Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Obecnie z każdej strony jesteśmy atakowani reklamami cudownych diet odchudzających i propozycjami spektakularnych metamorfoz. Coraz więcej mówi się także o zdrowych nawykach żywieniowych w kontekście ekologii i nadmiernej konsumpcji. Czy rzeczywiście przejście na zdrową dietę wymaga wielu poświęceń i godzin spędzonych na dokształcaniu? Sprawdź poniższe triki i przekonaj się, jak łatwo zmienić codzienne nawyki na lepsze.

Planuj posiłki

Planowanie posiłków to nie tylko sposób na lepszą organizację domowego życia. To również prosty trik, który pomaga w kontrolowaniu tego, co jesz. Jak to zrobić? W każdą niedzielę stwórz plan posiłków na cały następny tydzień. Najlepiej, gdyby plan obejmował pięć posiłków dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja). Jadłospis powinien być różnorodny, pełen warzyw i owoców. Warto uwzględnić w nim również ryby i chude mięso. Jeśli jesteś wege, zadbaj o białko z innych źródeł, na przykład przez wprowadzenie do menu roślin strączkowych. Nie wiesz, jak ułożyć zdrowy jadłospis? Poszukaj inspiracji w Internecie lub skonsultuj się z dietetykiem. Wraz z planem posiłków warto przygotować również listę zakupów. Dzięki temu w sklepie sięgniesz tylko po to, czego naprawdę potrzebujesz.

Czytaj etykiety

Czytanie etykiet produktów spożywczych odrobinę wydłuży Twoje zakupy, ale przyniesie też sporo korzyści. Poza tym z czasem wejdzie Ci to w nawyk. Zawsze zwracaj uwagę przede wszystkim na to, z czego składa się produkt. Im więcej substancji, które brzmią obco i podejrzanie, tym gorzej. Poniżej kilka przykładów. Jeśli widzisz ten składnik na etykiecie produktu, lepiej odłóż go z powrotem na półkę:

  • barwniki: E102 (tartrazyna), E110 (żółcień pomarańczowa), E123 (barwnik amoniakalny), E124 (czerwień koszenilowa), E127 (erytrozyna),
  • wzmacniacz smaku – glutaminian sodu E621,
  • nasycone kwasy tłuszczowe trans.

Na etykiecie znajdziesz również informacje o tym, ile tłuszczów, węglowodanów i kalorii zawiera dany produkt. Etykietę powinny czytać przede wszystkim osoby z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

Zainspiruj się

W czasach ogólnodostępnego Internetu i dominacji mediów społecznościowych szukanie inspiracji kulinarnych jest bardzo proste. Nie musisz już kupować książek kucharskich lub umawiać się na drogie konsultacje dietetyczne. Wystarczy, że znajdziesz ciekawego bloga lub inspirujące konto na Instagramie. Obecnie wielu specjalistów dzieli się za darmo swoją wiedzą i doświadczeniem. Warto z tego skorzystać i wprowadzić dobre nawyki żywieniowe również do swojego życia.

Zamów catering dietetyczny

Dieta pudełkowa z dostawą to świetna opcja dla tych, którzy nie mają czasu na samodzielne planowanie i gotowanie posiłków. W firmie cateringowej zrobią to wszystko za Ciebie. Wystarczy, że znajdziesz opcje dostępne w Twojej okolicy. Przykładowo catering dietetyczny Lublin od Maczfit to kilka wariantów diety pudełkowej do wyboru. Możesz wybierać spośród pysznych i zdrowych dań, odpowiednio zbilansowanych pod względem kaloryczności i substancji odżywczych. Catering dietetyczny Lublin to także oferta detoksu sokowego i możliwość bezpłatnej konsultacji z dietetykiem.