Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonej aktywności wirusów i bakterii, które powodują liczne choroby. Szczególnie często dopadają nas przeziębienia, zapalenia płuc czy też zwykły katar. W ich leczeniu pomóc może specjalne urządzenie – nebulizator. Co to jest nebulizator? Jak działa i kto może z niego skorzystać? Czym się różnią poszczególne modele? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Czym jest nebulizator?

Nebulizator to urządzenie, które zamienia lek w postaci płynnej na aerozol. Dzięki temu istnieje możliwość podawania go poprzez wdychanie, co jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem w przypadku chorób układu oddechowego. Nebulizatory mają dość prosty system działania: urządzenie rozpyla umieszczony w nim lek tworząc mgiełkę, którą następnie osoba chora wdycha przez podłączoną do niego maskę lub ustnik.

Sprzęt tego typu pozwala na przeprowadzenie leczenia inhalacyjnego, które jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. To sprawia, że polecane jest szczególnie dzieciom, ale także dorosłym, którzy na stałe przyjmują różne farmaceutyki i nie chcą obciążać swojego żołądka dodatkową ilością leków.

Nebulizator bardzo często nazywany jest inhalatorem. Oba urządzenia działają na podobnej zasadzie, dlatego też bardzo często ich nazwy używane są zamiennie. Każdy nebulizator jest inhalatorem, lecz nie każdy inhalator to nebulizator, dlatego warto pamiętać, że różnią się one między sobą. Nebulizatory są większe i pozwalają na swobodne wdychanie wytwarzanej mgiełki. Inhalatory zaś przeważnie są mniejsze, a dostarczenie leku do dróg oddechowych wymaga zaciągnięcia jej wraz z wdechem.

Rodzaje inhalatorów do nebulizacji

Najpopularniejsze inhalatory do nebulizacji można podzielić na trzy kategorie, wśród których wyróżnia się modele tłokowe, ultradźwiękowe oraz membranowe i siateczkowe. Pierwszy typ, tłokowy, inaczej nazywany pneumatycznym lub kompresorowym, to najlepszy inhalator do nebulizacji każdego typu leku, bez jakichkolwiek ograniczeń. Mogą z niego korzystać wszyscy, nawet osoby niewspółpracujące oddechowo. Z racji na obecność sprężarki jest dość głośny, ale rekompensuje to jego cena, która jest niższa niż innych typów nebulizatorów.

Kolejny typ, inhalator ultradźwiękowy, wytwarza mgiełkę przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, dzięki czemu jest ona gęstsza niż ta wytwarzana przez tłokowe. Sprzęt ten jest także cichszy, ale nie pozwala na podanie każdego typu leku.

Ostatnia kategoria, do której zalicza się inhalator siateczkowy i membranowy, to rodzaje cechujące się cichą pracą. Ze względu na niewielkie rozmiary mogą służyć jako nebulizator przenośny do podawania wszystkich typów leków. Jest to jednak najkosztowniejsze rozwiązanie.

Inhalator dla dzieci a inhalator dla dorosłych – czy się różnią? Jak wybrać najlepszy?

Inhalatory dostępne w sklepach medycznych to produkty, których konstrukcja jest taka sama niezależnie od tego, dla jakiej grupy wiekowej zostały stworzone. Poszczególne modele mogą się jednak różnić kilkoma aspektami, które pozwalają na wybór dopasowany do indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika.

Jaki inhalator dla dziecka będzie najlepszy? Z pewnością warto sięgnąć po model o uniwersalnym kształcie, np. w formie pieska, który zachęci pociechę do korzystania z niego. Należy także dopasować maseczkę do wieku dziecka. Inhalator dla niemowląt czy starszych dzieci powinien być wyposażony w miękką, przyjazną dla buzi maseczkę, która nie będzie uwierała. Ważna jest także głośność pracy urządzenia – najlepszy będzie cichy sprzęt, który nie wystraszy pociechy i pozwoli np. na jednoczesne oglądanie ulubionej bajki. Jest to szczególnie ważne także wtedy, gdy sięgamy po inhalator dla niemowlaka.

Urządzenia do inhalacji dla dorosłych nie muszą być ciche, a przede wszystkim wydajne. Dobry inhalator elektryczny dla osoby dorosłej powinien cechować się ciągłą pracą o odpowiednim przepływie powietrza, który będzie gwarancją skuteczności inhalacji. Ważnym aspektem jest ciśnienie pracy sprzętu oraz średnia wielkość cząsteczek, jakie wytwarza, ponieważ to od tego będzie zależało, w którym miejscu zostaną wchłonięte. Warto więc w pierwszej kolejności rozważyć, do czego będzie służył najczęściej: jako inhalator do nosa na astmę, na zatoki czy do leczenia chorób płuc.

Weź pod uwagę powyższe wskazówki i sięgnij po model, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!