Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Coraz więcej mówi się o prawidłowej pielęgnacji włosów. Okazuje się, że ich czesanie i suszenie to bardzo ważna kwestia, jeśli zależy Ci na zachowaniu ich w dobrej kondycji. Właściwie dobrany grzebień lub szczotka oraz odpowiednia technika suszenia sprawią, że włosy będą lśniące i piękne.

Jak się prawidłowo czesać, by nie niszczyć włosów?

Czesz się rano i wieczorem – to pozwala usuwać zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni włosa, takie jak brud, kurz i martwe komórki naskórka. Szczotka lub grzebień nie mogą szarpać włosów. Akcesoria muszą być czyste, dlatego ważne jest ich regularne mycie. Czesać się na sucho czy na mokro? Rekomenduje się czesanie na sucho, ponieważ mokre włosy są podatne na rozciąganie i przerywanie. Dlatego od razu po myciu nie chwytaj za szczotkę. Przesusz włosy suszarką lub całkiem je nią wysusz i dopiero wtedy rozczesuj. Zaczynaj zawsze od końcówek, przytrzymując ręką delikatnie pasma. Nie szarp i nie ciągnij włosów na siłę.

Sposoby na rozczesywanie kołtunów

Jeśli masz problemy z kołtunami, możesz posiłkować się mgiełkami i sprayami ułatwiającymi rozczesywanie. Bardzo ważna jest pielęgnacja – plączące się włosy mogą być oznaką braku emolientów, więc trzeba wybrać produkty do pielęgnacji włosów zawierające olejki lub masła. Po każdym myciu koniecznie zastosuj odżywkę – bez spłukiwania lub bez.

Czesanie włosów na mokro – wczesywanie odżywki

Włosomaniaczki polecają jeszcze jeden sposób na kołtuny: wczesywanie odżywki. Umyj włosy jak zwykle szamponem i nałóż maskę lub odżywkę. Produkt zabezpieczy włosy przed przerywaniem ich struktury, zapewniając „poślizg”. Czesz włosy minutę lub dwie, aż grzebień będzie gładko się po nich przesuwał. Zabieg dodatkowo wtłacza składniki odżywcze w głąb włosa. Następnie spłucz odżywkę. Odciśnij nadmiar wody w ręczniku bawełnianym. Po rozczesywaniu na mokro z odżywką już zwykle nie ma potrzeby sięgania po grzebień przed suszeniem.

Jaki grzebień lub szczotkę wybrać?

Rekomendowane są szczotki typu paddle brush, szczotki z solidnym zakończeniem kulkowym lub kultowe tangle teezery z ząbkami. Wiele osób poleca również szczotki z dzika, które doskonale wygładzają pasma i ułatwiają ich rozczesywanie. Osobom z falami i lokami na głowie poleca się grzebienie z szerokim rozstawem zębów – włosów kręconych i falowanych nigdy nie powinno się czesać na sucho!

Włosy zawsze powinno się suszyć po umyciu

Jeszcze do nie dawna pokutowało przekonanie, że zdrowiej jest pozostawić włosy do swobodnego wyschnięcia, niż je suszyć. Dziś odchodzi się od tego myślenia, ponieważ chodzenie spać z mokrą głową „zakwasza” włosy – podnosi ich pH, co jest gorsze dla struktury niż traktowanie ich ciepłym strumieniem powietrza. Włosy się rozpulchniają, co doprowadza do odchylania ich łusek. Dlatego za każdym razem należy je suszyć. Jak to robić prawidłowo?

Jak suszyć włosy?

Wybieraj strumień suszarki o umiarkowane temperaturze. Kieruj suszarkę w kierunku wzrostu włosa, a nie pod włos. Do włosów kręconych używaj dyfuzora, a do prostych końcówki z koncentratorem. Ważne jest też używanie termoochrony w postaci  pianek albo sprayów. Traktuj włosy z delikatnością – to długofalowa inwestycja w ich zdrowy i piękny wygląd.