Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Skóra sucha wymaga szczególnej dbałości. Zaniedbanie jej specyficznych potrzeb sprawia, że jest matowa, zszarzała, szorstka w dotyku. Bardzo łatwo ją odwodnić. Nie wiesz, jak dbać o suchą skórę? Nasz poradnik rozwieje wszystkie wątpliwości.

Czy skóra sucha jest problemem?

Mogłoby się wydawać, że sucha, matowa i pozbawiona wyprysków spowodowanych łojotokiem skóra, jest o wiele lepszą opcją niż tłusta. W rzeczywistości takie myślenie jest bardzo krótkowzroczne. Skóra sucha bowiem jest bardziej podatna na uszkodzenia i szybciej się starzeje. To właśnie właściciele suchej skóry zauważają pierwsze zmarszczki mimiczne już w młodym wieku.

Ponadto trzeba pamiętać, że sucha, pozbawiona wilgoci skóra gorzej pełni swoją funkcję ochronną. Przy tym jej pielęgnacja nie jest szczególnie uciążliwa, wymaga jedynie wypracowania pewnych nawyków.

Czego potrzebuje sucha skóra?

Przede wszystkim delikatności. Sucha skóra nie przepada za agresywną pielęgnacją. Nie służą jej kosmetyki zawierające alkohol. Pomoże jej natomiast:

Skuteczne oczyszczanie: mycie twarzy z suchą skórą wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Lepszy będzie płyn micelarny i łagodzący tonik niż woda i mydło. Wbrew pozorom woda nie nawilża, a powoduje jeszcze większe wysuszenie skóry.

Delikatne złuszczanie martwego naskórka: każdy rodzaj cery potrzebuje peelingu, sucha skóra też. W tym przypadku trzeba zrezygnować z gruboziarnistych peelingów mechanicznych. Lepsze będą drobnoziarniste lub peeling enzymatyczny. Taki zabieg można wykonywać maksymalnie raz w tygodniu.

Nawilżanie: najważniejszy etap dbania o suchą skórę. Sucha skóra potrzebuje dobrze dobranych kosmetyków. Powinny zawierać kwas hialuronowy lub niacynamid, witaminę B, E i PP. Na co dzień wystarczy krem, raz lub dwa razy w tygodniu można zastosować serum głęboko nawilżające lub maseczkę.

Do kosmetyczki powinien też trafić krem ochronny z filtrem przeciwko promieniowaniu UV. Trzeba go używać cały rok, niezależnie od pogody.

Czy skórę suchą trzeba natłuszczać?

Każda skóra ma własną specyfikę i potrzeby, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy każda sucha skóra potrzebuje kremu natłuszczającego. Zazwyczaj taki krem aplikuje się na noc, na mocno przesuszoną, zmęczoną, szorstką i zszarzałą skórę. Tłuste kremy są przydatne, jeśli zachodzi potrzeba odbudowania uszkodzonego płaszcza lipidowego, jednak nie powinny być traktowane jako zamiennik dla kremów nawilżających.

Dbaj o suchą skórę od wewnątrz

Sucha skóra może być efektem niektórych chorób i przyjmowania leków. Wówczas niewiele da się zmienić, pozostaje jedynie regularne nawilżanie i oczyszczanie suchej cery. W żadnym razie nie można odstawić leków i traktować to jako panaceum na problemy z suchą skórą.

Jeśli jednak odwodnienie skóry ma związek z nieprawidłową dietą (a tak bywa bardzo często), pozostaje zmiana nawyków żywieniowych.

Na pewno trzeba odstawić alkohol, nawet ten pity bardzo okazjonalnie. Z diety trzeba wykluczyć tłuste mięsa, słodycze, chipsy, potrawy mączne. Także mocna kawa i czarna herbata powinny być pite okazjonalnie.

Co w zamian?

Chude mięso, tłuste ryby morskie, owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste (pieczywo, kasze, ryże, makarony), bakalie bez cukru i soli. Najważniejsze jednak jest nawilżanie od wewnątrz, dlatego w codziennym menu musi się znaleźć miejsce na przynajmniej dwa litry wody.

Wody nie można zastąpić sokiem owocowym ani napojem gazowanym. Można natomiast pić ją w postaci zup i kompotów.