jest ona “ozonem”. Wypełnia ona dane pomieszczenie (przenika je) w całości oraz osadza się na powierzchni przedmiotów wchodzących w skład na jego wyposażenie.

Powszechnie występujące generatory wytwarzające O3 – ogólny podział sprzętu

Powszechnie sprzedawane maszyny tego pokroju, ozonatory są one przeznaczone do różnych potrzeb i powierzchni – można podzielić na:

  • generatory ozonu: z przeznaczeniem ich m.in. do samochodów oraz klimatyzacji- powierzchni do 7 m²;
  • przenośne (mobilne): z wykorzystaniem ich do małych powierzchni (do powierzchni w przedziale od 7 do 45 m²), np. domy wolnostojące, mieszkania, garaże, czy małe biura;
  • generatory ozonu: używane na obszarach powierzchni o metrażu w przedziale od 45 do 200 m²;
  • jednostki ozonujące jako maszyny przemysłowe: używane są one w zastosowaniu do ozonowania powierzchni od 200 do nawet ponad 1000 m².

Ważna informacja!: Ponadto pośród wszystkich oferowanych aktualnie na polski rynku maszyn, można wyróżnić ze względu na zastosowanie elementów konstrukcyjnych wewnątrz danego generatora- jednostki: kwarcowe, kadmowe, ceramiczne (są one obecnie najpopularniejsze).

Dlaczego warto ozonować pomieszczenia domowe, co daje nam ta czynność?

Zalety ozonowania pomieszczeń:

  • proces ozonowania- neutralizuje: zabija: wirusy i bakterie;
  • skuteczne usuwanie przykrych zapachów, w tym spalenizny oraz stęchlizny bądź nieprzyjemnych zapachów zwierząt;
  • samo ozonowanie niszczy wiele typów grzybów oraz ich zarodniki;
  • ozon całkowicie wyniszcza pleśń, która może pojawić się praktycznie w każdym pomieszczeniu;
  • ozonowanie niszczy roztocza, a także pozostałe alergeny wywołujące uczulenia i choroby u ludzi;
  • dawka ozonu- skutecznie usuwa także przykre wonie- zapachy po klejach, farbach oraz po innych drażniących nas zapachów, które pochodzą od środków chemicznych.

Jaki ozonator wybrać, na co zwracać uwagę?

1. Zależność pomiędzy ceną końcową urządzenia, a jego wydajnością i dodatkowymi funkcjami Przy wyborze urządzenia do użytku domowego należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Najtańsze modele mają wydajności od 1g/h, co pozwala na dezynfekowanie pomieszczeń o niewielkiej kubaturze (powierzchni, objętości), jak szafa czy choćby lodówka, sprawdzą się też do ozonowania klimatyzacji bądź windy

2. Gdzie można używać generatora ozonu ?

PRZYKŁADOWE MIEJSCA

  • Pomieszczenia mieszkalne tj.: pokoje dziecięce, sypialnie, salony, kuchnie;
  • biura i inne pomieszczenia firmowe, w tym także obiekty, hale przemysłowe;
  • samochody- w szczególności klimatyzację samochodową,
  • instytucje państwowe oraz prywatne, przychodnie oraz ich poczekalnie, szpitale, a także inne ośrodki opieki medyczne- w tym: sanatoria, gabinety kosmetyczne, i również gabinety dentystyczne, a także wiele innych miejsc.

3. Podział urządzeń typu generatory ozonu:

Aktualnie dostępne na polskim rynku ozonatory mają często dodatkowo funkcję, polega ona na tzw. jonizacji powietrza.

Przy wyborze urządzenia do użytku domowego należy zwrócić baczną uwagę na jego wydajność. Wszakże najtańsze modele mają wydajności (o najmniejszym wymiarze) od 1g/h, co pozwala na dezynfekowanie pomieszczeń o niewielkiej kubaturze (niedużej wielkości), jaką ma szafa czy lodówka albo komoda bądź łóżka itp.

Do domowych zastosowań, doskonale sprawdzą się też egzemplarze dostępne za mniej więcej 200-400 zł.

Ozonator o wydajności 5-15g/h będzie odpowiedni do dezynfekcji pojedynczych pokoi czy wnętrza pojazdów.

Profesjonalne, bo przemysłowe urządzenia osiągają 35-40g/h i można nimi ozonować nawet hale sportowe. Ceny generatorów ozonu ciągle pną się w górę (rosną) wraz ze wzrostem ich mocy znamionowej – wyjściowej. Co więcej, wyższa moc automatycznie oznacza większą wydajność, generatora 03. Mianowicie najdroższe maszyny ozonujące do zastosowań przemysłowych kosztują nawet do kilku tysięcy złotych, np. 2000 zł + w górę cena za sztukę produktu.

Podsumowanie

Warto zastanowić się też nad ozonowaniem nie tylko pomieszczeń mieszkalnych, ale także własnych ubrań,
W ten sposób nieustannie dbamy o nasze zdrowie, nawet jeżeli nic nam nie dolega i jeśli nie ma żadnej światowej epidemii. Środki pieniężne włożone w ten rodzaj inwestycji na pewno zwrócą nam się szybko oraz z wielokrotnymi korzyściami zdrowotnymi, ale również finansowymi, poprzez zaoszczędzenia mnóstwo gotówki i czasu na leczenie np. skóry czy płuc.