Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Cera trądzikowa charakteryzuje się obecnością zaskórników, grudek i ropnych krost. Towarzyszą im: zaczerwienienie, nadmiar sebum i rozszerzone pory. Wszystko to sprawia, że wygląda ona nieestetycznie. Dodatkowo jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Sprawdź, jak pielęgnować cerę trądzikową.

Kosmetyki do cery trądzikowej

Pielęgnację cery trądzikowej należy rozpocząć od zaopatrzenia się w odpowiednie kosmetyki. Ich wybór powinien być staranny i dokładnie przemyślany. Zdarza się, że produkty powodują podrażnienia, reakcje alergiczne, a nawet nasilenie się trądziku. Ma to miejsce również w przypadku kosmetyków przeznaczonych typowo dla cery trądzikowej.

Przed zakupem kosmetyków trzeba przeczytać ich etykietę. Najważniejsze są wskazania do stosowania oraz efekty, które dany preparat wywołuje (np. głębokie oczyszczanie, nawilżanie, zmniejszanie wydzielania sebum). Konieczne jest także przeanalizowanie składu danego produktu. Istotne są nie tylko obecne w nim składniki, ale też ich stężenia. Im mniej chemicznych substancji, tym lepiej. Wskazane jest wybieranie kosmetyków, które mają naturalne substancje. Dla cery trądzikowej dobre są m.in.: miód manuka, aloes, rumianek lub zielona herbata.

Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej to:

  • żel do mycia twarzy bez mydła,
  • serum do twarzy,
  • krem nawilżający na dzień z filtrem UV,
  • krem nawilżający na noc,
  • tonik.

Dodatkowo warto uzupełnić kosmetyczkę o maseczkę oczyszczającą (np. z zieloną glinką) oraz peeling enzymatyczny. Unikać trzeba natomiast peelingu z drobinkami, ponieważ może powodować podrażnienia.

Poranna pielęgnacja

Poranna pielęgnacja powinna rozpocząć się od oczyszczania twarzy. W nocy na skórze również gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie. Mogą one utrudniać wchłanianie się składników z pozostałych kosmetyków. Po oczyszczeniu twarzy trzeba ją delikatnie osuszyć, a następnie przetrzeć wacikiem nasączonym tonikiem. Po minucie można nałożyć serum do twarzy, następnie krem. Należy go wklepać w skórę – rozcieranie nie jest wskazane.

Wieczorna pielęgnacja

Wieczorna pielęgnacja również składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczyszczanie. Wówczas zmywane są bakterie, zanieczyszczenia, sebum, martwy naskórek, a także makijaż. Aby w pełni go usunąć, potrzebny jest także demakijaż.

Po demakijażu można przetrzeć twarz tonikiem. Ostatnim krokiem jest nałożenie kremu nawilżającego. Warto pamiętać, że pominięcie któregokolwiek z etapów wieczornej pielęgnacji nie jest dobre dla cery trądzikowej i przyczynia się do pogorszenia jej stanu.

Co jest dobre dla cery trądzikowej?

Dla cery trądzikowej dobre jest unikanie promieniowania UV. Mowa nie tylko o ekspozycji na światło słoneczne, ale także o korzystaniu z solarium. W słoneczne dni (również w miesiącach zimowych) trzeba nakładać krem z filtrem. Warto też osłaniać twarz czapką z daszkiem i unikać długotrwałego przebywania w świetle słonecznym.

Dla cery trądzikowej dobre jest również odpowiednie odżywianie się, przede wszystkim rezygnacja ze słodyczy i fast foodów. Trzeba pamiętać też o nawadnianiu organizmu.