Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Porowatość rozpoznaje się między innymi po stanie kosmków. Jest to bardzo ważna zmienna, która podpowiada, jakie kosmetyki do pielęgnacji wybrać. W jaki sposób określa się porowatość włosów?

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów z definicji oznacza stopień odchylenia łuski włosa od rdzenia. Choć brzmi to dosyć skomplikowanie, w rzeczywistości można ją określić we własnym zakresie – nie trzeba w tym celu odwiedzać stylisty ani trychologa. Porowatość stanowi bardzo ważną zmienną w kontekście doboru odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji – szamponów, odżywek, masek i im podobnych. W jej ocenie bierze się pod uwagę przede wszystkim kondycję włosów. Istnieje również możliwość zbadania kosmków przy pomocy specjalnej aparatury. Wyróżniamy 3 rodzaje porowatości:

  • włosy niskoporowate,
  • włosy średnioporowate,
  • włosy wysokoporowate.

Czym charakteryzują się włosy niskoporowate?

Niskoporowatość oznacza, że łuski włosa przylegają do siebie, tworząc gładką powierzchnię. Włosy o tym stopniu porowatości są więc pełne blasku i wyglądają bardzo zdrowo. Niemniej jednak mają pewną wadę, a mianowicie nie są podatne na działanie kosmetyków do stylizacji. Tego rodzaju pasma trudno więc zebrać w upięcie, które okaże się trwałe. Pielęgnacja włosów niskoporowatych nie powinna sprawiać większych problemów. Dedykowane są im kosmetyki z drobnymi cząsteczkami, które przenikną pomiędzy ciasno ułożone łuski.

Włosy średnioporowate – jak o nie dbać?

Włosy średnioporowate określane są jako normalne – występują one u większości kobiet. Stosunkowo łatwo poddają się stylizacji, nie są suche, a jednocześnie nie są też śliskie. Ich końcówki mają tendencję do rozdwajania, dlatego bardzo istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków w celach prewencyjnych. W przypadku włosów średniporowatych doskonale sprawdzają się preparaty o średniej wielkości cząsteczkach, które z powodzeniem przenikają pomiędzy łuskami. Choć włosy średnioporowate nie wydają się sprawiać wielu problemów, to jednak nie należy zapominać o ich właściwej pielęgnacji. Zaniedbania mogą bowiem skutkować przesuszeniem czy puszeniem się kosmków, przez co nie wyglądają one efektownie.

Problematyczne włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate przez fryzjerów określane są jako problematyczne – często są bowiem zniszczone, suche, matowe, a dodatkowo nadmiernie się puszą. Mają jednak pewne zalety, gdyż bardzo szybko schną oraz łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym. Włosy wysokoporowate wymagają specjalistycznej pielęgnacji, która przywróci im blask i zrewitalizuje kosmki. W tym celu wybieramy produkty o większych cząsteczkach, które dobrze wypełniają przestrzenie pomiędzy łuskami.

Jak sprawdzić porowatość włosów w domowych warunkach?

Porowatość włosów można sprawdzić w domowych warunkach, przeprowadzając prosty test. Potrzebna będzie szklanka wypełniona wodą oraz jeden włos. Umieszczamy go na wodzie, a następnie obserwujemy, co się z nim stanie. Jeśli opadnie na samo dno, nasze włosy są wysokoporowate. W przypadku, gdy będzie utrzymywał się mniej więcej w połowie szklanki, mamy do czynienia z włosami średnioporowatymi. Natomiast gdy włos utrzymuje się na powierzchni wody, jesteśmy posiadaczkami włosów niskoporowatych.