Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Uzależnienia tak naprawdę istniały od zawsze. Od niepamiętnych czasów bowiem ludzie próbowali rozmaitych substancji i samodzielnie przekonywali się oni odnośnie ich wpływu na własny organizm. Bardzo często nie wynikało to jedynie z samej ciekawości, ale z chęci znalezienia czegoś, co przyniesie nie tylko ukojenie, ale także i chwilę zapomnienia. Nie oszukujmy się, ale walka z problemami dnia codziennego, nawarstwiającymi się obowiązkami, a także wewnętrznymi sporami jest wyjątkowo przytłaczająca dla każdego z nas. Substancje psychoaktywne przyczyniały się do tego, że mogliśmy chociażby chwilowo przenieść się w całkowicie inny wymiar i przysłowiowo – mogliśmy także oderwać się od rzeczywistości. W efekcie, chociaż na moment mogliśmy poczuć znaczącą ulgę. W tym momencie rozwijało się jednak uzależnienie. Jak przebiega więc proces leczenia w ośrodku uzależnień?

Przyjęcie pacjenta i kompletny detoks organizmu – wstęp do leczenia uzależnień

Rodzaje uzależnień mogą być maksymalnie zróżnicowane. Niektórzy z nas poszukują bowiem swojej chwili zapomnienia w butelce alkoholu inni zaś w narkotykach lub lekach. Jednocześnie dla wszystkich uzależnień można tu wskazać jeden, wspólny mianownik. Chodzi tu mianowicie o sprowadzenie nas na samo dno, z którego pozwalają się nam odbić właśnie ośrodki leczenia uzależnień. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że to właśnie one stanowią w wielu wypadkach ostatnią deskę ratunku, z której warto skorzystać. Tak więc przyjęcie pacjenta na leczenie równoznaczne jest z jego rozpoczęciem. Jednak cały proces ma swój początek w odwyku lub detoksie organizmu. Pacjent, przed przystąpieniem do terapii musi być “czysty”, a to z kolei oznacza, że w jego organizmie nie może znajdować się nawet odrobina substancji psychoaktywnej. Detoks faktycznie jest jednym z najtrudniejszych etapów, gdyż pacjent – oczywiście przy wsparciu szeregu terapeutów i psychologów – musi zmierzyć się z szeregiem psychicznych i fizycznych objawów odstawienia. Jednocześnie, jeśli uda mu się sukcesywnie przez ten etap przejść, wówczas może on rozpocząć drogę do wyjścia z uzależnienia, która w tym przypadku kontynuowana jest już na sali terapeutycznej.

Terapia właściwa, czyli czas na zmiany

Każdy ośrodek leczenia uzależnień łódź bazuje przede wszystkim na strategicznie przeprowadzanej terapii. Specjaliści i psycholodzy nie skłaniają pacjenta do nagłej zmiany, jednakże starają się pokazać mu ogrom problemu, w którym musi się on zmierzyć. Wówczas w jego psychice zachodzą zmiany, a chęć sięgnięcia po kolejną dawkę jest zastępowana chęcią wprowadzenia kolejnych zmian w swoim życiu. Następnie pacjentowi pokazywane są różnorodne sposoby na poradzenie sobie z sytuacjami, w których nie może on nad sobą zapanować i podsuwany jest mu szereg rozwiązań. Terapia trwa tak długo, jak jest to konieczne, a – co najważniejsze – większości przypadków jest ona zakończona spektakularnym sukcesem i powrotem pacjenta do całkowicie normalnego życia. Wówczas można powiedzieć, że wygrał walkę.