Implantologia to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Zabieg polega na umieszczeniu odpowiednika korzenia zęba w miejscu ubytku. Gdy połączy się on z kością, umieszcza się na nim koronę, dopasowaną kolorystycznie do naturalnego odcienia zębów. Dzisiejsze osiągnięcia technologiczne sprawiają, iż całość przebiega bezboleśnie, z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na implant zęba w renomowanej placówce, zatrudniającej doświadczonych specjalistów, również okres rekonwalescencji nie jest specjalnie trudny. Czy na założenie implantu może pozwolić sobie każda osoba?
Spis treści
Przeciwwskazania do założenia implantu
Choć opisywane rozwiązanie jest bezpieczne i zapewnia długotrwałe efekty, niestety nie wszystkie osoby kwalifikują się do zabiegu. Zanim lekarz implantolog podejmie decyzję o wszczepieniu, przeprowadza dokładny wywiad. O jakich przeciwwskazaniach nas poinformuje?
- Osoby, które chcą mieć wszczepiony implant zęba muszą być w pełni zdrowe. Jakiekolwiek choroby opóźniają proces regenerowania się ran, co ma istotne znaczenie dla skuteczności wykonania zabiegu.
- Wykluczone jest jego przeprowadzenie w sytuacji, gdy pacjent ma chorą błonę śluzową jamy ustnej lub występują u niego stany zapalne kości i obszarów okołokostnych.
- Kluczowe znaczenie ma wysokość i grubość kości zęba, gdyż wpływa to na możliwość utrzymania się implantu. Niestety, jeśli zgłosimy się do specjalisty zbyt późno, może się okazać, iż zanik kości jest na tyle duży, że nie da się wszczepić implantu. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinna być rekonstrukcja kości w postaci jej przeszczepu.
Kto jeszcze nie może pozwolić sobie na implant zęba?
Warto wspomnieć o tym, iż tego typu zabiegów nie przeprowadza się u dzieci i nastolatków, u których nadal trwa rozwój tkanek kostnych. Kolejnym wykluczeniem jest osteoporoza, nowotwory, paradontoza, nieleczona próchnica i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się też kobietom będącym w ciąży.
Najnowsze komentarze