Cera naczynkowa jest wyjątkowo wrażliwa, wykazuje znacznie większe skłonności do reakcji na zmienne warunki i sytuacje. Na pogorszenie stanu skóry może zadziałać zarówno stres, jak i przejście między przestrzeniami o skrajnie różnych temperaturach. Pielęgnacja takiej skóry musi być więc bardzo uważnie dobrana.
Spis treści
Skóra naczynkowa, czyli jaka?
. Cerze naczynkowej najczęściej towarzyszy stan zapalny, przez co skóra często się podrażnia i jest wrażliwa na kosmetyki. Jej najbardziej widoczną cechą charakterystyczną są oczywiście poszerzone i popękane naczynia krwionośne. Przy tego typu problemach konieczne jest wsparcie dermatologa, który może wprowadzić leczenie zależne od stanu, w jakim znajduje się skóra. Dużo tutaj zależy także od naszego stylu życia i przyzwyczajeń. Jeśli masz cerę naczynkową, powinnaś unikać:
- alkoholu,
- nikotyny,
- zbyt dużej ilości kawy,
- ostrego jedzenia.
Wszystkie te substancje – podobnie jak duże skoki temperatury czy stres – przyczyniają się do poszerzenia naczyń krwionośnych.
Kosmetyki do cery naczynkowej
Cerę naczynkową zaliczamy do typu skóry wrażliwej, która wymaga specjalnej pielęgnacji i uważnego doboru kosmetyków.. Najlepiej sięgać po kosmetyki naturalne, delikatny żel myjący z prebiotykami, który łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne oraz wygładza. Przy cerze problematycznej warto użyć toniku lub innego płynu wyrównującego pH skóry. Staraj się jednak unikać pocierania płatkami kosmetycznymi całej skóry, tylko delikatnie przykładaj je do twarzy. Jeśli chodzi o krem, wybierz ten do zadań specjalnych, dla skóry problematycznej, która wymaga ukojenia i naprawy. Dobrym rozwiązaniem jest kosmetyk, który błyskawicznie zespala się ze skórą, redukuje przebarwienia, zaczerwienienia, suchość, zrogowacenia. Warto wdrożyć z pewnością także odżywcze i regenerujące serum (najlepiej z witaminą C, która wzmacnia naczynia krwionośne) –jako samodzielny kosmetyk lub jako podkład pod krem. Zrezygnuj z peelingów grubo- i drobnoziarnistych i zastąp je enzymatycznymi. Oczywiście nie zapominaj także o regularnym piciu wody.
Suplementacja
W przypadku cery naczynkowej bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest także ta wewnętrzna, związana z suplementacją. Oczywiście zanim zaczniesz stosować suplementy, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania krwi. Suplementy, które warto wdrożyć przy problemach z cerą naczynkową, to m.in.:
- Witamina C – kluczowa dla cery naczynkowej, wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga w syntezie kolagenu i wzmacnia odporność;
- Wyciąg z kasztanowca – uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, łagodzi obrzęki i hamuje ich powstawanie;
- Flawonoidy – antyoksydanty, bezcenne dla wzmocnienia naczyń;
- Probiotyki – cenne dla każdej skóry problematycznej, w tym tej z trądzikiem różowatym.
Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie, która również ma wpływ na kondycję naszej skóry. Zaleca się jedzenie warzyw i owoców, natomiast negatywne skutki mogą mieć produkty przetworzone i smażone w głęboki oleju.
Najnowsze komentarze