Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Prawidłowa pielęgnacja włosów po farbowaniu nie tylko prowadzi do polepszenia ich stanu, lecz także ma za zadanie chronić kolor. Dzięki temu nie trzeba często powtarzać tego zabiegu. Dodatkowo można cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem włosów.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji

Po koloryzacji należy stosować szampony do włosów farbowanych. Zawierają one substancje, które zapobiegają wypłukiwaniu się koloru. Jest to ważne nie tylko w przypadku intensywnych barw. Ponadto szampony do włosów farbowanych zawierają składniki, dzięki którym są one odpowiednio odżywione oraz chronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Ochrona włosów przed promieniowaniem UV

Promieniowanie słoneczne ma szkodliwy wpływ nie tylko na skórę, lecz także na włosy. Prowadzi ono do ich stopniowego uszkodzenia. W wyniku ekspozycji na słońce stają się one przesuszone i pozbawione naturalnego blasku. Ponadto może dojść do utraty pigmentu, przez co nowy kolor szybko stanie się wypłowiały. Aby chronić włosy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, należy: stosować kosmetyki do pielęgnacji z filtrem UV, zakładać czapkę lub chustkę w słoneczne dni, regularnie odżywiać włosy. Warto także unikać ich suszenia na słońcu.

Ostrożne mycie włosów

Mycie włosów jest podstawowym zabiegiem. Warto jednak pamiętać, że po koloryzacji trzeba robić to szczególnie delikatnie. Przede wszystkim zalecane jest używanie letniej wody do ich płukania. Zbyt ciepła może powodować płowienie koloru. Ponadto nie jest wskazane ich zbyt długie moczenie (np. stałe polewanie wodą podczas kąpieli pod prysznicem). Takie działanie przyczynia się do blaknięcia koloru.

Unikanie stylizacji z użyciem ciepła

Wszelkie zabiegi stylizacyjne z użyciem ciepła (m.in. prostowanie, kręcenie lokówką, karbowanie, suszenie suszarką) powodują uszkodzenie struktury włosa poprzez pozbawienie go ważnych protein. Dodatkowo stają się one nadmiernie przesuszone, szorstkie w dotyku, wypłowiałe i szybko się łamią. Wówczas włosy farbowane nawet w najlepszym salonie fryzjerskim będą wyglądały źle. Przed zabiegiem z użyciem ciepła należy nałożyć specjalny preparat ochronny.

Stosowanie naturalnych maseczek na włosy

Wskazane jest także stosowanie maseczek na włosy, które zawierają naturalne składniki. Można je przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zmieszać 4 łyżki miodu z 2 łyżkami oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego. Taką mieszankę należy nakładać na włosy 1–2 razy w tygodniu na kilkanaście minut, a następnie spłukać wodą i szamponem do włosów farbowanych.